Деян Енев е роден на 11 август 1960 г. в София. Завършил е английска гимназия в София и българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Женен, с две деца. Работил е като бояджия в Киноцентъра, нощен санитар в психиатрията на Медицинска академия и хирургията на IV Градска болница, пресовчик във военния завод ЗЕСТ “Комуна”, учител. Дългогодишен журналист с над 3 000 публикации зад гърба си Ц интервюта, репортажи, статии, очерци, фейлетони. Две години е работил като копирайтър в рекламна агенция. През 2010 г. в СУ “Св. Климент Охридски” е участвал като лектор в курса по творческо писане, организиран със съдействието на издателя Георги Гроздев. През 2012 г. бе лектор в юбилейното пето издание на семинара по творческо писане, организиран от фондация “Елизабет Костова” в Созопол. Издал е двайсет и три книги.
ЕТО КАКВО КАЗВА В ИНТЕРВЮ ЗА ВЕСТНИК СТАНДАРТ
- Българинът има категорична като чук фраза: "И това ще мине, трябва просто да коригираме житейската си оптика
- И книгата можеш да използваш като лекарство за усилване на имунитета, казва Деян Енев
- Еднократното ходене на църква на големите църковни празници няма много общо с вярата
- Кога друг път сме разполагали с толкова време, през което да прегърнем любимите си занимания
- Такива извънредни ситуации са като промиване на злато - пясъкът изтича, остават само скъпоценните късчета
- Намираме се в ситуация, която всички наричат безпрецедентна и която напомня на всички романите със сюжети за чумата, плюс обаче нови технологи и социални медии. Каква е твоята интерпретация на ставащото? Кой е най-близкият аналог - литературен или не?
- Да, такова нещо не ни се беше случвало. Единствено хората над осемдесет имат аналог в живота си Ц войната и ужасите след Девети, но тогава те са били деца. Малките ни битки и несгоди, както, впрочем и утехите ни, успехите ни, радостите ни изведнъж бяха пометени от всемирна драма. Всичките алгоритми, чрез които функционирахме и ние, и обществото като цяло, бяха нарушени. Но тъкмо затова все по-мъдра и по-мъдра ми се струва мисълта човек от своята мъничка човешка камбанария да се опита да намери градивното в новата ситуация. А не да се вайка за отнетото. Добре. Карантина. Извънредно положение. Но кога друг път сме разполагали с толкова време, през което да прегърнем любимите си занимания. Никога. Човек не трябва да се измъчва за това, което няма. А трябва да се опита да се радва на това, което има.
И книгата можеш да използваш като лекарство за усилване на имунитета.
Преди 8 години излезе на български романът “Пътят” на Кормак Маккарти. Това е една смразяваща антиутопия, пред която днешните ни терзания изглеждат направо като пиене на чай. Специално искам да отбележа страховито-великолепния превод на Станимир Йотов. Впрочем, ето част от думите на критиците за нея:
“Пътят” е разтърсващ разказ за времето, когато цивилизацията и природата са мъртви. Баща и син пътуват през изпепелената Америка на юг към океанския бряг дни, месеци, години. Нищо не помръдва сред опустошения пейзаж освен носената от вятъра пепел. Те имат само дрехите на гърба си, оскъдни запаси храна и един пистолет, с който да се бранят от варварските шайки канибали по пътищата. Но залогът на това пътуване не е само тяхното оцеляване, защото мъжът и момчето носят огъня на целия човешки род и съдбата на целия свят зависи от баланса на безнадеждната им мисия."
“Дейли Мейл” пък възкликва: “Прозата в тази книга е толкова красива и сурово сдържана, че се чете като пророческо ридание. Изключителен разказ за човечеството в руини, който всички ние трябва да прочетем."
- От какво, според теб, е по-големият страх Ц от вируса или от налагащата се социална изолация и несигурността за бъдещето?
- Българинът има една категорична като чук фраза, която в гениалната си простота може да бъде натоварена и с философско звучене – “и това ще мине”. Просто се иска малко да коригираме житейската си оптика. В сборника си “Диви разкази” Хайтов има един разказ – “Страх”. За един лесничей, който при обиколките си в планината намира подслон за през нощта в пристройката до селската джамия. Цяла нощ слуша някакво громолене на тавана, което го хвърля в нечовешки страх. А на сутринта, по видело, когато пристига ходжата, се разбира, че това са плъхове, които търчат сред струпаните горе орехи. И при нас ще стане така. Когато дойде най-сетне “денят” на не-карантината, ще видим, че не е било толкова страшно. Което не означава, че сега трябва да се отпускаме и да бъдем безотговорни.
- Как можем да се справим със страха? Как се справяш лично ти, ако изпитваш такова чувство?
- Аз разполагам с един огромен, паралелен свят - този на книгите. И той ме цери от много неща.
- Какви според теб са възможните реакции, които можем да очакваме? Дали тази ситуация може да ни помогне да преосмислим живота си?
- Със сигурност. И в чисто човешки план, и на ниво сериозни анализи. Такива извънредни ситуации са като промиване на злато. Пясъкът се изтича и остават само златните късчета.
- Едни от най-големите литературни шедьоври са били създадени точно за или през подобни времена. Как би изглеждал твоят “Дневник на чумавата година”? Или може би - кой е най-предпочитаният от теб текст, най-близък до твоето светоусещане?
- “Изкопът” и “Джан” на Андрей Платонов - с неговите странно опънати значения на думите, описващи по удивително точен начин човешката съдба, попаднала сред големите катаклизми на времето. “Гола година” на Борис Пилняк, хаотичен текст, пълен с бисери. Изобщо, по изненадващ начин нашето българско “сега” ми навява аналогии с обстановката в Русия след ВОСР. Генерали, КПП-та, блокади, укази, слухове, комюникета, щабове.
- Ти си един от малкото автори на разкази с християнско съдържание. Може ли в момента да ни спаси вярата? И Бог ли ни подлага на изпитание, или ние отворихме кутията на Пандора?
- Твърде много упражнения на тема Бог и Църква се появиха напоследък. В единия край на координатата са откровените хули, в другия край - фанатизмът. Вярата е труд, процес, усилие. Еднократното ходене на църква на големите църковни празници няма много общо с вярата. От друга страна, настоящото положение е чудесна индулгенция за “топло-хладните” християни с техния вкус преди всичко към комфорта. Ще кажа така - има достатъчно много чудесни и разумни енорийски свещеници, които съобразно големината на храмовете, в които служат, ще дадат най-точните съвети. Нека, преди да коментираме, да се вслушаме в техните съвети.
- И в същото време - как гледаш на упоритостта на Българската православна църква да продължи със службите, когато други ги отмениха?
- С голяма лекота започнахме да критикуваме институция, която е на близо 2 000 години. Острим джобните си ножчета върху нейните зидове, които не са се поклатили през толкова много векове.
Навръх Великден сам Бог отмества тежкия камък на всекидневието от сърцата ни и ние можем да разберем кое е прах и пепел и кое - бисер.
Преди доста години до едно крайпътно параклисче забелязах човек, който много съсредоточено изпращаше с поглед отминаващите по пътя коли, а сетне драсваше нещо в едно тефтерче. Спрях, отбих колата, влязох в параклисчето. Вътре имаше няколко книжни иконки, свещник и свещи на покритата със селска покривка масичка. Запалих си свещичка, а после излязох при човека отвън. Какво правиш, попитах го. Броя добрите хора, каза той.
Всичко беше ясно. Човекът бе намерил тих пристан на тихата си лудост.
Но с годините този човек не ми излиза от главата. Луд ли беше наистина? И кой всъщност бе той?
- Какъв ще бъде тази година Българският Великден?
- Все същият. Но тази епидемия навръх Празника на празниците открои по безспорен начин важните неща в живота ни - и едното от тях е семейството, а другото - църквата. Просто тази година може би много по-отчетливо Бог, по великата си милост, ще превърне и семействата ни в малки домашни църкви.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com