Ако в началото на годината сте решили да актуализирате колекцията си от бижута, е полезно и приятно да си припомните посланията на камъните. Дори да не вярвате, че някои от тях могат да повлияят на събитията и емоциите, не е излишно да сте информирани. Защото още древните твърдят, че успява този, който владее азбуката на скъпоценните творения.
Гранати подхранват либидото през януари
Ако имате аксесоари с гранат, сега е моментът да ги извадите от кутията - защото камъкът отваря коренната чакра и привлича земна енергия в човешкото тяло. Стимулира силата, подхранва сексуалността. Гранатът отблъсква дисхармоничните личности и привлича подходящите партньори - символ е на моногамията и стабилния брак. Има и лечебни свойства - нормализира кръвното налягане, влияе на ревматизма, възпаленията на ставите и хормоналния баланс. Наименованието произлиза от латинското granatus - подобен на зърна. Ценен е още от дълбока древност. Персийците са го смятали за царски камък, а в Русия е от най-любимите скъпоценни минерали. Носи власт и радост на притежателя си. В Европа гранатът навлиза с кръстоносците, които го внасят от Изтока, а първите украшения с него датират още от втори век.
Аметист за трезвеници навръх Трифон Зарезан
Аметистът владее февруари - нежно или виолетов до пурпурен. Името му идва от гръцката дума аметистос - тоест, който не може да се опияни. Може би заради това в древна Русия цената му е била по-висока дори от тази на рубина, коментира експертът Мирела Ненчова и припомня, че се задава Трифон Зарезан.
Според легендата оскърбеният от хората бог на виното Бахкус решил да хвърли първия срещнат човек на кръвожадните тигри. Това обаче се оказало младото и красиво момиче Аметист. Когато хищниците я подгонили, тя се помолила за помощ на богинята Диана. Покровителката превърнала девойката в бяла статуя, която Бахкус полял с гроздов сок в отчаяни опити да я съживи. Но напразно - така Аметист остава в митологията.
Камъкът отваря съзнателния достъп до духовното тяло, ускорява пробуждането, помага за осъзнаване на "аз"-а, повишава чувството за отговорност, достойнство и душевен мир. Облекчава главоболието, намалява стреса. Поставете аметист под възглавницата си, за да имате приятни сънища, или го търкайте по челото си, за да намалите главоболието. Аметистът блокира магиите.
Акварин за кураж през март
През март настъпва времето на аквамарина - прозрачния светлосин или зеленикав берил, сравним с цвета на тропичната морска вода. Камъкът на куража и спокойствието. Още от древността майсторите са изобразявали върху него Нептун, Тритон и Нереидите. Някогашните народи са вярвали, че помага за благополучния завършек на морски пътувания. Мъниста от аквамарин са намерени в египетските гробници. В източните култури е познат като "камъка на ясновидеца". Привлича чистотата, говори за мир. Утешава в моменти на физическо, емоционално и кармично пречистване. Талисман на смелостта.
Диаманти побеждават през април
Диамантът доминира през април. Неговата история обаче започва преди около пет хиляди години и все още не е завършена. Името му произлиза от латинското adiamenten, съзвучно с гръцкото адамас - тоест непобедим. Рядък и тайнствен камък, синоним на богатство и разкош в целия свят, ценен материал за промишлеността. Диамантът е най-твърдият, най-блестящият, най-устойчивият, най-скъпият и най-редкият - символ на шампионите. Смята се, че благородният му блясък притъпява гнева. В древността се е вярвало, че ако войн носи диамант отляво на оръжието си, той ще бъде напълно защитен от враговете си. Турците и персийците са били убедени, че дългото съзерцаване на камъка прогонва скуката и прави човек проницателен.
"Степента на прозрачност при диамантите зависи от структурата, примесите, плътността на оцветяването им. Те са изключително устойчиви минерали. Най-големият обработен някога диамант е Кулинан 1 - 530,2 карата, в "Асшер" в Амстердам през 1908 г. Украсява скиптъра на английския крал Едуард VII и се съхранява в съкровищницата на лондонската крепост "Тауър", коментира Мирела Ненчова.
