Безплатни съвети за бебета и майки

Безплатни съвети за бебета и майки | StandartNews.com

Акушери, педиатри и психолози ще консултират пациентите

Смолян. Първият медико-социален център за майчино и детско здраве отваря врати в Смолян. Той е част от проекта на здравното министерство (МЗ) за подобряване на раждаемостта и репродуктивното здраве у нас. Центърът се намира в областната болница. До края на годината подобни структури ще отворят врати в още 27 областни болници и 15 големи общински клиники.

Застаряващото население и ниската раждаемост са едни от основните проблеми, пред които е изправена държавата ни. През миналата година българчетата, които се появиха на бял свят, бяха по-малко от 61 000. Това е далече дори от кризисната 1997 г., когато са проплакали 64 000. В същото време проблемите около безплодието, детската и майчината смъртност, ниската здравна култура на определени слоеве от населението все още не са решени. Всички те обаче ще могат да намерят своите отговори в медико-социалните центровете за майчино и детско здраве, които тръгна да изгражда МЗ. Основната цел на тези кабинети е да разширят и допълнят дейността на личните лекари, педиатри и акушер-гинеколози. В тях на практика всяка жена или мъж ще могат да потърсят отговор на въпросите, които ги притесняват. Било за това, че не могат да имат дете или, че не знаят как да се грижат за него, или пък, че се притесняват за здравето му или от хода на бременността.

В кабинетите ще работят специалисти по АГ и педиатри. В тях обаче ще има акушерки, социални работници и психолози, с които човек ще може просто да поговори и да получи съвет. Специалистите

ще правят и домашни помещения

при нужда. Всеки, който желае консултация, ще може да отиде в центъра с направление от личния лекар, педиатър, акушер-гинеколог. Също така по препоръка на здравни медиатори, родилен дом, болници, детски ясли, дори от отделите за "Закрила на детето".

Идеята е в центъра бъдещите родители да получат всякаква информация и нужния набор от изследвания, за да са сигурни, че детето им ще се роди здраво. В момента патологичните бременности у нас са достигнали 15%, отчитат от МЗ. Според експертите това означава, че българките имат нужда от по-специализирана ехографска диагностика, каквато не е гарантирана в системата на извънболничната и болничната помощ. Данните на здравно министерство показват, че при традиционния скрининг могат да се открият едва 2-3% от големите аномалии на новородените. Но в центровете, където ще има специално обучени специалисти, нивото на откриване ще се покачи на 7,3%, смятат здравните експерти. Там ще се обръща и специално внимание на бъдещите майки с

диабет, високо кръвно, сърдечно-съдови заболявания

Специални грижи ще получават и родителите на деца с увреждания. В центровете те ще могат да потърсят не само здравни съвети, но и социална помощ. Двойките с репродуктивни проблеми пък бързо ще бъдат насочвани към нужното лечение и специалисти. Всичко това се очаква да доведе до увеличаване на здраво родените бебета, на здравето на майките им, запазването на децата в семействата и правилното им отглеждане.

Очакваните резултати

- Достъп до интегрирани здравно-социални услуги на млади хора, двойки с репродуктивни проблеми, деца с хронични заболявания, бременни и родилки
- Подобрен достъп до медицински услуги за деца и бременни, особено рискови и с хронични заболявания
- Ранно откриване на рискови фактори за здравето и развитието на децата и предприемане на мерки за ограничаването им
- Повече информация на родителите как да отглеждат децата си здравословно
- По-здрави деца, бременни и родилки

Нужна е превенция

Д-р Таня Андреева

През последните години най-важните показатели за страната за майчиното и детското здравеопазване показват, че са налице проблеми. В същото време броят на хората с репродуктивни проблеми, които не намират бързо адекватна помощ, е изключително висок - 400 хиляди. Недостатъчната информация за планирането на бременността, проблемите при протичането й, безопасното майчинство и отглеждането на деца с увреждания се констатира не само в малките населени места, но и в големите градове. Затова смятам, че интегрираното консултиране по всички тези въпроси ще създаде предпоставки за преодоляване на негативните тенденции. Въвеждането на подобна услуга е в отговор на съществуващата обществена потребност от засилване на промотивните, профилактичните и превантивните дейности по опазване на здравето и благосъстоянието на майките и децата и насърчаване на ранното детско развитие, както и въвеждане на интегриран социално-медицински и психологически подход към тези въпроси.

Шампиони сме по аборти

- При 69 678 раждания за 2012 г. броят на абортите е 29 992. На 1000 живородени в България той е 2 пъти по-висок от средния за ЕС (221.21Й). Легалният аборт продължава да се използва като контрацептивен метод, въпреки риска за здравето и детеродната способност на жената.

- Детската смъртност е висока, през 2012 г. в страната са умрели 536 деца на възраст до 1 г. Коефициентът на детската смъртност е 7.8Й и е почти 2 пъти по-висока отколкото в ЕС (4.0Й). Този показател е индикатор за качеството на медицинската помощ, но върху него влияят и жизненият стандарт и здравната култура на населението.

- Перинаталната детска смъртност е 11.0 на 1000 родени деца при среден показател за ЕС (7.14Й).

- Показателят за мъртвородени бебета е 8.0Й и е по-висок от средната стойност за ЕС (5.27Й).

- Неонаталната детска смъртност през 2012 г. е 4.5Й. Средната стойност в ЕС на този показател е 2.74Й.

- Постнеонаталната детска смъртност през 2012 г. е 3.3 на 1000 живородени. Средната стойност за ЕС е 1.38Й и е 2.4 пъти по-ниска от тази за България.

- През 2012 г. броят на недоносените новородени е 5 750, което представлява 8.3% от живородените. Недоносените мъртвородени са 389.

Недоносеността е следствие от качеството на акушеро-гинекологичната помощ.

- Майчината смъртност на 100 000 живородени е 4.3% през 2012 г. Съответният показател за ЕС е 5.69%.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай