Бягане с директора и хоро в междучасието разтоварват от напрежението
Не можем да се справим напълно с насилието, но можем да го ограничим, казва Самуил Шейнин
Агресията в училище е нараснала в пъти в последните години. Съгласно едно миналогодишно проучване на МОН в 80% от българските училища този проблем съществува. С най-голямо темпо расте агресията в малките селища, както и насилието между момичета. 4117 случая на насилие между ученици са регистрирани само за миналата година. Засечен е ръст и на виртуалния тормоз между децата. Най-много са зачестили случаите на вербална агресия - от 286, регистрирани през 2014 година, за 2015 г. те вече са 1603, което прави 460% ръст.
Има обаче и училища, които имат качествени и полезни практики за справяне с този проблем. Едно от тях е Професионалната гимназия по техника и строителство в Перник. За това как училището успя да ограничи броя на агресивните прояви, попитахме неговия директор Самуил Шейнин.
- Господин Шейнин, напоследък зачестяват случаите на агресивни прояви в училище. Как според вас можем да се преборим с нея?
- Агресията е проблем, които се засилва в годините. За съжаление няма статистика за агресията в училище, но през 2005г. Съюзът на работодателите в системата на народната просвета проведе изследване в българските училища по отношение на агресията.
- Какво констатирахте?
- На първо място, че този проблем засягаше всяко училище. Агресията за съжаление расте по-бързо при момичетата, отколкото при момчетата. Както вербалната, така и физическата. Другото, което констатирахме, е, че основната причина за агресията е в семейството, след това училището, улицата и медиите. Няма рецепта как да се справим с агресията, но има добри практики в различни училища. В нашето училище - ПГТС "Арх. Йордан Миланов", гр. Перник, имаме опит в това отношение.
- Какво предприемате вие?
- Всеки класен ръководител трябва да познава много добре всеки свой ученик, което означава да познава не само положителните му страни, но и неговите проблеми, средата, в която расте и се развива. И на базата на събраната информация след сериозен анализ съвместно с учениците изготвя план за работа на класа през учебната година. От броя на пушачите и агресивните ученици зависи и броят на беседите в тази посока. Добре е тези беседи да се изнасят от специалисти. От значение за превенцията на агресията е и начинът, по който се организира спазването на реда в училище, като включвам в това число и пропускателния режим. Редът в училище изисква ясни и точни правила. При тяхното разработване се спазват три принципа - на информираността, прозрачност и взаимно уважение. Нещата много зависят от съвестното изпълнение на задълженията от всеки член на колектива. Когато класният ръководител има проблем с агресивност в класа, трябва да се опита да се справи сам с проблема. При невъзможност търси съдействие от родител, след което от педагогически съветник. Едва тогава се търсят външни специалисти за решаване на дадения проблем. Много важно е човек да не прехвърля отговорността, преди да направи всичко възможно.
- Какво може да бъде приложено освен традиционните средства?
- Нашето училище прилага доста нетрадиционни модели. Спортът например определено помага работата ни срещу агресията. Преди поведе от 10 години станахме известни в България с боксовата круша и снимката на директора. Създадохме цяла програма за намаляване на агресията със спорт. Разгоря се дискусия дали снимката, ползвана от учениците, няма да породи допълнителна агресия срещу учителя и неговия авторитет. Практиката показа, че моят авторитет не само не пострада, а нарасна.
Авторитет не може да се наложи в закон, той се заслужава с действията ни и се отстоява всеки ден. Снимката я предложих на учениците и като знак на протест срещу текст в Правилника за прилагане на закона за народната просвета, съгласно който директорът отговаря за всичко и е виновен за всичко. Като част от програмата за спорт срещу агресията, при необходимост от учениците също се ползват фитнес залите в училище по актуализирана програма. До преди 2 години всяка сряда през голямото междучасие пробягвахме училищния двор - започнахме с по една обиколка, а след това правихме по три обиколки. Започнах да бягам с 20 ученици и стигнах до над 100, които тичат заедно с мен.
Самите ученици не позволяваха да бъда изпреварван, въпреки че по-голяма част от тях с лекота можеха да го направят. Това беше техният знак на уважение към директора, към техния учител, за което им благодаря.
Днес този крос се води от друг учител. Препоръчвам тази практика. Друга наша инициатива е масовото хоро в голямото междучасие всеки четвъртък от седмицата. Играем го на всеки етаж. Приятна гледка е да видиш десетки играещи ученици по всички етажи едновременно. Друга възможност, която използвам срещу агресията в училище, е разнообразната музика във всяко междучасие, подбрана от учениците. За моя радост, без чалга. Многото и разнообразни мероприятия, които организираме всеки месец ангажира по-голямата част от учениците. След 10 години упорита работа срещу агресията в училище разбрах, че няма кой да се справи с нея напълно, но можем да я ограничим до размери, в които да не застрашава здравето, сигурността и достойнството на нашите деца.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com