Диамантът е известен като лечител - отваря коронната чакра и подобрява самоувереността. Още в дълбока древност става ясно, че тушира проблемите в психиката на своя собственик - гони страхове, неутрализира различни фобии, депресии, нервни сривове и бори хипохондрията. В индийската култура го приемат като символ на чистота, невинност, съвършенство, сила и власт.
Диамантът влияе на високата температура и инфекциите, "изтрива" умората и активизира жизнените процеси. Смята се, че с негова помощ човек може да преодолее дори отравяне. Води до дълголетие, дава яснота и осигурява изобилие.
Ако поставите в чаша с вода дори малка част от необработения камък, през нощта няма да имате никакви проблеми със съня - дори да сте в период на изтощение и възстановяване след боледуване.
Диамантът е камъкът на любовта - неслучайно най-често е поставян на годежни пръстени. Принц Уилям подари на своята Кейт прочутия сапфир с диаманти - според спецовете цената на пръстена е около 100 000 долара.
Смарагди пречистват през май
Смарагдът е от най-красивите и ценени скъпоценни камъни. Той се класира на четвърто място - след диамантите, рубините и перлите, но някои смарагди са по-скъпи дори и от диаманти. Наименованието минава през много метаморфози. От персийското замороди през гръцкото смарагдус до съвременото emerald, което се появява през XVI век. Смарагдът притежава изключителен зелен цвят, който варира в различна интензивност в зависимост от състава.
Смарагдите са били издигнати в култ още във Вавилон и Египет. В източните страни съществуват поверия, че те влияят благотворно върху очите. Древните лекари са стривали от камъка в питие, за да противодействат на отрова от змия. В Тибет смарагдът олицетворява пролетта, младостта, плодородието.
През XVI и XVII век настъпва златната епоха на смарагдите - те украсяват одежди и предмети на короновани особи, духовници и военачалници, а епископите и архимандритите като правило носят кръст със смарагд и инкрустирани със смарагди евангелия и икони.
Смарагдът лекува и пречиства емоционалното тяло, обезврежда негативните емоции и ги трансформира в положителна енергия. Камъкът стабилизира, успокоява, вдъхва чувство за сигурност, хармония, улеснява житейските преходи и промени. Обостря ума, оживява изобретателността.
Перлите нахъсват през юни
Името на перлата идва от старофренската перна - голяма раковина. Образуването им се случва, когато мидите изолират чуждо тяло. Тогава по вътрешната им повърхност се отделя седеф. Цветът на морските прелести е бял, жълт, кремав, розов, небесносин, червен, черен. И зависи от състава на водата, количеството на органични примеси и още доста други фактори. Перлените миди могат да бъдат открити близо до брега на дълбочина около 15 метра. Средният им размер е 8 сантиметра, а продължителността на живота им е от 11 до 13 години.
От дълбока древност перлите са част от будоара на заможните дами, но с тях винаги са обшивали и дрехи на светски и духовни персонажи.
Камъните успокояват негативните мисли, защото изпълват аурата с лечебна светлина. Умиротворяват емоциите. Ако имате хронично главоболие, то носете перлена огърлица директно върху кожата.
Рубини носят плодородие през юли
Името на рубина произлиза от латинското rubeus - червен. В миналото се е смятало, че камъкът има чудодейни свойства - спира кръвотечение, внушва бодрост, помага на паметта, символизира буйната и страстна любов. През юли носи плодородие на дамите. Според древните вярвания стритият рубин лекува различни болести, ако се поеме в прецизно изчислени дози. В Азия е ценен повече от диаманта - бил е смятан за "цар на Изтока".
Рубините заедно с диамантите, сапфирите и перлите са неизменни украшения на династични и религиозни аксесоари - корони, тронове, скиптри и други символи на властта. Камъкът е символът на могъществото, демонстрирано от крале, халифи, раджи, епископи, патриарси. Защото стимулира волята за живот, елеминирайки хроничната умора. Великолепният червен камък въодушевява за велики дела.
В древността използват рубина за пречистване на кръвта от токсини. Той е полезен за стимулиране на надбъбречната жлеза, подобрява кръвообръщението.
