Трети екип ще се обучава как да работи с роботизираната система "Да Винчи", който ще се специализира в коремната хирургия. Стартът е по време на международния уъркшоп в Медицинския университет в Плевен, който е 17-и поред за Югоизточна Европа. Вече 5 г. в града се правят гинекологични и урологични операции с робота.
Най-новата версия на "Да Винчи" пристига за уъркшопа, а на нея ще тренират уменията си петима лекари. Те ще оперират върху жива тъкан и на виртуален симулатор, който е интегриран в системата. Обучението ще преминат трима хирурзи от плевенската университетска болница, които ще продължат да се квалифицират в Страсбург, където е трупал опит и екипът на бившия ректор проф. Григор Горчев. Очаква се тази година в Плевен да бъде закупен втори робот, който в оптимистичния вариант може да проработи през септември.
Близо 500 операции на жени са направени досега с плевенския "Да Винчи" и те са предимно от областта на тежката ракова хирургия, защото здравната каса финансира само нея. За една операция държавата плаща 8 хиляди лева. С тях се
покриват само консумативите
- без труда на високоспециализирания екип, поясни проф. Горчев.
Най-често се оперират случаи на рак на шийката на матката, и то предимно при пациентки с наднормено тегло. На жени, които желаят с робота да бъдат оперирани от миомна болест, се налага да заплатят. Подобни операции в някои богати държави струват над 100 000 евро, поради което чуждестранни граждани проявяват интерес да бъдат лекувани у нас. Урологичният екип е по-млад и досега е направил над 20 операции - предимно на мъже с рак на простатата. Те обаче не се финансират от касата.
"Ние имаме потенциала да превърнем Плевен в център на високотехнологичната медицина", категоричен е проф. Горчев. Според новия ректор на Медицинския университет проф. Славчо Томов не е далеч времето, когато в Плевен с робота
ще се оперира и мозъкът
Двамата специалисти не скриха огорчението си от "тихия саботаж" към авангардната медицина от страна на старите лекари и надеждите си към младите колеги и студентите. Градът изпитва остра нужда от линеен ускорител. Обещаният от здравното министерство за Плевен апарат обаче за малко не бил отнет за столична болница, въпреки че в София вече има два, оплакаха се професорите.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com