Калоян Паргов е роден на 13 юли 1977 г. Завършил е Втора английска езикова гимназия. Висшето си образование получава в УНСС със специалност "Международни отношения". Магистър е по "Европейска интеграция". Асистент е във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Председател е на Градския съвет на БСП в София и председател на групата общински съветници от БСП Лява България в Столичния общински съвет.
БСП трябва да забрави за раздаването на порции
- Г-н Паргов, успя ли 49-ят конгрес да пристъпи към решение на тежките проблеми пред БСП?
- Проведеният цикъл отчети и избори в БСП няма аналог от гледна точка на това, че се провежда в трудна за партията критична обстановка. След 2014 г. БСП беше натикана в ъгъла - в пълно затъмнение, с липса на ярка опозиционност, без отчетливо присъствие в политическото пространство. Тежките загуби на парламентарните и местните избори допълнително влошиха критично ситуацията. Ключовите думи по време на този цикъл бяха промяна, единство и мобилизация за битките, които предстоят след конгреса, а те са президентски, а сигурно и предсрочни парламентарни избори. Дотогава има кратко време, в което БСП наистина трябва да си стегне редиците. Възлагаме големи надежди на избрания председател Корнелия Нинова и на новото ръководство. За съжаление конгресът не показа наяве дискусията, която всички очаквахме. Стотиците гости апаратно бяха изолирани от форума и не успяха да чуят изказванията. Все пак ясно бяха заявени призивите за ярка опозиционност, икономическа програма и изграждане на социалната държава, която трябва да замени модела "Борисов", който вече е изчерпан и пагубен за България.
Разбира се, кадровите решения събраха много емоции, защото лидерската битка до последно беше доста оспорвана, но в крайна сметка промяната надделя и донесе много надежда за бъдещето на партията и на България.
- Коя беше основната слабост на досегашния лидер Михаил Миков, заради която той загуби състезанието?
- Предпочитам тези коментари да ги оставя на анализаторите извън БСП, които могат да дадат безпристрастна оценка. Самият конгрес ясно показа отношението си към водената от Миков политика със своя вот. Първо, Миков пое БСП в изключително труден момент, когато партията падна от власт или по-скоро сама предпочете да сдаде властта. Той имаше куража да поеме риска. За съжаление партията не можа да се изправи на крака. Причината не е в самия Миков, вината я носим всички, тъй като резултатът от едни избори е сбор от колективните усилия и работа, но те се свързват в публичното пространство с образа на Миков. Имиджът на БСП е силно влошен и това е едно от големите предизвикателства пред Корнелия Нинова. Нейният образ носи надежда за промяна и увереност, че ще излезем от ъгъла, в който бяхме натикани и забравени.
- Кои са най-належащите действия, които трябва да предприеме новия ръководен екип?
- Предстои БСП да излъчи ново ръководство, което да символизира тази промяна. Второ, новият Национален съвет да слезе по места в организациите и незабавно да започне да решава наболелите промени, а не да стои в залите на "Позитано". Защото хората и структурите очакват ръководството да бъде до тях, а не някъде над тях. Вярвам, че това ще се промени с Корнелия начело. Трето, да тръгне подготовката за президентските избори, а междувременно да бъдем ярка опозиция със свои алтернативни предложения за тежките проблеми най-вече в социалната сфера, която е приоритетна тема за Нинова. Трябва да се задвижи и борбата с монополите и картелите, но не по начина, по който го прави Борисов - с търсене на тайни споразумения, а с налагането на държавата като активен играч на пазара, който умее да регулира неравенствата. Държава, чието присъствие и защита се усещат силно.
- Най-поразителна беше речта на Стефан Данаилов, който каза, че Миков е загубил партията заради обкръжението и предупреди Нинова внимателно да подбира сътрудниците си. Какъв съвет бихте дали на новия лидер?
