Откриването на Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в Монтана има особено значение, защото с него националната информационна агенция на България вече има пресклуб във всеки областен град. Това заяви генералният директор на БТА Кирил Вълчев при откриването на Националния пресклуб в Монтана днес. И подчерта, че откриването се случва на празника на града Свети Дух – „заедно с Отец и Син едно от лицата на Светата Троица, на триединния Бог“.
От този Божествен дух има във всеки от нас, защото според книгата Битие на Библията се казва, че при сътворяването на човека Бог „вдъхна в лицето му дихание за живот, и стана човекът жива душа“ (Бит. 2:7), отбеляза Вълчев. По думите му това напомня три важни неща, с които можем да свържем и откриването на Националния пресклуб на БТА в града, който той определи като „дом на журналистиката в Монтана“.
Първо, медиите дължим равен живот в новините на всички хора в България, защото всички носят равно дихание за живот. И затова редом със столицата София и градовете с население от стотици хиляди души, трябва да предаваме и новините от градове като Монтана, с което жителите им да се чувстват част от българската общност, каза Вълчев. Той добави, че с откриването на пресклуба днес Монтана се включва в конференциите “Европа на Балканите: Общо бъдеще”, които БТА организира с подкрепата на Европейската комисия. По думите му сега вече в Монтана има условия за провеждането на такива форуми. Според Кирил Вълчев това е и второто напомняне от смисъла на днешния празник за това, че „българите носим общ дух“.
Едно от проявленията на общия ни дух отбелязахме на вчерашния празник Петдесетница - рождения ден на общата ни Църква, пазеща източноправославното вероизповедание, което Конституцията прогласява за традиционната религия в България, припомни генералният директор на БТА. „Този общ дух прави българите общност, където и да сме по света. Затова една от важните задачи на БТА е да осигурява новини от българите навсякъде в България и извън пределите ѝ и да поддържа връзките между българоезичните медии в страната и извън нея“, продължи още Вълчев. И отбеляза, че в изпълнение на тази задача агенцията организира всяка година световни срещи на българските медии.
„В Монтана идваме именно от поредната деветнадесетата такава среща, която проведохме в Одеса, Болград и Измаил понеже в Одеска област живеят 150 000 българи, подложени в тези дни на изпитанията на войната в Украйна и ние дължим на тези наши сънародници съпричастност и подкрепа“, разказа генералният директор на БТА. Той информира, че следващата двадесета среща е планирана да се проведе в София на 24 май 2025 г. Обмисляме да продължим с посещение на посветения на Светите братя Кирил и Методий четвърти по големина в България Клисурски манастир и с панели във Вършец, Монтанска област, като знак на подкрепа от българските медии за Северозапада на България, каза Вълчев.
Третото напомняне на празника на Светия Дух е, че журналистиката е едно от проявленията на духа в обща полза и затова трябва да си служим със словото мъдро и влагаме в него истинно знание, заяви също генералният директор на БТА. Той цитира думите на свети апостол Павел в първото си послание до коринтяните - „всекиму се дава да се прояви у него Духът за обща полза; защото едному се дава чрез Духа слово на мъдрост, другиму – слово на знание, чрез същия Дух; едному – вяра, чрез същия Дух; другиму – дарби за лекуване, чрез същия Дух; едному – чудодействия, другиму – пророчество, едному – да различава духовете, другиму – разни езици, а другиму – да тълкува езици. Всичко това го произвежда един и същият Дух, като разпределя всекиму по отделно, както си иска …” (1 Кор. 12:7 – 11).
В речта си Вълчев подчерта, че мрежата от кореспонденти и национални пресклубове на БТА, разпределени в България и сред българите извън границите ѝ, осигурява именно равен живот в новините, свързаност на българската общност и истинно знание. Той изказа благодарност към Община Монтана и лично на кмета Златко Живков, който предостави помещенията със съгласието на собственика-наемодател „Български пощи“ в лицето на изпълнителния директор Цветилия Стоилкова.
Вълчев напомни също, че БТА има още четири пресклуба в големи градове, които не са областни центрове – Казанлък, Самоков, Свищов и Петрич. В обозримо бъдеше планираме такива и в Троян, Гоце Делчев, Панагюрище, обяви той. БТА отвори пресклубове и в столиците на три от съседните на България държави - Скопие (Република Северна Македония), Букурещ (Румъния) и Анкара (Турция), като предстои създаването на пресклубове и в Белград (Сърбия) и Атина (Гърция), изброи още Вълчев. Агенцията има вече пресклубове с уреден статут и в региони в чужбина с големи български общности - Босилеград (Сърбия), Тараклия (Молдова) и Одеса (Украйна), добави той. Национални пресклубове БТА има вече и в българската антарктическа база на остров Ливингстън и на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий”, както и отваря временен Национален пресклуб на книгата по време на редовните панаири на книгите, обобщи още генералният директор на БТА.
За три години успяхме да увеличим броя на националните пресклубове три и половина пъти, след като стъпихме на съградените за почти 18 години 11 такива пресклуба в областни центрове от предишния генерален директор Максим Минчев, който открива първият пресклуб извън столицата във Велико Търново през 2003 г., коментира също Кирил Вълчев. По думите му конкретно в Монтана „стъпваме на половин вековни натрупвания“, защото БТА има свои кореспонденти в града от около половин век. Той посочи имената на Христо Ватовски, Хари Харалампиев, Борислав Костов, Еми Кирилова и Цветана Евгениева.
От 2003 г. кореспондент е Цветомир Цветков, а от 2024 г. и Милена Островска, защото целта ни е през тази година БТА да започне да има по двама кореспонденти във всеки областен център, които да осигуряват информация 365 дни в годината и от населените места от целите области - в случая с Монтана от всички 11 общини - Берковица, Бойчиновци, Брусарци, Вълчедръм, Вършец, Георги Дамяново, Медковец, Монтана, Чипровци, Якимово и Лом, откъдето е родом генералният директор на Българското национално радио Милен Митев, комуто благодаря, че уважи откриването на пресклуба ни тук, каза Вълчев.
Кореспондентите на БТА се стараят да осигуряват не само териториално, а и тематично разнообразие на новините, които предават, увери още Вълчев. Днешният празник ни напомня и още нещо, което ще отбележа в заключение - и в новините не трябва да се забравя душата, Божието дихание във всеки един от нас, каза също той. Затова в новините не бива да откриваме само проявленията на материалното, за което най-често говорят политиците, а и културата, е толкова важна колкото и политиката и икономиката, посочи Вълчев. По думите му доказателство за това е фактът, че хората в Монтана са избрали за свой празник „не ден от историята на материалното ѝ развитие от Монтанензиум през Кутловица, Фердинанд и Михайловград до града със сегашното му име от римско време, а деня на Светия Дух, комуто са посветили и благолепен нов храм“.
Това ни напомня, че при успех като този, при който с отварянето на Националния пресклуб на БТА в Монтана увенчаваме делото по изграждането на такива домове на журналистиката във всички областни градове на България, не бива да забравяме да кажем “Слава на Бога за всичко!”, каза в заключение генералният директор на БТА.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com