Сменете сладкишите с плодове и се разхождайте на слънце
Пийте фолиева киселина няколко месеца, преди да заченете
Материалът е подготвен със съдействието на проф. Стефка Петрова и доц. Весела Дулева от НЦОЗА
Бременността е един от най-важните периоди в живота на всяка жена. За да се радва на здраво бебе обаче, тя трябва да се съобразява с десетки неща. Едно от тях е храненето. От правилния режим зависи в голяма степен и здравословното състояние на бъдещето й дете.
Органите на бебето започват да се оформят в тялото на бъдещата майка, още преди да разбере, че е бременна. Затова е важно да е в добро здраве и да се храни пълноценно още преди зачеването. За тази цел е добре в менюто й да присъстват зърнени храни или картофи, плодове, млечни и богати на белтък продукти. Това означава, че трябва да комбинирате умело представители на различните групи храни. От първата най-здравословни са пълнозърнестият хляб, кафявият ориз, спагетите от пълнозърнесто брашно, овесените ядки. Приемът на плодове и зеленчуци трябва да е поне 400 г на ден. Добре е
да увеличите киселото мляко
и да включите постни храни - 1-2 пъти седмично леща или боб, риба. Задължително ограничете мазнините, бонбоните и сладкишите. Най-добре е да ги замените с плод.
Фолиевата киселина безспорно е сред най-важните елементи за раждането на здраво бебе. Тя е част от групата на витамините В и играе много важна роля за формирането на невралната тръба на вашето бебе още през първия месец на бременността. По-късно в нея се разполагат главният и гръбначният мозък на детето. Дефицитът й при забременяване води до непълно затваряне на костния канал, което се счита за вроден дефект, известен като спина бифида. Това състояние е много опасно и може да доведе до инвалидизация и дори до смърт на бебето. Много е важно всички жени, които имат намерение да раждат, да приемат достатъчно количество от витамина поне няколко месеца преди забременяване. Потребностите от фолиева киселина по време на бременност са увеличени до 600 микрограма дневно и трябва да се пият добавки. Заедно с това обаче консумирайте повече храни, богати на фолати, натуралната форма на витамина. Те се намират главно в листните тъмнозелени зеленчуци, боб и леща, цитрусовите плодове и сокове, пълнозърнестия хляб, ядките, мюслито. Черният дроб също е богат на фолат, но неговата честа консумация не се препоръчва при бременност, тъй като той съдържа големи количества витамин А, който може да има
неблагоприятен ефект върху плода
Витамин D и калцият са други важни елемент, от който бременните имат нужда. Те спомагат за заздравяване на костите и развитието на тези на бебето. Киселото, прясното мляко и сиренето са най-добрите източници на високоусвоим калций. Бременните жени трябва да консумират поне две-три чаши нискомаслено кисело или прясно мляко или сирене (около 100 г) всеки ден. Зелените листни зеленчуци и консервираната риба са друг добър източник на калций. Има го още в боба, лещата, пълнозърнестия хляб, но от него в червата се всмуква малка част. Плодовете са друг ценен източник на микроелемента. Витамин D пък е необходим за усвояването на калция от храната. Той се съдържа в мазни риби, например сардините, в обогатени с витамина зърнени закуски, млякото и маргарина. Oбразува се и в кожата, под въздействие на ултравиолетовите лъчи, затова се разхождайте повече на слънце.
Желязото също е сред минералите, от които се нуждаят бременните. То е
съставна част на хемоглобина
който доставя кислород до всички тъкани в организма. Богати на желязо са червените меса (телешко, говеждо, свинско, агнешко, овче, козе), птичето месо и рибата. Желязо се осигурява и от пълнозърнест хляб, зелени листни зеленчуци, бобови храни, яйца и сухи плодове.
Потребностите от белтък по време на бременността се увеличават, тъй като от него зависи растежът на плода, плацентата и матката. Допълнително количество може да се получи от около 50 г месо или 1 чаша мляко. Добър източник отново са постните червени меса, птичето месо, рибата, яйцата, бобът, лещата, ядките и сиренето.
Бройте си калориите
Преди да забременеят, жените "имат право" на около 2500 ккал, ако спортуват и 2000 ккал, ако водят заседнал начин на живот. Широко разпространеното мнение, че бременната жена трябва да "яде за двама", обаче не е вярно. Истината е, че се нуждаете допълнително от около 300 ккал на ден във втория триместър и 500 ккал през третия.
Трупането на 11,5 до 16 кг през бременността се счита за желателно при здрави жени с нормално тегло (ИТМ 18,5 до 24,). Тези, които са под нормата, трябва наддадат около 12,5 - 18 кг. Жени с наднормено тегло (ИТМ над 24) би трябвало да прибавят не повече от 11 кг, а тези със затлъстяване - 6 кг.
Заложете на супи
Запекът е често срещан при бременност и може да е резултат на забавена чревна перисталтика. Даже ако се чувствате зле, не използвайте разхлабителни, освен ако лекарят не ги препоръча. Заложете на мляко, сокове супи и храни, богати на влакнини. Срещу киселини и гадене пък "лекарството" е похапване 4-5 пъти дневно, но по малко, както по-малко подправки и никакво пържено.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com