- Избягвам да давам съвети, а и новият лидер Нинова е доказала, че може да взима решения самостоятелно. Решенията ще бъдат нейни, отговорността - също. В изказването си Стефан Данаилов призова към единство и единомислие. Равносметките трябва да бъдат направени, емоциите ще отшумят, но проблемите на хората стоят на дневен ред и чакат БСП да предложи алтернатива на действията на Борисов.
- Непрекъснато всички говорят за единство - има ли някаква заплаха от разцепление на БСП?
- И при двете страни - спечелилите и загубилите, поведението им във вътрешнопартиен план ще бъде тест за политическа зрялост. Защото както каза и Миков: "Човек печели, но и понякога губи, и затова трябва да се научи да губи с достойнство". Защото, тръгвайки в една посока на отричане на успеха на един или друг кандидат, никой не печели дивиденти и плюсове пред обществото. Загубите не са приятни, но всеки трябва да продължи да работи за партията, без значение на каква позиция.
- БСП твърди, че ще предизвика предсрочни избори. Какви са конкретните стъпки по този път?
- Предсрочните избори ще бъдат факт по-скоро благодарение на цялата управленска немощ, която ни се показва в момента. Тази слабост изпъква и в оценките, които се дават на правителството от различни геополитически центрове, включително в рамките и на ЕС. Управляващата коалиция видимо не може да решава проблеми поради противоречията вътре в самата нея. Тя беше родена с много компромиси и благодарение на доста ресурсни обещания, свързани с управлението на държавата. Виждаме кардинални спорове за това кой какъв пост да заеме, което е пагубно за държавата. Всички в БСП трябва да знаем едно: не бива да се подвеждаме по предишните си грешки, тъй като предсрочните избори чукат на вратата. Каквото и да се случи, дори и БСП да стигне до управлението, не бива да се подвеждаме по стария модел - да разпределяме порциите, както се случва и в момента. Това е една от причините, заради които загубихме доверие. Трябва да управляваме заради конкретни политики и принципи, иначе е безсмислено.
- Вчера Нинова и Георги Първанов поведоха шествието за Деня на победата. Това знак за сближаване с АБВ ли е?
- Аз не видях Първанов до Нинова, тъй като бях до нея през цялото време. Всеки има право да поднесе цветя на Паметника на Незнайния воин. Това не значи, че сме имали някаква обща организация с АБВ. На събитието беше и Волен Сидеров, с когото също се поздравихме. БСП силно подкрепи инициативата за "Безсмъртния полк", която за пръв път се провежда у нас. Масовото участие е показателно за глада за историческа правда, която изпитва нашето общество.
- Досега беше ясно, че БСП и АБВ трудно ще мелят брашно заедно. С новия лидер очаквате ли да се засили взаимодействието с проекта на Първанов и да се издигне общ кандидат за президент?
- Наистина Корнелия Нинова обеща в своята платформа да направи вътрешен референдум за отношението към АБВ. Но предвид предстоящите президентски избори трябва да търсим равноотдалечен надпартиен кандидат, който да е приемлив за повечето леви партии, тръгвайки основно от партньорите в коалиция "БСП - Лява България". Следва да се търси коя да е тази кандидатура. Много се спекулира с въпроса: бихте ли приели Ивайло Калфин за президент? По-скоро да обърнем подхода - нека всички, които искат да има общ ляв кандидат-президент, да направят своите предложения. БСП има свои виждания, партиите от коалиция БСП Лява България също имат, а и формации извън коалицията също да се включат. Нека всички от лявото пространство да кажат кои са най-предпочитаните и кои личности будят доверие. Накрая в широк междупартиен избор да издигнем общия ляв кандидат. Мисля, че това е справедливо и равноправно. В противен случай ще стане като на местните избори - ще имаме кандидати на БСП, АБВ, Движение 21 и някои други коалиционни партньори, от което ще загуби цялата левица. Тогава те спечелиха по някое съветническо място, но лявото като цяло загуби. Президентът е един и успехът не може да бъде разделен.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com