Без национална идея няма да родим лидер

ГЕРБ трябва да преосмисли грешките си, казва Меглена Кунева

Без национална идея няма да родим лидер | StandartNews.com

Миналата седмица лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова Реформаторския блок да се обединят, за да свалят кабинета "Орешарски". Защо петте партии не приемат протегнатата ръка, докъде стигна обединението на десните и какви са очакванията им за политическото развитие на страната "Стандарт" попита Меглена Кунева, лидер на "България на гражданите".

- Г-жо Кунева, защо Реформаторският блок не иска да поеме протегнатата ръка на Бойко Борисов за сваляне на кабинета "Орешарски"?

- Реформаторският блок не е личен, а политически ход и разговорите между политици трябва да бъдат не лични, а политически, със здрава политическа основа. За мен като лидер на "България на гражданите" (ДБГ) е най-важно как се чувстват нашите избиратели и симпатизанти, както и запазването на тяхното доверие. Оценявам, че г-н Борисов има смяна в позицията за ДБГ и други партии, но не е въпрос в този момент да се оценяваме като лидери, а да покажем нужното уважение на нашите избиратели. ДБГ не се занимава с механично събиране на проценти, смятаме, че доверието е въпрос на изграждане. Нека ръководството на ГЕРБ да върви по своя път и да отговори на въпросите за полицейщината, подслушванията, управлението си.

- Тогава, ако избирателите на Реформаторския блок приемат ГЕРБ, вие ги ще припознаете ли за партньор?

- Хората гласуваха за нас, защото не бяха съгласни с ГЕРБ. За мен беше шок, че хора, които никога не са гласували вляво, са гласували за БСП, за да не остане ГЕРБ на власт. Хората в страната трябва да бъдат убедени, че ръководството на тази партия е взело мерки за преодоляване на последиците от управлението си - уволненията, обществените поръчки, подслушванията. Да не забравяме, че Найден Зеленогорски е част от "черното тефтерче". Без преоценката на тези грешки не може да се съединяват проценти. Център-дясно е пространството, където разполагаме надеждите си за развитие, но искаме това да става по чист път.

- Какво трябва да направят ГЕРБ, за да ги приемете? Как да се покаят, така че вратата наистина да не е зазидана за тях, както каза Радан Кънев?

- Това са политици, те много добре знаят какво трябва да направят. Ние сме им казвали къде грешат по време на тяхното управление. Да давам рецепти на чужди партии не мога. Промяната трябва да им идва отвътре, а не под натиск, трябва да е автентична, иначе много бързо ще умре.

- Единен ли е Реформаторският блок в мнението си за ГЕРБ, защото Корман Исмаилов каза, че колкото по-широко е едно обединение срещу правителството, толкова по-добре?

- Реформаторският блок е обединение на няколко партии, надявам се, че той ще се разширява и ще намира все повече допирни точки. Ние искаме избори възможно най-скоро, а не през май, както каза ГЕРБ, защото правителството няма легитимност. Сега се печели само време, някой да е говорил за Изборния кодекс, управляващите отказаха да въведат описването на мъртвите души, актуализиране на списъците, всичко ще е същото. ГЕРБ трябваше да стоят в парламента като силна опозиция, но те не го направиха. Имах по-високи очаквания от този кабинет, защото г-н Пламен Орешарски идва от дясното. Очевидно опитът на БСП да е ляво-център-дясно им играе лоша шега. Сега излиза, че даваме леви обещания, но като сложим десен премиер, те се отлагат. Експертният кабинет е една лъжа, няма такъв.

- Смятате ли, че през септември ще успеете да свалите правителството?

- Това е израз от друга лексика. Моето желание е правителството самоосъзнато да си подаде оставката. Оставка под натиск е по-малко ценното, то означава, че не си осъзнал какво си направил. Според мен това правителство пропусна шанса да покаже уважение към народа си. Така, както преди ГЕРБ плашеше с БСП, сега БСП го прави с ГЕРБ. В бъдеще ще спечели само тази партия, която работи прозрачно и отговорно. Да се знае кой с какви средства какво прави, трябват ни политически иновации и национална идея. Тъй като нямаме национална идея, нямаме и лидер.

- Страда ли Реформаторският блок от това, че няма един лидер, ще има ли промени?

- Когато това стане, тогава ще се оповести. Според мен сега е нужна една голяма идея, която да сплоти народа ни. Това винаги е ставало в историята. Такива са идеите за самостоятелна българска църква, за национално обединение, за преодоляване на разрухата от войната, за разграждане на тоталитарната система, за създаване на пазарна икономика и приобщаване към свободния свят чрез членство в ЕС и НАТО. След присъединяването ни към ЕС през 2007 г. остро се чувства недостигът от подобна национална идея. Мизерията на съвременната политика е и мизерията на идеите.

- Каква може да бъде тази национална идея според вас?

