Държавата се размърда: 7 спешни мерки за пътищата

Държавата се размърда: 7 спешни мерки за пътищата | StandartNews.com

След поредните трагедии по пътищата държавата се размърда, а министерствата влязоха в надпревара за предлагане на поредица от спешни мерки, които отдавна трябваше да бъдат въведени.
Нова максимална скорост за магистралите, плащане на глоби още при пътните полицаи, свързване на общинските камери със системата на МВР, поставяне на колчета на опасните участъци, ударни ремонти на критични участъци, специални дрегери за училищните автобуси и кампании в училищата и социалните мрежи, предложиха само за два дни министрите.
Две от тях вече бяха приети на първо четене от депутатите. 

130 км/ч максимална скорост 

ще ограничава лудото каране. Досега бе разрешено да се натиска педала на газта до 140 км/ч. 
Джигите ще бъдат наблюдавани по цялата страна със свързване на общинските камери със централната система.
Видях сериозна воля у народните представители да се направят промени и да се облекчи режимът на налагане на глоби, каза министър Даниел Митов.
Според него двустепенната система за налагане на глоби първо затруднява системата на МВР и в същото време не води до добра събираемост.
Все още обаче не е ясна точната формулировка на този текст, защото министърът определя плащането на пътя като алтернатива, а някои депутати настояват това да е единствената възможност, а ако не се заплати сумата, полицията да спира от движение колите.  
Работи се и по разработване на система, така че хората, които имат неплатени пътни глоби, 

да не могат да напускат границите

Това бе предложено още при предишни редакции на текстовете от закона, но в последствие изпадна от решенията.
Свързването на камерите от цялата страна ще се използва за установяване на средната скорост при всички първокласни и второкласни пътища. Това ще бъде втори етап от реформата за ограничаване на джигитите по пътя и тепърва предстои, обясни министърът на регионалното развитие Иван Иванов.     
Текат в момента и обществените поръчки за закупуването на нови камери за скорост, които ще бъдат поставени в много от областните градове, каза Митов. 
Акцент ще е и пътната безопасност на учениците. 

Над 1500 гимназисти ще преминат обучения

по пътна безопасност, каза заместник-министърът на образованието и науката инж. Таня Михайлова.
Една от мерките за повишаване на безопасността по пътищата е и всички училищни автобуси да бъдат оборудвани със заключващ дрегер, който блокира двигателя, ако открие алкохол в теста на шофьора, добави заместник министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Той посочи, че тези устройства вече са масово навлезли в много държави по света и показват висока ефективност.
Министрите са единодушни в двата ключови фактора в пътната безопасност - качество на настилката и дисциплината на пътя. 
Затова и сред основните мерки е идентифициране на опасните пътни участъци и 

поставяне на ограничителни колчета

До седмици започват спешни ремонти по 36 критични отсечки в България, а монтирането на монтирането на разделителни колчета в най-опасните отсечки вече започна. Една от тях е в района на Български извор. Там обичайно трафикът е много натоварен. За дни е поставена и нова пътна маркировка.
Колчета има и в Кресненското дефиле, където бяха поставени за първи път преди 3 години, но впоследствие бяха махнати. Вече се поставят и в района на град Симитли, където се събират потоците от коли от Гърция и Банско.
Големият въпрос обаче е 

има ли държавата достатъчно пари

за да ремонтира опасните участъци. Според министър Иванов за това са нужни 35 милиарда.
За тази година те не са заделени в бюджета. Голям проблем е и фактът, че за миналата година не са изплатени близо 1 милиарда лева на строителни фирми, което допълнително усложнява ситуацията.
Обсъжданията в парламентарните комисии обаче показа, че ще търси преразпределение на сумите, за да се направят спешните ремонти.
Тези 36 критични участъка, заедно със сроковете за извършването на ремонтите, ще бъдат качени до седмица на страницата на Агенция "Пътна инфраструктура". Там ще са описани всички необходими дейности - подобряване на пътната настилка, поставяне на хоризонтална и вертикална маркировка, разделителни колчета, категоричен е министър Иванов. Той заяви, че 

обсъждането на участъците ще е в понеделник

на среща на ръководството на АПИ с Държавна агенция "Пътна безопасност" и неправителствените организации.
"Да, пътищата са лоши, но четирите години политическо безвремие доведоха до състояние, до което все още нямаме изградени магистрали, които бяха започнати и имаше заделени средства за завършването им", каза още Митов.
Според колегата му Иванов в сегашната ситуация като основни задачи се очертават  строителството на магистралите – „Хемус“, магистралата между Велико Търново и Русе, завършването на пътя между Ботевград и Мездра, участъка между Враца и Монтана, между Монтана и Видин.
През лятото ще започне и цялостен ремонт на пътя край Телиш, където стана фаталната катастрофа със Сияна. Дотогава обаче трябва да бъде пуснат пътят Ботевград – Мездра и участъкът от "Хемус" към Плевен, за да може да има откъде да минава трафикът.
В момента е затворен пътят Мездра – Ботевград и затова трафикът, включително за Оряхово, минава през този опасен път и Кнежа.
Моето виждане е, че без функционална магистрала в Северна България, претоварването, унищожаването на първокласни и второкласни пътни артерии няма да спре, категоричен е министър Иванов.
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай