- Хората посегнаха дори към русенското варено и копърката
- Удвои се цената на джинджифил и лимони
Българите се върнаха към времето на соца, когато дефицитните стоки можеха да бъдат набавени само с връзки. Сега млади и стари търсят познати с възможности, за да си подсигурят продукти, които изчезнаха заради коронавируса. Сред първите и трайни липси на пазара се оказа чесънът. Миризливият зеленчук, на който се носи славата, че е чудодеен лек за всякакви болести, от седмици не може да се намери на рафтовете на големите вериги. За последно в един от хипермаркетите имаше преди десетина дни, но
не цели глави, а кутийки с отделни скилидки
съобщи читател на "Стандарт". Много рядко се появява и на пазарите. На най-голямото градско тържище в Пловдив - Четвъртък пазара, е забелязан само на една сергия, а цената му е закована на 10 лева килото. Пак там пенсионер е предлагал 250 грамови пакети по 1,20 лева, пише "Марица". "Не знам дали чесънът помага срещу коронавируса, но поне държи далече хората", шегуват се в социалните мрежи. А на тези, които са го изкупили, се препоръчва да не прекаляват с употребата му като онази китайка, която изяла профилактично кило и половина и влязла в болница с възпалено гърло. Спиртът също липсва в магазинната мрежа. Той изчезна с първите повеи на кризата заедно с антибактериалните гелове и мокрите кърпички. Препоръчват го за дезинфекция заедно със редовното миене на ръцете. "Етиловият алкохол изчезна, но не и сапунът", казват продавачите. Може би някои го ползват не само да почистят дръжките на вратите и обувките си, след като са били навън, но и за вътрешна дезинфекция. Здравните власти обявиха, че глътка ракия преди хранене помага срещу заразата, но в същото време предупредиха, че тежък махмурлук, който ни вади от строя за два дни,
може сериозно да срути имунитета
В сряда премиерът Бойко Борисов успокои населението, защото в България има много спиртоварни, а някои от тях правят по 1000 тона на месец. "Хърватският колега плаче по телефона - нямат. Правим организация, имаме и деблокирани резерви, подготвяме ги за мрежата. Това е една възможност, когато нашият пазар се задоволи, да помагаме и на съседите", каза министър-председателят. Бизнесът пък поиска да бъде махнат акцизът за спирта.
Търговците трудно удържат положението и с лимоните. Народът е наясно, че витамин С, който се съдържа в цитрусовите плодове, държи далече всякакви вируси, затова иска да е сигурен, че ще има запаси за дълго време. В хипермаркетите хора тикат колички, препълнени с лимони, видя "Стандарт". Но заедно с търсенето, стремително расте и цената на цитрусите. Ако преди 10 дни на едро тя беше 2 лева, сега вече е 4.
Джинджифилът също стана много ценна стока след като китайците обявиха, че помага срещу COVID-19. А гуруто Шри Шри Рави Шанкар препоръча за повишаване на защитните сили на организма след всяко хранене да се пие чай от пресен джинджифил с разтворена малко куркума на прах и черен пипер.
Цяла Азия го дъвче от сутрин до вечер
съобщи наш сънародник, който живее в Индонезия. У нас лютивият корен вече е много търсен. И който търговец е успял да си осигури количества, сега ще спечели. Защото цената му за броени дни се удвои - на борсата килограмът скочи от 6 на 12 лева!
Зеленчукът съдържа и селен, който също държи заразата далече от нас. В аптеките обаче таблетките с микроелемента са сред най-дефицитните хранителни добавки. Изкупува се масово и цинкът. Според руския учен Дмитрий Еделев, който даде интервю пред БТА, изследвания са показали, че в кръвта на боледуващи от COVID-19 този микроелемент липсва. И препоръчва хората да му обърнат внимание, като си го набавят редовно. Този микроелемент
се съдържа в стридите, омарите, раците
както и в месото. Но за онези, които не са богати, за да си позволят редовното ядене на скъпи морски дарове, както и за хората, които спазват постите, решение е фасулът във всичките му разновидности. Боб има във всеки български дом, а чорбата или яхнията от него са идеални варианти по време на карантина. Да не забравяме, че мексиканците са се изхранвали само с боб - за закуска, за обяд и за вечеря.
Бурканите с варен фасул бяха сред най-разграбваната стока и в първите дни на паника след обявяването на извънредно положение. Тогава от рафтовете на магазините изчезнаха брашното, маята, олиото, овесените ядки, замразените зеленчуци, бакпулверът, храните за домашни любимци. Хората посегнаха дори на отдавна забравените консерви с русенско варено, копърка и скумрия в собствен сос.
Но фаворитът при подготовката за живот под обсада безспорно беше тоалетната хартия. Тя се изкупуваше в индустриални количества, а въпросът защо стана най-търсената стока не само в България, но и в целия западен свят, дори и в далечна Австралия, не дава мира и до ден днешен на философи и анализатори.
Така кризата се превърна във възможност за завода в Белово, който произвежда марката "Белана". Финансовият директор Радослав Пашов увери, че предприятието
няма да остави населението без тоалетна хартия
която е стока от първа необходимост, редом до хранителните такива. "Предприятието работи на трисменен режим, мощностите са натоварени на фул макс, а при необходимост може да бъде пусната и резервна инсталация, която стои на стендбай. Към момента имаме достатъчно заваксени количества от всички артикули, така че да поемем завишеното търсене. Очакванията ни са този бум в търсенето на въпросните санитарни стоки да продължи още седмица, до две, когато ще се достигне своеобразен пик в продажбите. След това в рамките на още най-много 10-15 дни търсенето би трябвало да се върне в обичайните контури, тъй като обратното просто би било в противовес на Закона за пределната полезност", каза Пашов пред "Марица".
И докато българите се запасяват със захар и олио, в Ню Йорк най-вървежната стока е марихуаната. Списание New York Magazine публикува някои интересни данни, касаещи поръчките на леки наркотици. Компании споделят, че
правят "празничен оборот"
а други се хвалят с рекордни продажби. "В нормални дни търговците отчитат около 60 продажби на стойност между $8-9 хил., а в последните дни оборотът масово надхвърля $10 000", пише списанието. Един от легалните разпространители на марихуана дори е отчел продажби за $16 000 в рамките на ден.
Парадоксът е, че куриерските доставки на "весели цигари" не са напълно легални и тепърва предстои властите да подложат сектора на допълнителна регулация.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com