Още по-яростна война за пациенти започват болниците. Причината за това стават новите правила за разпределяне на парите на касата между клиниките. В понеделник Надзорният съвет на фонда реши, че болниците няма да имат годишни прогнозни бюджети. Вместо това ще получават ориентировъчни стойности за разходите си месец за месец. След пълна проверка на дейността им пък ще получават реално заработените си средства, ако касата не открие нарушения. Причината за промяната е въвеждане на по-добър контрол над харчовете на касата и по-ефективно изразходване на ограничения й ресурс.
На пръв поглед промяната изглежда минимална, на практика обаче тя оставя клиниките в пълно неведение за парите, на които могат да разчитат през годината, обясниха шефове на болници. Притеснението се увеличава и заради огромната дупка в бюджета на касата. Това веднага ще доведе до презастраховане и реализиране на колкото се може повече приходи всеки месец, категорични са директори и експерти. За пациентите това означава, че все по-често ще влизат в болница, без да имат нужда. За касата пък - че ще увеличи, вместо да намали, разходите си, категорични са експертите.
И според председателя на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов прогнозните месечни бюджети ще затруднят работата на лекарите, защото няма да имат яснота. По-важното е обаче какъв ще е размерът им и доколко съответстват на реалната работа, коментира той.
Първоначално заложеният дефицит на НЗОК за т. г. беше около 300 млн. лв. С новите правила обаче той може да се увеличи още. Защото този недостиг бе сметнат при очакван харч за клиниките от 1.6 млрд. лв. или колкото бе миналата година. Това означава, че всеки месец касата е плащала на болниците средно по 138 млн. лв. Според първите отчети за януари и февруари обаче разходите за болниците са около 150 млн. лв. на месец. Тоест за годината те може да стигнат 1.8 млрд. лв. или, иначе казано, дефицитът на касата да се увеличи с още 200 млн. лв.
Заради тези прогнози Надзорният съвет се чуди как да намали разходите, тъй като няма гаранция, че ще има пари за актуализация на бюджета на НЗОК. Без актуализация пък касата ще остане без пари през лятото. Затова Надзорният съвет поиска спешна среща с премиера Пламен Орешарски. Тя се състоя в понеделник в късния следобед. На нея обаче не се е стигнало до решение на проблема, разказаха участници в срещата. "Премиерът ни изслуша и поиска подробен отчет за очакваните разходи", каза Иван Димитров, член на Надзорния съвет на фонда. Според него изходите са два - или затягаме коланите и въвеждаме ясен контрол върху последствията, или се намират още много пари, обясни той.
Новите правила противоречат на закона
Д-р Дечо Дечев, директор на УМБАЛ "Св. Ив. Рилски"
Ако е прието да се определят месечни прогнозни бюджети на болниците, това противоречи на закона за бюджета на НЗОК за 2014 г. Там се казва, че се утвърждават правила за формиране на годишен бюджет на регионалните каси и болниците. Ако РЗОК-та имат годишен бюджет, защо болниците са с месечен?! Ако РЗОК са с месечен бюджет също, как ще го разпределят, след като практиките до момента показват, че прогнозните бюджети, които НЗОК дава, са с месец закъснение. За февруари получихме прогнозен бюджет в средата на март, а за март още не е даден. От началото на тази седмица обаче дейността, която имаме, реално ще се фактурира за април, тъй като тогава ще се изпишат пациентите ни. Тоест ние още нямаме бюджет за март, а вече работим за април.
Новите правила противоречат и на договорите ни за управление на болниците. В тях има клаузи, че трябва да изготвим бизнес план за годината, което е безсмислено, след като максималният срок, за който можем да прогнозираме някакъв бюджет, реално не съществува. Да не говорим, че в мениджърските ни договори има и клауза за изготвяне на 3-годишен план за управление.
Оттук нататък политиката ни ще е ден за ден. Всеки лекар ще се опитва да направи максимален прием на пациенти, за да компенсира следващия период, за който няма да знае какъв ще е бюджетът му. Мисля, че това е опит да се изнуди министерството на финансите да даде още пари на НЗОК.
Лекари ни проверяват като на границата
Здравната каса ще прави спешна система за проверка на пациентите в болници по лични карти. Идеята е във всяка клиника, която има договор с фонда, да се сложат четци на личните ни карти. През тях ще минават документите за самоличност на пациентите при прием и изписване. Така ще стане много трудно отчитането на фиктивни болни към касата. Съответно ще се спестят и пари на НЗОК за болниците. Възложихме на директора на НЗОК да обяви обществена поръчка за около 1 млн. лв. и четците да са налични до края на годината, обясниха от Надзорния съвет на фонда.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com