- Ако нещо обединява хората от протестите, това е отдалечаването на държавата от гражданите и преминаването й в чужди интереси. Новата цел е очевидна - отнемането на държавата от олигархията и връщането й в ръцете на народа. Докторът е обществото и свободните медии, както и да си вземаме редовно "лекарствата" - прозрачност и отговорност. Тогава ще имаме и нужния лидер.

- Протестът ви припозна, какво означава това според вас?

- Аз мога да кажа от гледна точка на ДБГ, тъй като Реформаторският блок няма говорител. Не се поддадохме на шантаж и натиск, въпреки че за това се плаща политическа цена, но това е единственият начин да останеш на краката си, а не да си в пълзящо положение.

- Какви са бъдещите възможности за политическо развитие на държавата - ще остане ли на власт това правителство, а президентът?

- Надявам се, че и в управляващите партии, и в правителството има хора, които са запазили територия на приличие. И въпросът: "Правилно ли постъпвам, когато съм в едно правителство, което не взима решенията?", не им дава мира. Защото пилот в самолета има, но не знаем кой е той. А така ни дават възможност да сме само пътници.

- Кой е пилотът според вас?

- Иска ми се да знам. Изпълнителната власт е само ръката, ние сме парламентарна република. Когато БСП се дистанцира от управлението, участвайки само с един министър, това е, за да кажат - не сме ние. Тогава кой е! Не може зад няколко министри да се разпознават тежки икономически интереси.

- Кои икономически интереси се разпознават зад министрите?

- Чета форумите, ако назова няколко групировки, това означава, че имам неопровержими доказателства, а такива има само прокуратурата. Но БСП отказва да участва със свои министри в управлението, Орешарски каза, че не е назначил ключова фигура в органите на сигурността, тогава кой? Министърът е политическа фигура, а не шапката на генералния директор.

- Смятате ли, че зад президента също седят олигархически кръгове, както се говори по форумите?

- Смятам, че лечението е в прозрачността, във възможността да зададеш въпроси. Смятам, че парламентът трябва да се концентрира в изпълнението на законите, а не в създаването на нови. Например нов закон за защита на потребителите. Погледнете Европарламента, те имат непрекъснато изслушвания на Еврокомисията, защото властите взаимно се контролират.

- ГЕРБ събраха 77 подписа за свикване на извънредно заседание за актуализацията на бюджета, прави ли са?


- Да, това е правилна реакция на ГЕРБ. Не са се изморили от 12 май досега толкова много депутатите. Ние сме в кризисна политическа и икономическа година, а те си позволяват един месец ваканция. Аз два пъти съм спирала парламента от почивка, когато се присъединявахме към ЕС.

- Защо самите управляващи не свикаха извънредно заседание, след като актуализацията е толкова важна?

- Това е въпросът, най-добре е сами да си кажат. Най-вероятно е нездравословен инат, който минава под мотото: "Вие ли ще ми кажете!", и разбира се, станалата типична за българската политика арогантност. Тя само затвърждава тезата, че сит на гладен не вярва.

- Защо СДС и БЗНС още не са членове на Реформаторският блок?

- Имаме разговори със СДС. Колеги преди време ми напомниха, че съвсем доскоро на фасадата на СДС седеше един надпис с моето име, участвах и в техния предизборен клип. За мен обаче няма смисъл да гледаме в миналото и да наказваме новото ръководство за грешките на старото.

- Докъде стигна формирането на Гражданския съвет към Реформаторския блок?

- Продължава, в ДБГ има 10% опитни политици от дясно-център и 90% нови лица. Извървели сме този път и може да ползваме партията като лаборатория.

- Възможно ли е на предстоящите избори, когато и да са те, Реформаторският блок да отиде в редуциран вариант, тъй като различни социологически проучвания сочат, че избирателите искат ясни десни тези?

- Нас ни обединяват 12 тези. От есента ще видите политики, които ще презентираме заедно. Моите топ 3 са образование, здравеопазване, правосъдие и вътрешен ред. Това е типичната държава.

- Няма опасност по пътя към изборите да изпадне някоя партия, така ли?

- Някоя партия би могла да остане на интелектуалната плоскост на Реформаторския блок, а да се яви самостоятелно на изборите. Това, което ние правим, е над партиите и над участието в една възможна коалиция.

- Тоест Реформаторският блок може да съществува и след изборите?

- Да, ние търсим промяна над партиите.

- Присъединяването на Трайчо Трайков дава ли пропрезидентска ориентация на Реформаторския блок?

- Дали Трайчо Трайков ще се присъедини към Реформаторския блок в гражданската му част може да се коментира, когато стане факт. Иначе всеки в гражданската част участва от свое име, а не от името на партия.

- А Саша Безуханова ще се присъедини ли в гражданската част на РБ?

- Не знам, съзнателно седя встрани от избирането на имената в гражданската част, за да не се подчинява гражданското на партийното.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай