Близнашки става мишена №1 на БСП

Леко скарани, червените тръгват на война по всички фронтове

Близнашки става мишена №1 на БСП | StandartNews.com

От Изпълнителното бюро изпадна Варна, Пловдив се върна на върха

Война срещу "врага с доскорошен партиен билет" обяви БСП на последните заседания на ръководните си органи. На "атомния пленум" в петък и на Градската конференция в София в събота червените взеха курс на радикална опозиция срещу служебното правителство на проф. Георги Близнашки.

Лидерът на партията Михаил Миков предупреди, че десницата се консолидира за използване на всички институционални възможности, най-вече на президента, за атака срещу левицата. "Целта в тази обстановка е не само да се неглижира управлението на БСП, участието й в управлението, но и да се нанесат тежки удари в рамките на предстоящата предизборна кампания, а и преди формалното й започване", посочи Миков. По негово предложение Националният съвет създаде нарочна работна група за "наблюдение върху изпълнителната власт". Ден по-късно на Градската конференция досегашният външен министър Кристиан Вигенин заяви: "Служебното правителство е правителство на реванша. Това е реванш на президента Росен Плевнелиев и реванш на т.нар. граждански протест, за който винаги сме знаели, че е политически и това се доказва с масовото участие на участници в протеста".

Интересното е, че ръководителите на БСП избягват да споменават името на служебния премиер, а назовават единствено архитекта на Министерския съвет - президента Плевнелиев. До март т.г. проф. Близнашки бе член на соцпартията, а след 1990 г. за кратко дори бе председател на БСП-София. Единствен Румен Овчаров с усмивка честити на столичните социалисти назначаването на Близнашки за премиер, но шегата му остави горчив привкус сред делегатите. Започвайки враждата с временното правителство, "Позитано" 20 откри поредния фронт, с което числото на враговете нарасна - ГЕРБ, Реформаторския блок, АБВ, ДПС.

Така, в условия на кръгова отбрана и обградена от коварни противници, Столетницата тръгна към смени в ръководството и подреждане на листи. На пленума Миков извади от Изпълнителното бюро двамата представители на Варна - Борислав Гуцанов и досегашния оргсекретар Красимир Янков, заедно с депутата от Благоевград и член на лявото крило Емил Костадинов. Морската столица, освен двама представители на "Позитано", имаше и двама ключови министри в кабинета "Орешарски" - Анелия Клисарова - на образованието, и Данаил Папазов - на транспорта. Отстраняването на варненците от бюрото стана на фона на избора на представител на Пловдив - дългогодишния местен лидер Захари Георгиев. Досега вторият по големина град нямаше свой човек в ИБ.

Козметичните промени, извършени от Миков, показват, че не бива да се очакват кардинални промени преди вота на 5 октомври. Червеният пленум елегантно изтика Сергей Станишев от заявения от него пост на шеф на "Коалиция на България", като създаде специална длъжност - шеф на Консултативния съвет на коалицията. Самата политическа марка, под която левицата се явяваше на избори от 2001 г. насам, бе прекръстена на "БСП - Лява коалиция".

Градската конференция в София подреди и челото на листите в трите многомандатни района. За водачите на депутатските списъци обаче думата ще има Националният съвет, а правото на последни корекции принадлежи на Съвета на коалицията. Зам.-председателят Янаки Стоилов изрично настоя първите места в червените листи да бъдат запазени за партийни членове. Разбираемо, повечето общински конференции в страната, освен срещу безпартийните, се обявяват и срещу "парашутистите" от столицата, които неизменно им се спускат. В 23-и район делегатите сложиха начело Желю Бойчев, Стоян Мирчев и Петър Апостолов, в 24-и - Георги Свиленски, Цветанка Кочкова и Борис Цветков, а в 25-и Янаки Стоилов, Николай Малинов, Борислав Борисов и Деница Караджова. Това класиране е временно, а кулоарната мълва на "Позитано" твърди, че ще има размествания. 25-и район е запазен по традиция за лидера, в случая Михаил Миков. В 24-и пък е възможно на бял кон да се върне Овчаров, който от няколко месеца е таран на вътрешната опозиция и успя да си върне част от позициите в БСП-София. Твърде вероятно е в 24-и слабо познатият Свиленски да мине назад в полза на Стефан Данаилов. От играта са извадени гражданските кандидати, както и част от коалиционните партньори.

Междувременно Стара Загора осъмна с нов червен лидер. Социалистите избраха Валентина Бонева начело на разклатената структура в града под липите. Тя поведе и номинациите за листите, но заяви, че се отказва от депутатската кариера, за да развива БСП. При това положение фаворити за листата стават Георги Гьоков и Живка Аладжова.

Общинската конференция в Сливен пък убедително номинира местния депутат Деян Дечев за парламента, следван от Мариета Петкова и Цвета Бъчварова. А червените във Велико Търново застанаха зад областния и общински лидер Марияна Бояджиева и младежкия председател Валерия Дончева.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай