Разходите за болнична помощ са 119 млн. лв. средно на месец към края на юни, алармира здравният министър д-р Петър Москов пред депутатите от здравната комисия. Той бе категоричен, че за да могат лечебниците да се вместят в бюджета до края на годината, средната сума трябва да падне на 117 млн. лв. "Ако се запази този преразход, болничната помощ ще формира 17 млн. лв. дефицит. В рамките на годишния бюджет вървят и разходите за медицински изделия. Реалният проблем са разходите за лекарства, които са с 63% изпълнение на годишния бюджет", каза Москов. Преразходът обаче може да е наполовина по-малко с промените в закона за лекарствата, които скоро ще бъдат внесени в парламента. Според доц. Димитър Шишков най-често се краде от парите с делегираните бюджети за болниците, създадени изключително несправедливо в края на 2014 г. Щом трябва нещо да се направи спешно, трябва да се промени този механизъм, категоричен е той. Така клиники с по-малко легла вземат 5 пъти по-големи бюджети от болниците със стратегическо значение.
Междувременно заради изчерпан лимит Военномедицинска академия започна да връща пациенти. Лечебницата отлага плановите операции и прием до края на месеца, съобщи Дарик. Около 100 души са върнати от Военномедицинската академия само в сряда. Месечният лимит на болницата, за който фондът плаща, е изчерпан седмица преди края на юни. Ако ВМА приеме пациенти до края на месеца, ще задлъжнее с още 100 хил. лева - пари, които Касата няма как да й изплати. "Миналият месец достигнахме лимита 2 дни преди края на месеца, което не наложи да затваряме болницата, но сега твърде рано го достигнахме", обясни проф. Венцислав Мутафчийски, заместник-началник по диагностично-лечебната дейност на ВМА. "Не можем да си позволим да продължим така, ще трябва да ограничим приема", заяви ген. Николай Петров, началник на ВМА, цитиран от Дарик. Спешните пациенти няма да бъдат връщани. Болните, чието състояние не изисква неотложна медицинска помощ, обаче ще трябва да чакат. От 1 юли пациентите ще могат да влизат във ВМА за планови операции и прегледи.
Финансист №1 Владислав Горанов очаква шефът на здравната каса да представи необходимите стъпки, с които да бъде избегната актуализацията на бюджета на НЗОК. Министърът посочи, че мерките, които се предлагат в здравния сектор, трябва да подобрят ефективността на разходите и да направят системата предвидима. "Някои от тези мерки са забавени, а други не дават нужния ефект. Трябва да сме внимателни", предупреди Горанов. Той увери, че съществува възможност за дебат за бюджета на Касата наесен.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com