"Белене" не е затворена страница

"Белене" не е затворена страница  | StandartNews.com

По темата "Южен поток" не само се говори, а и много се прави. На 31 октомври се състоя сварката на първата компресорна станция, така че може да се каже, че работата по този грандиозен проект е започнала. В днешните не лесни условия този проект ще позволи да се създадат хиляди работни места. В България ще се влее мощен инвестиционен капитал от над 3 милиарда евро. Това са нови технологии, огромен брой различни сервизни системи, по монтажа и обслужването на които ще бъдат ангажирани български специалисти. Това изисква да се формират нови структури за подготовка на специалисти по тези профили. Затова се стремим да създадем съвместни факултети на базата на няколко български вуза.
Относно "Белене" имаше различни обрати - и отказ, и призиви за връщане към проекта. Новото правителство говори, че е необходимо отново да се оценят финансовите аспекти на проекта, да се направи втори финансово икономически анализ, на базата на който да се вземе решение дали да се строи, или не. Много сме разговаряли с българските ръководители. Казвал съм, вие винаги премервате тези въпроси от гледна точка на националния интерес и на това какво България може да спечели и какво може да загуби. Разбира се Русия ще преживее, ако България се откаже от "Белене", макар че не можем от алтруизъм да влагаме стотици милиони евро в подготвителния цикъл на "Белене", а след това да останем без нищо. Така не се прави в цивилизования свят. Вие сигурно сте забелязали, че Унгария преди дни подписа споразумения с "Росатом" за строителство на два блока, които ще разширят мощността на единствената ядрена електроцентрала в страната, която сега задоволява половината от нейното енергопотребление. В бъдеще с новите два блока, Унгария ще може да изнася ток. Сами си направете изводи за националните интереси, за натиска на външни сили и т.н. С една дума - страницата на "Белене" не е затворена. Аз лично разчитам, че ще надделеят не политическите съображения, а сериозният и трезв разчет за всичките икономически преимущества, които ще донесе реализацията на този проект.

За последните десетилетия руските инвестиции в България надхвърлиха 2 милиарда евро. Сред крупните проекти са "ЛУКОЙЛ" Нефтохим Бургас, забележителният курортен комплекс "Камчия", който е уникален по всички изисквания. Това е проект за пример на други страни. Руският "ВТВ Капитал" купи контролния пакет акции на Виваком. Много интересен е големият проект на компанията "Мостовик", която ще строи в Бургас аквапарк, делфинариуми други обекти. Все повече руски пенсионери купуват в България евтини имоти и идват тук не само за лятото, а целогодишно. От 250 до 300 хиляди руснаци придобиха собственост в България. Динамично се увеличават вече 4 поредни години и туристите от Русия. Скокът за миналата година е 15 %. Общо туристите са били около 700 000 души. Ако има политическа воля да се облекчи визовият режим, несъмнено цифрата ще се увеличи значително.

Откритите м.г. забележителни паметници на генералите Гурко, Скобелев и други монументи са много хубав и душевен показател на здравословността на българо-руските отношения и показател за това как историческата памет на общите ни съдби се съхранява. Тази година на 7 юли ще се отбележат 135 г. от установяването на дипломатическите отношения между Русия и България, както и много други важни за двете страни исторически събития.

(Изказване по време на срещата на посланик Исаков с учили в Русия и държавите от ОНД българи)

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай