Ще развиват здравен туризъм, чакат западняци и руснаци
Ще спестим на онкоболни българи скъпо лечение зад граница, обещават от новата верига
Със заявка за развитие на здравен туризъм и привличане на пациенти не само от Европа, но и от Русия и Украйна, вчера се роди най-голямата верига за здраве в България "Аджъбадем Сити Клиник". На официална церемония в столицата беше финализирана договорката по създаването й, след като Комисията за защита на конкуренцията потвърди сделката, при която "Аджъбадем" заедно със своето дъщерно дружество в Македония болница "Аджъбадем Систина" придобиха болница Токуда и нейното дъщерно дружество и едновременно с това се сляха с веригата лечебни заведения "Сити Клиник". Oт новата здравна група си поставят за цел да обслужват над 1 млн. български пациенти, както и да превърнат страната ни в притегателен високотехнологичен център за лечението на европейски и руски граждани. Над 3000 медицински специалисти, 800 легла и 4 лечебни заведения е капацитетът на новата здравна група след обединението.
"Очакваме да спрем потока на български пациенти към лечение извън България, но и нещо повече - да развием т.нар. здравен туризъм. "Аджъбадем" има много добро ноу-хау в тази област, което ще използваме", каза Ангел Ангелов, инвеститор и председател на борда на директорите на веригата лечебни заведения "Сити Клиник".
Веригата болници "Аджъбадем" е частна здравна структура за диагностика и лечение в Турция, която има 18 многопрофилни болници и 13 медицински центъра. България е третата страна, в която турската здравна верига влиза след Ирак и Македония. Официалната документация за раждането на "Аджъбадем Сити Клиник" беше подписана от Мехмет Али Айдънлар, председател на УС и изпълнителен директор на "Аджъбадем", Илиан Григоров, изпълнителен директор на "Сити Клиник", Ангел Ангелов, председател на УС на "Сити Клиник", и Артър Стърн, представител на д-р Торао Токуда. Изпълнителният директор на новата мегаверига за здраве "Аджъбадем Сити Клиник" е Илиан Григоров, който досега заемаше тази позиция във веригата "Сити Клиник". За председател на УС на групата беше обявен Мехмет Али Айдънлар. "Аджъбадем Сити Клиник" цели да разшири присъствието си у нас с фокус и към амбулаторна дейност. От тази година някои медицински услуги, които досега се извършваха само в болниците, вече могат да се извършват и в извънболничната помощ под формата на амбулаторни процедури - химиотерапия, еднодневна хирургия, очни операции и др.
Гама нож, Да Винчи робот и роботизирана хирургия, включително и в кардиохирургията, трансплантационен център, център за лечение на неврологични заболявания и инсулти са сред планираните водещи технологии и дейности на "Аджъбадем Сити Клиник".
"Сделката за нас е наистина значима. Забележително е, че с обединението на болниците България ще се превърне във водеща страна в региона, в която се предлага най-висок клас медицинска грижа", каза Айдънлар. "Този ден е изключително голям за нас, защото в България дойде един от най-добрите в света. Очаквам тази сделка да промени сектор "Здравеопазване" в няколко посоки. Първо, новата здравна група става най-голямата у нас и това е огромна отговорност. Вливайки в нея, една 10-годишна легенда като Токуда болница и "Сити Клиник", която само за 4 г. изгради изключително добро име и доверие и пациентите заедно с едни от най-добрите в света "Аджъбадем", сме сигурни, че ще предоставим на пациентите ни цялостен спектър от здравни услуги", каза Ангел Ангелов. Той посочи, че за обучението на родните кадри ще допринесе университетът на "Аджъбадем" в Истанбул. Ангелов посочи, че с тази сделка се поставя началото на развитието на "Аджъбадем Сити Клиник", което ще продължи и в други градове в страната.
"Проведохме проучване след 50 оператори на лечебни заведения в целия свят и стигнахме до извода, че най-подходящият партньор за нас е "Аджъбадем". Затова сега извършихме прехода от д-р Токуда към г-н Айдънлар и "Аджъбадем". Чрез това сливане ще продължим да изпълняваме целите и ангажиментите си към обществото и пациентите", каза Артър Стърн, представител на д-р Токуда.
"Най-доброто за българския пациент е да може да се лекува в родината си, близо до семейството и роднините си. Тогава лечението доказано се осъществява най-добре", коментира Илиан Григоров. По думите му има още много медицински дейности, заради които българските пациенти продължават да пътуват в чужбина. "Например за гама нож, роботизирано лечение в урологията, но "Аджъбадем" има десетки години опит в тази област", посочи Григоров. Около 35 хил. новодиагностицирани онкоболни има всяка година в България. "В "Сити Клиник Онкологичен център" можем да поемем до 1200-1500 онкологични пациенти на година. А Токуда болница може да поеме още около 1000-1200", каза Григоров.
Ще върнем у нас най-добрите лекари
Ангел Ангелов, инвеститор и председател на борда на директорите на веригата лечебни заведения "Сити Клиник"
- Г-н Ангелов, току-що подписахте официалните документи, с които новата здравна верига "Аджъбадем Сити Клиник" вече е факт. Какво означава това сливане за "Сити Клиник"?
- Това е най-голямата сделка в здравеопазването не само у нас, а и в Западна Европа с размер от около 250 млн. лв. Това е изключително постижение не само за нас, но и за държавата и сектор "Здравеопазване". Защото "Аджъбадем" е един от най-добрите оператори в света. Смятаме, че с това сливане ще се вдигне на изключително високо ниво цялото здравеопазване в България и със сигурност, освен че българският пациент ще спре да пътува в чужбина, ще успеем да привлечем и чуждестранни пациенти, които да се лекуват в България. Здравният туризъм е много добре развит в Турция и в групата на "Аджъбадем". За нас в момента голяма възможност представлява Русия, тъй като руският пазар е много голям. Можем да лекуваме и абсолютно всеки член на ЕС, а защо не и пациенти от Близкия изток, където "Аджъбадем" имат близки контакти.
- С какво привлякохте този голям световен инвеститор да дойде именно у нас след Ирак и Македония?
- Това е първата стъпка на цялата група в ЕС изобщо и то не на "Аджъбадем", а на "Интернешънъл Хелткеър Холдинг" (IHH), който е вторият по големина оператор на болници в целия свят и собственост на малайзийската държава. За пръв път IHH стъпва в ЕС именно чрез тази сделка. Това говори, първо, за нивото, което сме успели да създадем за здравеопазването в България както ние, така и колегите в сектора, в случая Токуда болница и, второ, за стабилността на сектора и тази на българската икономика. Защото вторият в света идва само в сектор, който е икономически стабилен, надежден и предвидим.
- Дадохте заявка за развитието на здравен туризъм у нас, как смятате да го осъществите?
- С нивото на здравеопазването, което имаме и за което смятаме не само че не е по-ниско от европейското, но в някои случаи е доста по-високо от него. С ноу-хау-то, което имат новите ни партньори, смятам, че няма да имаме никакви пречки, за да развием здравен туризъм и да привлечем пациенти и от чужбина. Ние не отстъпваме по абсолютно нищо на държавите, които имат добре развит здравен туризъм.
- С каква апаратура ще разполага новата мегаверига за здраве "Аджъбадем Сити Клиник"?
- Тя ще е най-голямата здравна група в България с 2200 служители. Ще разполагаме с над 50 специалности в здравеопазването, тоест ще предложим целия спектър от здравни услуги. В "Сити Клиник" разполагаме с последно поколение медицинска апаратура, а за Токуда предвиждаме обновяване на наличната апаратура. "Аджъбадем" са пословични с това, че разполагат винаги с най-новата апаратура, сред която дори уникални за Европа и нашия регион апарати - роботизирана техника и т.н. Всичко това ще бъде въведено и в България.
- В "Сити Клиник" работят едни от най-изявените медицински специалисти, ще привличате ли още кадри? Как ще развивате човешкия капитал?
- Освен че разполагаме с най-добрите специалисти, ние показахме и как може те да се върнат в България. Успяхме да върнем специалисти, които дълги години са работили в чужбина - над 20 г., и дори са имали лидерски позиции в здравеопазването там.
- Споменахте, че смятате да разширите дейността си и в други градове на България, къде по-точно?
- Това ще са градовете, в които вече сме предприели стъпка, като например Бургас и Варна, където имаме 2-то ДКЦ в България след Токуда. А в Бургас имаме изключително добра кардиологична болница. С тези градове обаче не се изчерпват плановете ни. Може на по-късен етап да разширим дейността си в целия ни регион.
Сделката е атестация за качеството на двете болници
Илиан Григоров, изпълнителен директор на "Аджъбадем Сити Клиник"
Изключително се радвам от случилото се днес (вчера - бел.ред.), защото то е атестация по качество на медицинските услуги в Токуда болница и "Сити Клиник", както и за високото качество на здравеопазването, което може да се случва в България. "Аджъбадем" е не само един от най-големите оператори в света, но е известна с високото качество на медицинските услуги. То идва от страна като Турция, където има най-много болници, които са акредитирани с престижния международен сертификат за качество Joint Commission в целия свят, което е показателно за фокуса върху качеството на медицинските услуги. "Аджъбадем" идва с духа на интегриране на клиничната дейност, с образованието в лицето на университета на "Аджъбадем", с научноизследователската дейност, с изследванията в основните науки - всичко, от което групи като Токуда и "Сити Клиник" имат нужда, за да се развиват в следващите години. Желанието ни е да съхраним това, което имаме в Токуда и "Сити Клиник", и да го развием, така че българските пациенти да имат достъп до най-висококачествената услуга, която може да получат у нас и извън страната. "Аджъбадем" работи с 18 болници и постига обем с предоставянето на уникални услуги, достъп до които вече ще имат и родните пациенти. Целим пълно интегриране на лечебната дейност от скрининга, диагностиката, болничното лечение, лечение на хроничните заболявания във всички аспекти и това, което не можем да постигнем в България, се надявам да го постигнем с нашите партньори "Аджъбадем" в Турция.
Само Сити Клиник и Токуда имат златния знак JCI
"Сити Клиник" и Токуда болница са единствените лечебни заведения у нас, които имат престижен международен сертификат за качество от Joint Commission International (JCI). "Сити Клиник" е първата болница у нас, покрила високите международни стандарти и отличена за високо качество на медицинските услуги с най-високия стандарт за качество и безопасност в областта на здравеопазването през 2014 г. Преди броени дни и болница "Токуда" стана носител на златния знак за качество и безопасност за пациентите. JCI е международна организация, която акредитира лечебни заведения в целия свят от 1998 г. Тя е дъщерно дружество на Комисия за акредитация на здравните заведения (Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizations или само JCAHO), най-голямата акредитираща организация в САЩ.
Разполагат с 18 болници
Веригата болници "Аджъбадем" е частна здравна структура за диагностика и лечение в Турция, която има 18 многопрофилни болници и 13 медицински центъра. България е третата страна, в която турската здравна верига влиза след Ирак и Македония.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com