Деца гледат сабята на Жельо войвода

Оригиналната пика на Самарското знаме, пушката на Ильо войвода и мушкетонът на Панайот Хитов показва Националният военноисторически музей

Деца гледат сабята на Жельо войвода | StandartNews.com

Легендарната сабя на Жельо войвода показва за първи път от 8 години и само на 3 март  Националният военноисторически музей (НВИМ). На оръжието  със златни букви е изписано: „Българино, братко мой, ти от турчин се не бой, вземи сабля, върви на бой“.

Сабята е част от уникалната експозиция, която музеят прави за националния ни празник. В неделя отбелязваме 141 години от Освобождението на България.

В Деня на отворени врати Военноисторическият ни музей показва експонати – символ на извоюваната свобода.

Хиляди деца очаква в празничния ден музеят, която ще работи от 10 до 17 часа с вход свободен за постоянната хронологична и външната експозиция, както и за временните си изложби. Само в този ден родителите ще могат да заведат учениците да видят емблематични вещи на Опълчението и доброволческите чети, участвали в Руско-турската война, които символизират устрема на народа за извоюване на свободата си. Сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на предците ни, са още пушката на Ильо войвода, който на 72 години се включва в Руско-турската война със своя чета, мушкетонът на Панайот Хитов и други. Споменът за кръвопролитните боеве при Стара Загора ще бъде пресъздаден с оригиналната пика на Самарското знаме, която в боя е огъната под напора на мъртвото тяло на подполк. Калитин.

Музеят ще извади и някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети в освободените български градове, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война. Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента.

В навечерието на националния празник, на 2 март НВИМ ще получи като дарение личния печат на граф Николай Игнатиев – един от четиримата представители на Руската и Османската империя, подписали Санстефанския мирен договор, само месец след като Великите сили се споразумяват на Балканите да не се създава голяма славянска държава. Печатът, който ще може да бъде видян от широката публика още на 3 март, ще бъде предаден от правнука на руския генерал и дипломат – Димитрий Игнатиев, който пристига в България специално за този повод.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай