Децата ме посрещат с "Тати си дойдеее!"

Децата ме посрещат с "Тати си дойдеее!" | StandartNews.com

Съдбата е благосклонна към мен, бях най-младият премиер в Брюксел, а сега ръководя втората политическа сила в Европа

С Моника отдавна сме си решили да отидем на Белоградчишките скали и Перперикон, казва лидерът на ПЕС Сергей Станишев

В ПЕС искаме равен шанс за всеки малчуган
Европейските социалисти винаги сме били център на прогресивните сили
Семейството си се чувствам безусловно щастлив

- Г-н Станишев, направихте заявка, че ПЕС става център на прогресивните сили. Това ли е пътят за победа ви на европейските избори през 2019-та? А ще се случи ли и в България с БСП и останалите леви партии?

- ПЕС винаги е била център на прогресивните сили. Но сега всички виждаме, че Европа има нужда от промяна. Съществуват твърде много напрежение, неравенства, несправедливост. Липсват солидарността и толерантността. Моята политическа цел е да спечелим евроизборите през 2019 г. и да излъчим следващия председател на ЕК. Затова е необходимо взаимодействие с всички обществени сили, които мислят и действат солидарно. Така ще имаме силата да променим Европа.

- Защо се оформя като че ли вертикален блок от политически формации в ЕП - старите партии ПЕС, ЕНП, АЛДЕ срещу ултралевите, десните националисти или евроскептиците? Т.нар. системни срещу антисистемни партии? Последните говорят за промяна на модела и за правата на "работещите бедни", например?

- В момента Европа изпитва остра криза на ценностите. Тя се появи в резултат на икономическата криза. Когато човек няма работа, доходи и перспектива, най-лесно е да нарочи различния за виновен. В такава среда бързо избуяват омразата и ксенофобията. Жалкото е, че политически проекти и от ляво, и от дясно използват това, за да трупат подкрепа, използвайки чисто популистки аргументи. Силата на социалдемократите е в това, че предлагаме достоверна алтернатива на консервативната политика.

- Може да ги наречем и популисти, но критиките към Сириза или Подемос не са ли заради изземването на основната риторика на социалистите - равенството, солидарността и борбата с бедността?

- Партията на европейските социалисти е носител на тези ценности и ги е отстоявала през всичките тези години. Но нито лявото, нито дясното са монопол на една партия. Европейските граждани решават на кого да дадат доверието си на избори. Като лидер на европейските социалисти за мен е важно да предложим прагматични решения на проблемите. Идентичността се очертава чрез действия и резултати, а не чрез декларации. Нашето политическо семейство извоюва 6 млрд. евро за Младежката гаранция, защото над 5 млн. младежи в Европа са безработни. Поставихме като условие за подкрепа на Комисията "Юнкер" да бъдат заделени средства за инвестиции в икономиката. Така се появи Европейският инвестиционен план за 315 млрд. евро. С ПЕС-Жени подехме битката за равното заплащане между мъжете и жените, защото сега има разлика от около 16%. Не мога да си представя, че утре дъщеря ми ще получава по-малко от сина ми само защото е момиче.

- Детската гаранция и Индексът на демокрацията в страните членки бяха две от основните платформи на конгреса на ПЕС в Будапеща - какъв ще бъде ефектът от въвеждането им в ЕС?

- Вярвам, че ще се съгласите с мен: не е нормално в ХХI век в най-богатия съюз в света да има бедни и гладуващи деца. Да има деца, които не ходят на училище, които нямат перспектива. Ние от ПЕС ще предложим създаването на Детска гаранция, за да бъдат заделени средства за детско здравеопазване, за социално включване, ако щете и за образование. Образованието е универсален изравнител на шансове в живота на всяко дете. Не може днес да си беден, болен и необразован заради произход, религия, или имуществено състояние на семейството. Дискриминацията е недопустима за нас. Тя не е белег на демокрацията. Напротив. Точно затова предложихме и създаването на Индекс за демокрацията в ЕС. Бяхме свикнали да смятаме, че след като една държава е покрила критериите за членство, тя няма връщане назад. Уви, не е така. Унгария е пример за това.

- Лидерът на ДПС Лютви Местан ви поздрави за новия мандат начело на левите в Европа и акцентира точно на Индекса - препращайки към това, че и "БСП ще има своя влог в актуалните политики на ПЕС". Но сигурно знаете, че в БСП има процес на антиевропейско говорене. Такова се чу и на последния конгрес в НДК - как си обяснявате това?

- БСП е партията с европейска легитимация вляво. Спомням си колко усилия бяха положени, за да извървим този път. Това е записано и във всички програмни документи на партията. Гордея се, че се случи, докато бях лидер на БСП. Днес въпрос за европейската идентичност на БСП не стои. Колкото и на някои наши конкуренти да им се иска да го поставят.

- Как ще коментирате случая с опита за изключване на Георги Кадиев от ПГ на БСП? След неуспешния опит се заговори, че е подкрепен от т.нар. проевропейското крило на групата. Може ли въобще в партия - член на ПЕС, да става дума за антинатовски и антиевропейски настроения?

- Георги Кадиев е бил един от най-големите ми опозиционери, докато бях лидер на БСП. И през ум не ми е минавало да го изключвам. Точно това прави БСП различна от другите партии. В БСП трябва да спрем да се самоизяждаме и самопредаваме! Една партия съществува, за да решава проблемите на хората, а не за да изяснява вътрешни кавги. Трябва да се стегнем, защото само ние като единствената легитимна опозиция можем да спрем безумното вземане на дългове и производството на лобистки текстове - в здравеопазването, в образованието. Хората го очакват от нас.

- Преди няколко дни премиерът (2012-2013) Пламен Орешарски заяви в интервю пред "Стандарт", че критиките от страна на пленума на "Позитано" 20 срещу него и министрите от кабинета Ангел Найденов, Драгомир Стойнев, Кристиан Вигенин са плод на "вътрешнопартийна борба". Така ли е?

- Оценката на кабинета "Орешарски" е дадена на конгрес на БСП. Всеки има право на собствено мнение, но вътрешните нападки и лов на вещици няма да спечелят изборите. Напротив. Ще ви цитирам думите на човек, който ме спря на улицата преди дни: най-голямата заслуга на правителството "Орешарски" е, че прекъсна модела на едно авторитарно управление, основано на подслушване и прегазващо демокрацията в България. Ако това не се беше случило, сега щеше да сме като Македония - с Груевски.

- Ще изкара ли кабинетът "Борисов 2" пълен мандат? Каква е оценката ви за работата на министър-председателя и на правителството?

- Това зависи от много фактори. Оценката я дават българските граждани на избори. Ако продължа отговора на предния ви въпрос: заслуга на предишното правителство е смяната на тона, на стила на управление и на коалиционната култура на сегашното.

- Ще повлияят ли резултатите от изборите през есента за промени във формата на партиите, подкрепящи кабинета?

- Това трябва да попитате лидерите на тези партии. Аз съм искрено притеснен, че месеци преди изборите кампанията започва с подклаждане на етническо напрежение, с непремерени изказвания и дискриминиращи послания. Всичко това е зле прикрит лов на избиратели. Но докато разчитаме на купения, контролирания и корпоративния вот, не можем да очакваме гражданите да върнат доверието си към политиката и политиците.

- Разговаряте непрекъснато с еврокомисарите от семейството на ПЕС, преди дни тук бе и комисар Крецу - какви са впечатленията им от работата на институциите в България?

- Благодарен съм на всички комисари от нашето политическо семейство за отзивчивостта и добрата ни съвместна работа. Комисар Крецу е изключително активна и се стреми да подпомогне максимално процеса по усвояване на средства от нейното портфолио. Работи добре с всички правителства, но аз съм й благодарен за специалното й отношение към България.

- Казвате, че съдбата е била благосклонна към вас заради постигнатите ви успехи, но и че човек трябва да работи здраво, за да оправдае доверието към него - на кого сте доказвал, че не напразно ви е дал такова - в професионален и личен план?

- На моята партия, на колегите и приятелите ми, на семейството ми. На 35 г. станах лидер на БСП, на 39 г. бях най-младият премиер на масата на Европейския съвет, на 45 г. получих шанса да застана начело на втората политическа сила в Европа. Научих си уроците. Да работя здраво, да не се предавам и да изграждам силни екипи, защото политиката е отборна игра.

- Успяхте ли да прекарате повече време с децата, със съпругата си Моника след конгреса на ПЕС?

- В семейството си се чувствам безусловно щастлив. Децата истински ме зареждат. Предстоят ми още доста срещи, другата седмица има и Европейски съвет, но вече с нетърпение чакам лятото. (смее се)

- С какво ви изненадаха, след като се прибрахте от конгреса в Будапеща? А вие тях?

- Аз - с пастели от летището. Те - с чифт детски прегръдки и викове "Тати си дойдеее!"

- Кои са любимите приказки на малкия Георги и кака Дария? Има ли го обичайното за братче и сестриче съперничество между тях?

- Е, понякога има бой за играчки, но те много се обичат и са неразделни. Четем всякакви приказки, имаме си ритуал на заспиване. Сега са любими "Маша и Мечокът" - гледаме "Сънчо".

- Познавате кампанията на "Стандарт" "Чудесата на България" - имате ли любим маршрут, който искате да им покажете това лято?

- Поздравявам "Стандарт" за тази кампания. Тя показва "Чудесата" не само на чужденците, но и на българите и ни дава още поводи за гордост. С Моника отдавна сме си решили да отидем на Белоградчишките скали и Перперикон. Бил съм там, но искам да заведа и децата. Дано успеем да се организираме.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай