Болници лекуват без нужда? Късаме договора!

Болници лекуват без нужда? Късаме договора! | StandartNews.com

Ще затворя вратичка, позволяваща от пациенти да се вземат пари за какво ли не, казва д-р Глинка Комитов

Д-р Глинка Комитов бе избран за шеф на НЗОК с невиждан консенсус. Как ще оправдае доверието на колеги, политици и пациенти? Д-р Комитов отговаря пред "Стандарт".

- Д-р Комитов, защо се съгласихте да поемете този труден пост?

- Има няколко причини - първо, защото здравното осигуряване, което беше мечта на няколко съмишленици в края на 90-те, стана факт със създаването на здравната каса. По този начин системата тип "Семашко" беше сменена с по-плуралистична и оттогава се превърна в моя кауза. Второ, защото е лесно да теоретизираш, критикуваш и предлагаш промени отстрани, съвсем друго е, когато трябва да приложиш тези идеи на практика.

- Не помня друг човек, който да е бил избиран с толкова широка политическа подкрепа на този пост, но не ви ли притеснява, че след няколко месеца, когато дойдат трудностите, тя може да се стопи? А без нея няма как да се реализират каквито и да е промени...

- Притесняват ме много неща, включително и част от това, което казвате. Не ме притеснява дали аз или друг ще бъде тук, а дали нещата, които трябва да се случат, ще се случат. При всички положения промените, които сме замислили, трябва да се изпълнят, за да се осигури високо качество на медицинските услуги. Най-много ме притеснява дали ще успея да изпълня разходната част на НЗОК, дали ще успеем с тези близо 3,1 млрд. лв. да платим всички дейности, които са извършени по правилата.

- Казахте, че сте срещу модела "Семашко", а точно той не се ли връща с налагането на твърдите лимити на болниците тази година?

- Промените в Закона на здравното осигуряване (ЗЗО), които се предлагат в момента и предвиждат разделяне на пакета на НЗОК на основен и допълнителен, показва, че няма връщане към системата Семашко, напротив. Но ще е нужен преходен период - максимум до края на тази година, в който да станат факт. Освен това не мисля, че говорим за твърди бюджети, защото в методиката е дадена възможност лимитираният бюджет да бъде надскочен в 3-4 случая.

- Имате предвид 5-те процента, които болниците могат да ползват авансово от парите си за следващия месец ли?

- Да, както и листите на чакащите, които могат да се правят. Освен това особено тежките случаи може да се платят при разрешение от Надзорния съвет и наличие на средства.

- Не се ли притеснявате, че на това основание всички болници ще подават доклади за надлимитна дейност?

- Не, защото, ако се докаже, че тази дейност е реално извършена, ние трябва да я платим. Съдебната практика е такава и ние много добре го знаем.

- Тоест, ако болниците подават доклади за надлимитна дейност, вие ще я плащате?

- Да, ако е било основателно лечението и има средства, за да се плати. Осмелявам се да прогнозирам, че НЗОК ще има средства както за второто, така и за третото тримесечие на 2015-а.

- В средата на годината трябва да направите анализ на бюджета на НЗОК, ако видите, че темпът на разходите е голям, ще поискате ли актуализация?

- Ако наистина трендът е такъв, че имаме некомпенсируемо нарастване на бюджета за лекарства и болници, защото там са най-големите разходи, няма да имам друг шанс. Но се надявам с тези промени, за които говорихме, да не се получи така.

- За декември, януари и февруари трябва да платите и надлимитната дейност на болниците, след това с какъв бюджет ще останете за болнична помощ?

- При утвърден бюджет само за клинични пътеки за декември от 90 млн. лв. реалното изпълнение е 115 млн. лв. Но знаете, че в болничната помощ се използват медицински изделия и медикаменти за рак, с тях е определен бюджет от 120 млн., а отчетената дейност е 155 млн. лв. Подобно е положението за януари, предполагам и за февруари. Когато умножим 155 млн. лв. по 12, ще видим, че общо за годината ще са ни нужни около 1,89 млрд. лв., а ние сега имаме 1,74 млрд. лв. Тоест, ако разходите вървят така, няма да достигат близо 200 млн. лв. в края на годината. Но сега ще приложим новата методика и разходите може да се окажат различни, и то в посока надолу.

- Кога ще са ясни бюджетите на болниците по новата методика?

- Разпределението на средствата по районни каси е готово, но Надзорният съвет е взел решение да изслуша всеки директор на РЗОК защо е предложил такъв бюджет. След това ще се раздадат и конкретни рамки на болниците.

- Ще има ли лимити под 93% от касовото изпълнение на 2014 г.?

- Не мисля.

- Листите на чакащите по новата методика са един от инструментите за ограничаване на разходите, няма ли това да попречи на достъпа на хората до медицинска помощ?

- Не. По този начин за заболяванията, за които може да се чака, лечението ще се отложи със седмица-две, месец. Но това не означава, че достъпът ще се наруши, тъй като не се е налагало незабавно лечение. Най-важното е, че предстои разделяне на пакета на две. Тогава листи на чакащите няма да има, защото в основния ще бъдат заложени социалните заболявания, майчиното и детско здравеопазване. Тогава никой няма да плаща нито стотинка допълнително за заболяванията в основния пакет. Сега по 53 пътеки пациентите трябва да доплащат скъпоструващи лекарства и медицински изделия. Само в една пътека първо се плащаха 7, после 11, сега 18 скъпоструващи консумативи. Затова пакетът задължително трябва да бъде разделен, друг е въпросът на какъв принцип ще стане това. В държавите със здравноосигурителни системи има 5 пакета - универсален, минимален, основен, допълнителен, заместващ. Крачката, че правим поне два, е голяма.

- Но имаме над 2 млн. пенсионери, как те ще си платят за допълнителния пакет?

- Идеята е точно социално значимите заболявания, от които те боледуват, да бъдат в основния и да са платени напълно за пенсионерите и децата. Останалите заболявания ще се поемат от частните фондове.

- Тези фондове обикновено приемат клиенти докъм 60 г., ще се премахне ли това разделение?

- Надявам се, ще има редица нови изисквания към тези фондове, например къде да имат офиси в страната, ако работят с този пакет. Вероятно премахването на възрастовото ограничение ще е друго изискване към тях. Това е политика на министерството (МЗ), но според мен трябва да се премахне този възрастов подбор. Вариант е да се създаде и защитен социален фонд, който да поеме плащанията за социално слабите хора, но това още не е обмислено. Задължително пакетът трябва да се раздели, за да се финансира адекватно, защото сега доплащаме под масата много. България е на първо място по частни плащания за здравеопазване - 47% , срещу 25%-30% в другите страни.

- Тази година касата ще има и нови договорни партньори, ще има ли пари и за тях?

- Заделили сме 13,5 млн. лв. за 38 дейности, в които се включват и новите болници. Но не сме сигурни, че всички ще сключат договор с НЗОК. Очаквам, че дори 4-5 млн. лв. ще останат неизразходвани. Всяка година се разкриват 20-30 нови болници, а 200-300 лекари отиват в чужбина, това съотношение не е нормално.

- Смятате ли, че това положение може да продължава още дълго?

- Не, с промените в ЗЗО се въвеждат определени механизми за регулация. Те вменяват на НЗОК да извършва проучване на удовлетвореността на пациентите и да прекратява договора при системна неудовлетвореност. Другата възможност за прекратяване на договора е, ако качеството на лечение не е изпълнено 3 пъти. Но това е последващ контрол, а трябва да се даде възможност на касата да прецени дали са нужни медицинските услуги, които се предлагат от лечебните заведения. Тоест, да има контрол на входа, така няма да се стига до това свръхпредлагане на услуги. Освен това собствениците трябва да си плащат за издръжката на болниците - държавата за своите болници трябва да дава около 90 млн. лв. на година, общините - също. Затова искам и промени в закона.

- Какви?

- Касата да има право да проверява кой на какъв договор работи в болниците. Това е в интерес и на специалистите, защото ще работят по основен трудов договор, ще са много по-добре платени, а няма да ходят на още няколко места. В тази връзка вече съм предложил един лекар да има право само на един трудов договор по здравна каса.

- Лекарският съюз винаги е казвал, че така ще се оголи страната откъм болници?

- Няма да стане, защото здравната карта ще даде задължителен минимум от лечебни заведения, които държавата трябва да поддържа.

- ЗЗО предлага за първи път касата да купува медицински услуги, както искате, но на каква база ще става това?

- Накъдето и да се обърнеш, можеш да видиш къде има пациенти, къде има качество и това е най-важното. Защо да купувам нещо, където не само няма качество, но се чудят как да надпишат някоя дейност, за да получат финансиране? Един пациент може да излезе в пет варианта от болница - влошен, с летален изход, подобрен, без промяна или оздравял. По мое предложение преди 5 г. бяха въведени критерии за дехоспитализация, сега трябва да ги усъвършенстваме и ще ги обвържем със сключването на договори с лечебните заведения.

- А защо просто не въведете по-добър контрол в болниците, вместо да слагате лимити?

- Дебело искам да подчертая, че реален контрол без електронно здравеопазване няма как да има. Сега можем само да броим кой е минал и кой не през болницата. Но контрол на качеството - няма.

- Ще се въведе ли правилото, ако болница работи с касата, да няма право на доплащане?

- Да, но след разделянето на пакета на две, когато наистина ще се финансират на 100% дейностите в него. Сега се искат пари за всичко по наредбата за достъпа, особено заради текста "и други". Подчертавам, че той трябва да се махне, вече съм предложил тази промяна. Искам и разширение на възможностите на контрольорите на касата - да имат право да проверяват трудовите договори на лекарите, които работя с касата, на болничните им, отпуските, договорите с други лечебни заведения, декларации на пациенти за избор на екип, апаратура на болници, купени медицински изделия. Освен това искам да имаме право да проверяваме даренията, изборите на екип, потребителските такси, доплащанията по пътеки. Също така да се повиши размерът на санкциите за болниците, а при отчитане на дейност, която не е извършена или извършване на дейност при липса на индикации - директно да се прекратява договорът с НЗОК. Така наистина ще има по-добър контрол, но ако тези идеи не се приемат, тогава никой няма право да иска добър контрол от касата.

- Смятате ли, че ще получите право да договаряте задължително отстъпки за лекарства?

- Да, това ми гарантираха от МЗ, включително и евентуално да договаряме и задължителни отстъпки за медицинските изделия. Но докато не го видя написано, имам едно наум.

- Кога ще качите бюджетите на лечебните заведения на сайта на касата?

- До месец, искам на сайта да седят цифрите за всяко лечебно заведение, както и за лекарствата. Надявам се и чисто юридически това да е възможно.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай