Стюарт Бюканън е директор "Глобален маркетинг и продажби" в "Кингс Табако Интернешънъл". Присъединява се към екипа на компанията преди година. Кариерата му преди това е свързана с "Бритиш Американ Табако", където заема различни позиции в Южна Африка, Северна Африка и Близкия изток и централния офис в Лондон, като последно е отговарял за маркетинга и продажбите в Централна и Източна Европа (Румъния, България, Сърбия, Косово, Албания) със седалище Букурещ. Стюарт Бюканън е британец, който е роден в ЮАР. Семеен е, с две деца - син и дъщеря. В момента живее в Пловдив, където се чувства много добре приет. От своя страна се отнася към България изключително позитивно, а българите смята за гостоприемни, трудолюбиви и талантливи хора.
- Господин Бюканън, какво наложихте от досегашния си опит в тютюневия бранш в компанията "Кингс Табако Интернешънъл"?
- Подходът, който имаме в нашия бизнес, и практиката показват, че е успешно и правилно да се развиваме в устойчиви пазари, които да се превърнат в устойчиви и за нас. Ние не искаме просто да изнасяме нашите продукти на международните пазари, ние искаме да изграждаме нашите марки там.
- На колко пазара продава "Кингс Табако Интернешънъл"?
- В момента имаме около 20 активни и устойчиви пазара по целия свят, фокусирани върху нашите основни марки - "Кинг", "Корсет" и "Мерилин". "Кинг" е водещата ни марка в България и няколко други държави. Последните осем месеца инвестирахме много време и усилия да развием "Кинг". Преработихме позиционирането и комуникацията на марката, обновихме опаковката и цялото портфолио, доставихме още по-добри тютюни, инсталирахме нови производствени линии - наистина "Кинг" вече е на нивото на премиум световни марки по отношение на качеството. Марката "Корсет" пък е нашето "асо в ръкава" от гледна точка на пазарите в Западна Европа. Продуктът е хит и се развива отлично в държави като Франция, Испания, Италия, Австрия, Словения. Ние от своя страна приемаме това като двоен успех, защото, ако погледнем развитието на цигарения пазар в Европа, потреблението намалява средно между 9 и 15 процента годишно. Така че, налагането на нова марка при свиващ се пазар е наистина постижение.
- Кои са най-големите ви пазари в момента?
- В Европейския съюз най-добрите ни пазари са Франция, Чехия, Испания, Италия. От гледна точка на обемите България също е сред най-големите ни пазари. Имаме традиционно добри продажби в Близкия изток, много интересно започват да се развиват продуктите ни и в Япония, Тайван, Южна Корея.
- В каква посока са насочени усилията ви през настоящата година?
- Определено за тази година основен приоритет ни е Западна Европа. Потребителите там са много взискателни към качеството, а в същото време върху тях се упражнява ценови натиск. През последните десет години големите тютюневи компании постоянно увеличаваха цените там, максимизирайки приходите си. Причината да се фокусираме към пазарите в Западна Европа е, че вярваме в перфектното качество на нашите продукти, като в същото време ги предлагаме на далеч по-разумни и потребителски ориентирани цени. Освен Западна Европа, в плановете ни за тази година е и експанзия в Централна и Източна Европа и затвърждаване на позициите ни в Близкия изток. Не на последно място е и развитието ни в безмитната търговия, магазини по най-големите световни летища и гранични пунктове - те са традиционен имиджов канал, където потребителите отново правят своя избор, базиран на качеството.
- Качеството ли е вашето предимство пред конкуренцията на световните пазари?
- И да, и не. Цената, специално за клиентите в Западна Европа, е много важна, защото там цигарите са много скъп продукт. Но и там, или по-скоро заради това, потребителят е все по-чувствителен към това да получи много добро качество от доказан производител. Ние предпочитаме да се състезаваме с отлично качество и силни марки. Нашият фокус е да изградим маркетингово и да наложим дългосрочно своите брандове в Западна Европа, а цената идва на второ място. На консуматора трябва да се даде качество срещу парите, които плаща, и ние се ръководим от този принцип.
- Как ви се отразява кризата?
- Мисля, че трябва да отделим България от останалата част от света. Моделът ни за България бе да имаме добър продукт, с високо качество на разумна цена. Поддържаме цените достъпни за клиентите, така че да бъдем адекватни спрямо пазара и покупателните възможности. Още нещо, тъй като в България има производител като "Кингс Табако Интернешънъл", чуждите компании не могат да си позволят да повишават изкуствено цените. По този начин, от гледна точка на кризата, ние имаме положителна роля за българския пазар. Относно представянето ни по света, кризата отново е предимство за нас, защото не търсим големи печалби, а стабилно изграждащи се марки. А големите компании вдигат цените, за да запазят своите маржове и на практика цигарите им стават недостъпни за голяма част от потребителите. Така че за нас кризата е възможност.
- Какви са днес проблемите пред тютюневата индустрия?
- Безспорно проблемът е свръхтежката регулация на тютюнопушенето - не само към средата за употреба, но и акцизите, както и очакваните допълнителни промени и жестоки ограничения, свързани с типове опаковки, формати цигари, търговско обозначение и представяне. Макар че аз подкрепям регулациите по принцип, много е важно те да са адекватни и да отчитат някои особености и местни специфики. Когато става въпрос за данъци върху цигарите, за това къде може и къде не може да се пуши, регулацията трябва да отчита обстоятелствата. Това, което виждам в България, е, че тук регулацията като цяло отчита локалните особености и не е толкова строга като на други места по света.
- Какви са наблюденията ви за това дали българската държава полага достатъчно грижи за бизнеса в страната?
- Не познавам в детайли българската икономическа политика, но съдейки по развитието на нашата компания, според мен има условия, създадени от държавата. Инвестирахме над 60 милиона лева за строеж на новата ни фабрика в Пловдив и в момента имаме прекрасен административен и производствен комплекс. От тази гледна точка - да, получихме възможностите от държавата да го направим.
- Харесва ли ви животът в България?
- Да, аз живея в Пловдив и в момента се наслаждавам на България. Искам да кажа, че в нашата компания има страхотни хора, отлични професионалисти, чудесен екип, които ме приеха много добре. Специално от гледна точка на човешкия потенциал България може да предложи много. Имах възможност да интервюирам много българи във връзка с нашия бизнес и срещнах интересни, талантливи и квалифицирани хора. За съжаление България не се възприема като стратегическа държава от големите мултинационални компании. Българите, колкото и да са способни, трудно получават възможност да бъдат промотирани на големите международни пазари. Ние сме една от малкото компании тук в България, които дават възможност на хората да работят в глобална среда и да развиват брандове по целия свят.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com