Перидот забавя стареенето през август
В миналото перидотът е бил по-ценен от диаманта. Този камък е известен с още две имена - крисолит и оливин, както го наричат търговците на скъпоценности. Името е произлязло от гръцката дума peridona, която означава "дава много". Перидотът е от малкото, които се срещат само в един цвят - зелен със златисти отенъци, разкриващи количеството на желязо. Нюансите варират до кафяво. Камъкът вдъхва просперитет, носи откритост в любовните отношения, символизиар търпението, доверието и увереността. Според легендите забавя процеса на стареене. Енергията на перидота помага да създадем нови приятелства, изчиства сърцето, освобождава от егото. Премахва чувството на ревност и гняв, усилва интуицията.
Сапфирът на Хюрем султан е хит през септември
В древността сапфири са наричали всички камъни в синьо - лазурит, азурит амазонит, шпинел, циркон. Днес цветът им се посочва специално - син, зелен, жълт, розов, черен... Камъкът е символ на истината, чистотата и съвестта. Жреците в древен Рим са носили пръстени със сапфир като метафора на небесния свод.
Като талисман съдейства за духовното развитие и за целомъдрието, охлажда излишната страст и повишават решителността. В индийската литотерапия използват сапфира за лечение на епилепсия, екземи, нерви... Той регулира функцията на щитовидната жлеза, ако се носи директно върху шията.
Сапфирът се прочу и покрай невероятния стайлинг на Хюрем султан във "Великолепния век". Публиката на тв сериалите разбра, че Сюлейман не само пише прекрасни стихове под името Мухиби, но е и вещ бижутер. Защото в османската империя професията е била задължителна - дори за падишаха.
Опалът пази през октомври
Името на опала идва от санскритската дума упала. Древните гърци са го наричали "камък на боговете" и са били убедени, че той носи късмет, любов и безсмъртие. Ацтеките го смятали за "буреносен облак" и вярвали, че предпазва от престъпления и епидемии, от сърдечни заболявания. През Средновековието имало поверие, че притежателят на опал става невидим.
Като талисман опалът пробужда дар на ясновидство, поддържа талантите на притежателя си, предпазва от низки страсти. Вдъхновява, провокира въобръжението. Помага за освобождаване на задръжките и подобрява паметта.
Топаз
Остров Топазос в Червено море е родината на топазите. Но съществува хипотеза, че името им произлиза от санкритското mapas - огън. Палитрата варира - безцветни, водно прозрачни, златисти, винено-жълти, небесносини, розови, светлозелени.
Във Вавилон, Асирия и Египет се е смятало, че топазът дарява мъдрост и ум. Древните гърци са вярвали, че той прави своя притежател невидим при екстремни ситуации. Според легендите топазът променя цвета си, когато наблизо има храна или напитка, смесена с отрова. Мистичните му лечебни сили се засилват и отслабват в зависимост от фазите на Луната.
Носенето на топаз засилва вашата проницателност и разсейва всякакво измамно очарование. Подобрява зрението и активира духовния потенциал. Легендата разказва, че той се използва за увеличаване на интелигентността и креативността. Дава достъп до мъдростта, която в крайна сметка ще донесе и богатство.
Отваря сърцето на тези, които са го затворили и в същото време предпазва от болка и разочарование прекалено откровените хора.Стимулира метаболизма и храносмилането.
Тюркоазът "изсмуква" болести през декември
Персийците наричали тюркоаза "фирус" - камък на щастието. Той е небесносин, синьо-зелен, ябълковозелен. Цветът може да стане по-наситен след дълъг престой във вода, амоняк, анилинови бои и други.
Тюркоазът е познат още като бирюз и калаит - камъка на здравето, щастието и успеха. Приема се, че отразява различните състояния на притежателя си и променя нюанси си според физическите и психическите му състояния. Древните египтяни са го ценели повече от златото и другите скъпоценни камъни. В Тибет приемали камъка за божество, а индийците твърдели, че предпазва от бури, страх и змийска отрова. В Русия воините носили тюркоаз като защита в битките, а в Близкия изток и Китай били уверени, че лекува очите и дава сила.
Тюркоазът се счита за символ на щедрост, искреност и привързаност. Той запазва дружбата и превръща враговете в приятели с времето. Носи късмет, когато е подарен, а не закупен.
Тюркоазът е бил любимият камък на владетелките в Египет, които са го носили при мигрена. Според тях тонизира и укрепва цялото тяло и регенерира тъканите. "Изсмуква" болестта, когато се постави на съответното място върху тялото.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com