Чакахме да разлюлее в района на Халкидики

Чакахме да разлюлее в района на Халкидики | StandartNews.com

Проф. Емил Ботев, шеф на Сеизмологичния институт към БАН

- Професор Ботев, хората са в паника след труса. Какви са вашите прогнози и има ли от какво да се притесняваме?
- Както бяха нашите очаквания, тази активност в Северноегейско море, която се свърза със северноегейския ров в областта на о-в Самотраки, не е пряко свързана с активността на нашата територия. Това земетресение очевидно е доста силно и беше трудно определен неговият магнитуд. От различни посоки и по различните мрежи ние го определяме с различен магнитуд. По принцип трябват два-три часа време, за да се обобщи информацията и да се приведе среден магнитуден момент, който е може би най-адекватен, за да обясни защо това земетресение, достатъчно далече, се е усетило много. Ефектът е, така да се каже, биологически и тъй като той е вътре в акваторията на морето, не може веднага да се прецени неговата сила.
- А какви са средните определения за силата на труса?
- Определенията на колегите отиват към магнитуд 7. Но тази активизация с такива земетресения в района на този северноегейски ров е допустима. В историята има може би поне десетина земетресения с подобен магнитуд в района на Северноегейско море. Ние очаквахме това земетресение да се случи в района на Халкидики, което е значително по на запад.
- А сега има ли вероятност да се случи и в Халкидики?
- Моето мнение е, че след като се прескочи зоната под Тасос, която е отделна, не са пряко свързани нещата. Ние очаквахме Халкидики, защото в последните три месеца точно около Халкидики станаха няколко десетки усетени земетресения с магнитуд 3-4. Стигнаха до 5,2. Фактът, че нямахме на изток към Мраморно море от доста време реализирана сеизмичност, е причината и за тези движения. Нашите земетресения с подобен магнитуд 7 и по-висок са се случили в началото на миналия век. При дълбочинните профили, които сме провели, ние забелязваме повторяемост, която напълно отговаря на движенията на повърхността, които наблюдаваме.
- Какво означава това?
- Тоест десетки пъти по-малки движения на повърхността, десетки пъти по-малко разкъсвания в дълбочина. Нашите земетресения от такъв порядък с магнитуд 7 се случват веднъж на неколкостотин, да не кажа в някои области 1000 години.
- Тоест да успокоим хората.
- Много по-бавно стават натрупванията и катастрофалните земетресения няма как да се случат толкова често, след като веднъж са станали в рамките само на 28 години. От 1901 до 1928 г. има шест земетресения с магнитуд около и по-голям от 7. Едно от тях дори е било доста по-силно в района под Благоевград - 7,8. Затова считаме, че катастрофалната и животоопасната сеизмичност е приключила за България, поне в рамките на нашия живот.
- Очакват ли се още вторични трусове?
- Вече имаше няколко, като един дори беше с магнитуд около 5. Нищо повече не може да бъде така усетено, както първото земетресение в 12,25 ч.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай