Надпреварата за млад медик вече тече с пълна сила. "Стандарт" събира предложенията за най-добрите лекари до 40 г. у нас. Както и за болничните мениджъри, които им дават шанс да се развиват в България. Тримата първенци сред лекарите ще получат 1-годишни стипендии в размер на 400 лв. месечно. Инициативата е част от кампанията "Млад медик" на в. "Стандарт", която се провежда заедно с Министерство на здравеопазването, Българския лекарски съюз (БЛС) и Дарик радио. Критериите, по които ще се оценяват кандидатите, са разработени съвместно с БЛС и Гражданска инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване" и можете да ги видите на сайта ни - www.standartnews.com. Всички номинации пращайте на електронния адрес: [email protected]. Крайният срок е 15 август. Очакваме ги!
Избрах медицината заради млад лекар, който ме спаси преди 23 г., споделя д-р Радулова
Д-р Петя Радулова е на 36 г., омъжена, майка на 8-годишен син. От 2008 г. работи като неонатолог в Интензивно отделение на Клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" и е асистент в Катедра по "Акушерство и гинекология" на МУ-София. Преди това е в неонатологичното отделение на УМБАЛ "Света Анна" в София. През 2003 г. завършва с отличие "Медицина", а през 2011 г. - и "Здравен мениджмънт", в МУ-София. Придобива специалност "Неонатология" през 2013 г., а в момента кара и втора - по "Педиатрия".
Д-р Радулова има 28 публикации и участие в 3 грант проекта към МУ-София. В последния, от 2014 г. ("Приложение на инхалаторен азотен окис при екстремно недоносени новородени деца с дихателна недостатъчност"), е водещ изследовател заедно с проф. Боряна Слънчева. Има 1 публикация в списание с IF>2 и 8 изнесени лекции (4 на международни форуми), както и 10 постера. Наградена е с "Certificate for Academic Excellence" в Залцбург и печели едномесечна специализация в неонатологично отделение в Австрия. Д-р Радулова има препоръки от проф. Б. Слънчева, проф. А. Николов, проф. Е. Христова.
- Д-р Радулова, защо избрахте да учите медицина?
- Преди 23 г. един млад лекар - д-р Кожухаров, ми спаси живота. Беше се борил 48 часа, въпреки че всички колеги са му казвали, че нямам шанс. Никога няма да забравя радостта и удовлетворението, което беше изписано на лицето му, когато видя, че вече съм добре. Тогава, в този момент, си пожелах и аз някой ден да се чувствам като него. Когато върнеш човешки живот, чувството е неописуемо.
- Защо избрахте тази специалност?
- Неонатологията е интензивна специалност.
Всяка минута от нашата работа е борба
за детски живот. А какво по-важно може да има от здравето и живота на нашите деца?
- Вярвате ли в Хипократовата клетва?
- Разбира се, че вярвам. Не може да си лекар, ако не вярваш в Хипократовата клетва.
- Като лекар кои са най-важните професионални принципи за вас?
- Три са принципите, в които вярвам. Първо, любов към човека, работата и живота. Не можеш да издържиш на напрежението и ежедневното натоварване, ако не обичаш работата си. Второ - професионална компетентност и квалификация. Медицината се променя всяка минута, поради тази причина лекарят трябва да усъвършенства постоянно своите теоретични знания и практически умения. И трето - професионална отговорност. Когато вземе решение за лечението на пациента, лекарят трябва да го направи с ясното съзнание, че от това решение зависи човешки живот.
- Какво мислите за здравната система в България?
- Не мисля, че в момента в България здравната система работи. В повечето случаи пациентите не получават адекватно здравно обслужване. Ако все пак това се случи, се дължи на единици лекари - идва ми аналогията за Дон Кихот, който се бори с вятърни мелници.
- Смятате ли да останете и да работите в България? Защо?
- Всеки ден си задавам този въпрос. Повечето ми колеги - изключително добри специалисти - вече емигрираха, работят във водещи клиники в Европа и се чувстват оценени и удовлетворени.
Аз все още съм тук
защото болницата, в която работя, и преките ми ръководители ми дават възможност да се развивам и ме подкрепят. Защото медицината се развива, благодарение на съчетанието от ентусиазма и желанието за промяна на младите лекари, от една страна, и опита и подкрепата на възрастните лекари, от друга. Все още вярвам, че българските деца имат нужда от млади и квалифицирани лекари. Това е причината, която ме кара да работя в България и ежедневно да се боря за здравето и живота им.
- Кои са основните пречки пред младите лекари у нас?
- Пречките са много: специализацията, която в България все още не е на ниво; финансови ограничения; работа в колективи, които спъват професионалното им развитие...
- Какво искате да се промени в здравната система?
- Трябва да има ясни правила и критерии за работа. Трябва да има адекватно финансиране на здравните услуги. Трябва
да спре умишленото разрушаване на работещи модели
на работа, за да бъдат спасявани отдавна неотговарящи на никакви стандарти звена.
- Какво бихте казали на хората, от които зависят промените?
- Мислете за пациента, от една страна, и за медицинските кадри, от друга. Здравните работници и пациентите не бива да бъдат противопоставяни, защото те имат една и съща цел - здравето и живота на пациента.
- А на пациентите?
- Опитайте се да върнете уважението и доверието си към лекарите. Няма лекар, който да не иска пациентът му да оздравее. Ние сме от един отбор и имаме една и съща крайна цел - вашето здраве!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com