Борисов ще задържи воденичния си камък

Димитър Ганев, политолог

Борисов ще задържи воденичния си камък | StandartNews.com

Големият въпрос на предстоящата конференция на ГЕРБ е за съдбата на Цветан Цветанов. В ГЕРБ като цяло ще има кадрови промени. Вотът на недоверие, на който бяхме свидетели в началото на седмицата, обърна атаката. И в медиите, и в публичното пространство започна да се говори за Цветан Цветанов и времето на неговото управление, тоест през изминалата седмица той бе поставен на голям натиск. Освен всичко друго, трябва да се има предвид, че много рядко е възможно да чуем критики от страна на лидера на ГЕРБ към Цветанов, каквото именно беше изказването на Бойко Борисов. Големият въпрос е дали бившият вътрешен министър ще остане зам.-председател на партията, или ще бъде обезвластен чрез назначаването на още няколко заместник-председатели.

 

Цветанов е като цяло воденичния камък на ГЕРБ, а партията ще иска да даде мощен тласък на своята кампания за евроизборите и този форум ще бъде началото на това. Мисля си, че Бойко Борисов ще иска малко или много се отърве от този "воденичен камък", който му тежи със страшна сила. От друга страна мога да припомня думите на Борисов: "Цветанов е ГЕРБ. Цветанов е моторът на ГЕРБ" и за никого не е тайна, че именно Цветанов е създателят на партията и нейните организационни структури. Той поддържа връзки с местните структури и до голяма степен е изградил партията. Не съм сигурен дали Борисов ще рискува в рамките на предизборен период да се лиши от Цветанов като заместник-председател. Не мисля, че ще се стигне до раздяла между Цветанов и ГЕРБ, въпросът е за неговата институционална позиция.

 

Технократите в ГЕРБ ще започнат да заемат водещи позиции. Беше се наложила интерпретацията за "добрия" и "лошия" ГЕРБ. Цветан Цветанов и Искра Фидосова от едната страна, и Лиляна Павлова, Ивайло Московски, Томислав Дончев, Делян Добрев от другата. Мисля, че точно "добрият" ГЕРБ ще излиза на предни позиции. Това ще е тенденцията и на партийния форум, и през следващите месеци.

 

Евровотът и партиите

 

Дали ДПС ще излъчи четвърти евродепутат зависи от много неща. Характерно ниската избирателна активност на изборите за европейски парламент дава предимство на партии с твърди ядра. Действително, ако БСП и ГЕРБ не успеят да достигнат своите пределни нива на мобилизация, и избирателната активност е ниска, то тогава относителната тежест на ДПС вероятно ще даде много сериозен резултат като брой евродепутати. Трябва да се има предвид, че в момента за представител в ЕП се борят и НФСБ, "Атака", "България без цензура", РБ, АБВ. Това са формации, за които не се знае дали ще успят да преминат границата от 150 хиляди души. Ако 3 от тях, или всеки един успее да излъчи евродепутат, то тогава шансовете на ДПС намаляват.

 

За евроизборите всички говорят, че трябва да се прави положителна кампания и да се говори за Европа, вместо да се замеряме с кал и компромати. Въпреки това тази кампания ще бъде изключително мръсна, неприятна, пълна с мръсни игри, компромати и черен пиар. Тези избори са преди всичко важни за тези партии заради вътрешната употреба. От прочита на изборите ще стане ясно дали обществото ще даде вот на доверие или недоверие на управляващото правителството.

 

(Пред БГНЕС)

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай