Брюксел преговаря с "Газпром" за нас

Брюксел преговаря с "Газпром" за нас | StandartNews.com

Никога досега не сме имали такава силна подкрепа от страна на Еврокомисията

Проф. Атанас Тасев,
енергиен експерт

Силно съм впечатлен от работата на приключилата инвеститорска конференция за газоразпределителния център "Балкан". Особено високо оценявам изказването на директора на "Вътрешен енергиен пазар" в генерална дирекция "Енергетика" на Еврокомисията Клаус-Дитер Борхард. Лично аз вече повече от 50 години се занимавам с наука, но за първи път ставам свидетел на такова, спокойно мога да го нарека - академично, слово, при което Борхард говори толкова дълго и по такива важни теми, без да прочете нито една дума! За какво говори това? Говори категорично за това, че всяка негова дума предварително дълго е била осмисляна, преценявана и едва тогава изказана.

Какви сигнали ни даде Клаус-Дитер Борхард.

Първо, Борхард категорично заяви, че ЕС е решил проблемите си със северното направление по отношение на доставките на природен газ и либерализацията на пазара, затова сега Брюксел се обръща с цялата си мощ към разрешаване на проблемите по южното направление. И посочи, че във всички "квадратчета" на общия европейски енергиен пъзел - газопроводи, интерконектори и пр., навсякъде присъства Еврокомисията. Нещо повече, на Борхард обясни, че ЕК е в преговори с "Газпром" и че

вече е склонна да подкрепи и офшорните газопроводи

което говори за много съществен напредък на европейската енергийна политика. Друго, което много ме впечатли, е, че европейските чиновници вече окончателно са преминали от епистоларния жанр към активен диалог, като повече от 6 месеца работят съвместно с нашите и дори се познават персонално, което означава, че нещата вече се намират в много сериозна работна фаза.

Това, което лично аз установих в "Ривиера" беше, че никога досега не сме имали такава подкрепа - и политическа, и морална, а вече и материална, от страна на Еврокомисията. В това число стана ясно, че като източник на финансиране на хъба и на свързаните с него проекти, освен донорската част от ЕС се разглежда и варианта за финансиране по Европейския фонд за стратегически инвестиции, станал известен в обществото като "План Юнкер".

Ще припомня, че преди няколко месеца първи именно в. "Стандарт" оповести за подписаното тристранно споразумение между България, Гърция и "Газпром експорт" за започване на виртуална търговия с природен газ. То беше с временен характер, с едномесечен срок на действие, но въпреки това беше огромна стъпка към либерализацията на търговията на местния пазар. Сега стана известно, че ЕК преговаря директно с "Газпром Експорт" този тристранен договор да бъде продължен, което вече означава директна намеса на Брюксел в решаването на енергийните проблемите на България и директна намеса за създаването на предпоставки за либерализацията на българския газов пазар.

Нещо повече - в помощта си за България ЕК отива още по-далеч. Всички знаем, че нашият газов пазар е също толкова деформиран, колкото и електроенергийният. Знаем, че възобновяемата енергетика виси на врата на нашата икономика като воденичен камък чрез всичките си тези сключени договори за преференциални изкупни цени. Същото обаче се отнася и за газовия сектор - конкретно за дългосрочните договори с "Газпром" за доставка на руски природен газ за България с клаузата Take-or-Pay (б.а. - от англ. "вземи или плати"). Поради това ЕК е поела ангажимента и дори вече е започнала преговори с "Газпром" за предоговаряне на тези договори и евентуално за редуциране, може би не в пълен размер, на тази тежка клауза. А това е изключително важно за България, тъй като, всички знаем, че вече над 95% от природния газ се доставя от Руси, така че за каква либерализация можем изобщо да говорим без отпадането на тази клауза в договорите?!
И всичко цитирано по-горе беше казано лично от
Клаус-Дитер Борхард по такъв академичен начин, което означава, че Борхард е много дълбоко в енергийните проблеми на България, разбира ги отлично и действа оперативно и стратегически.

Що се отнася до изявленията на главата на "Газпром" Алексей Милер, че Русия ще строи само един газопровод по дъното на Черно море и че той ще е до Турция, то за сетен път

доказва непредсказуемостта на многоходовата руска дипломация

Зад това изказване на Милер аз виждам поредния сериозен опит на Москва да окаже натиск върху ЕК да се обърне към решаването на енергийните проблеми на своите страни членки в тази част на Европа, нещо, което вече беше и демонстрирано в "Ривиера".

Лично мен много силно ме впечатли и позицията на премиера Бойко Борисов, който директно, в лицата на представителите на Еврокомисията заяви, че ако не получи разбиране и помощ от страна на ЕК, България ще се възползва от правото си на вето по важните за страната ни въпроси.

На форума бе доказано, че България разполага с огромни компресорни мощности по протежението на транзитните газопроводи - общо 225 МВт, което представлява 80% от целия нагнетателния капацитет на Балканите. А това превръща родината ни в най-сериозния фактор в Югоизточна Европа относно транзита на природен газ.

Така че ако досега идеята за газовия хъб "Балкан" беше химера, след конференцията в "Ривиера" тази идея вече придоби реални очертания - организационно, финансово, инструментално, а даже и регулаторна рамка.

Записа Белчо Цанев

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай