Билки и витамини са нож с две остриета

Билки и витамини са нож с две остриета  | StandartNews.com

Медикаменти повишават нивата на триглицеридите в кръвта, алармира проф. Нина Гочева

Много от нас не са запознати какво всъщност са триглицеридите и по какъв начин могат те да навредят на здравето ни. Какви са нормалните им стойности в кръвта и колко често трябва да се изследваме? "Стандарт" попита проф. Нина Гочева, началник на Клиниката по кардиология и интензивна терапия към Националната кардиологична болница.

Основна съставка на всички животински и растителни храни са триглицеридите. "Когато попаднат в организма, тяхната роля е да генерират енергия за осъществяване на метаболизма", разяснява проф. Гочева. Самите триглицериди могат да бъдат източник на холестерол. "Складират се в депа, когато са в излишък, и е добре да се знае, че всяка излишна калория се превръща в молекули триглицериди", подчертава специалистът. Увеличените нива на триглицеридите в кръвта предизвикват т. нар. хипертриглицеридемия. "Високостепенната такава може да доведе до нарастване на риска от панкреатит, докато по-умерената е рисков фактор за развитие на сърдечно-съдови болести", казва проф. Гочева.

Повишените нива на триглицеридите често се свързват и с

ускореното развитие на атеросклероза

Съобразно причините, довели до хипертриглицеридемия, тя може да бъде класифицирана като първична и вторична. Проф. Гочева разяснява, че пациентите с първична такава трябва да бъдат проследени за фамилна обремененост, сърдечно-съдови рискови фактори, както и да бъдат изследвани за генетични заболявания. Вторичната, от друга страна, може да бъде резултат от ендокринни аномалии или някакъв вид медикаменти като орални контрацептиви, стероиди, дори витамини и билки.

"Причините за повишаване нивото на триглицеридите могат да са много", категорична е проф. Гочева. Възраст, затлъстяване, консумиране на алкохол или застоял живот. "В случаи на бъбречно заболяване или метаболитни разстройства, като например намалена функция на щитовидната жлеза или захарен диабет, вероятността за наличие на триглицеридемия също е много висока", подчертава тя. Високите триглицериди мултиплицират лошите ефекти от повишените нива на холестерола, повишеното артериално налагане, както и захарния диабет. Интересен е фактът, че някои изследователи считат, че високите им нива имат по-силно значение като рисков фактор за женския пол, отколкото за мъжкия.

За да контролирате нивото на триглицеридите в кръвта, проф. Гочева препоръчва

да се изследвате веднъж на всеки 5 г. Важно е да се знае, че диагнозата хипертриглицеридемия се поставя след задължително 12-часово гладуване. Проф. Нина Гочева обяснява, че за нормално се счита нивото на триглицеридите в кръвта да е под 1,7 mmol/L. Умерено повишени нива са между 1,7 - 2,3 mmol/L и много високите - над 5,5 mmol/L. Добре е да се има предвид, че нормата може да бъде различна в различните лаборатории. "Трябва да се знае също, че при бременни жени може да се наблюдава повишаване нивата на триглицеридите, т.нар. физиологични концентрации на триглицеридите, които могат да се удвоят през третия триместър. Интерпретацията на този вид хипертриглицеридемия трябва да е внимателна и компетентно анализирана", допълва тя.

Когато вече сме установили, че нивото на триглицеридите в кръвта ни е повишено, на първо място е важно да сменим стила си на живот - да спазваме диета, да повишим физическата активност и да редуцираме теглото си. "В някои случаи се препоръчва допълнително

провеждане на плазмафереза

или хирургични методи, всички те изискват обаче висока компетентност на лекуващия екип", подчертава проф. Гочева.
Пациентите със захарен диабет и триглицеридемия трябва да контролират много добре нивата на кръвната захар и да постигнат нормализиране на т.нар. гликиран хемоглобин. Могат да се използват също и 3 класа медикаменти: фибрати, ниацин или ниацин-ларопипран и омега-3 мастни киселини - като монотерапия или в комбинация с други антилипемични средства (статини) за контрол на нивото на триглицеридите в случаите, когато те са умерено или високо повишени.

Без пържено и алкохол

При повишени нива на триглицериди в кръвта задължително трябва да се отървете от пороците като алкохол например. "Диетата трябва да избягва мазнините, а храната, която консумирате, да е богата на фибри - поне 55 г дневно", подчертава проф. Нина Гочева. Въглехидратите в храната трябва да са прости (плодове и захар) или комплексни (паста и ядки) и да не са повече 50% от общото количество храна. Използвайте изкуствени подсладители и избягвайте червени меса и пържени храни. 15-20% от хранителните вещества пък трябва да бъдат протеини. "Нужно е също да се осигурява добро хидратиране на организма - течности 1-1,5 л", допълва проф. Гочева.

За тежка хипертриглицеридемия се препоръчва силно ограничение на мазнините в храната, както и намаление на въглехидратите успоредно с провеждане на медикаментозно лечение.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай