Лекарската помощ у нас е най-достъпна

 Лекарската помощ у нас е най-достъпна | StandartNews.com

Трябва ли медицината да бъде лукс? Отговорът е не, тъй като тази професия не дели хората на бедни и богати. Но за съжаление в България ситуацията около здравеопазването се представя по начин, от който излиза, че медицината хем не е на световно ниво, хем не е и за всеки. Години наред съсипваме имиджа на сектор, от който зависи съществуването на нацията ни с какви ли не твърдения, някои основателни, други - не. Видите ли, сега основният проблем на отрудения българин е факта, че се налага да плаща за здраве. Но навсякъде по света, и по-специално в развитие държави, които този „потърпевш" гражданин дава винаги за пример, е така. Съществуват здравни грижи, които се поемат от държавата, и такива, които се предоставят от частния сектор. Странно защо тук живеем с мисълта, че всичко скъпо струващо трябва да е безплатно? Особено що се отнася до прегледи, лечение и медикаменти. Нашата държава като демократична такава, е решила да даде правото на избор и всеки сам да прецени спрямо възможностите си какво да избере. И пак не сме доволни. Продължаваме с пълна сила да се оплакваме от състоянието на държавните болници, но не се замисляме над факта, че те осигуряват услуги, чиято стойност струва в повечето случаи в пъти повече от тази, която реално се получава. Ами хората, работещи в тези лечебни заведения? Те как живеят със скромни възнаграждения, които никак не кореспондират с отговорността и притеснението, с което се сблъскват всеки ден. И те са виновни, щото, видиш ли, според някои били некадърни и шарлатани на всичкото отгоре. Не, не са такива, но и те като много други не могат да си позволят лукса да отделят средства, за да посетят някой световен медицински форум, на който да обменят опит с други свои колеги. Но ние не се замисляме над тези „нищожни" подробности. Единствените хора, които могат да направят разлика и да оценят родните специалисти, са нашите сънародници, пръснати по различни краища на света, на които им е по-достъпно да си платят самолетния билет и всичко останало, за да дойдат и да се лекуват тук. Защо? Защото в Европа и Щатите не само, че се чака с месеци за преглед при хабилитирани лица, но и стойността на услугата, която те предоставят, за мнозина звучи стряскащо. Да не говорим, че там, който иска високо ниво на здравеопазване, плаща много повече, за да го получи. Това при нас е като да влезеш в магазин и да опиташ да си купиш продукти на стойност 50 лева, с 20. Такова чудо все още не се е случвало. Затова да не хулим родните лекари, защото ако те откажат да работят за тези, пари, които получават, както родната младеж, която и пръста си не мърда за по малко от 1500 лв., ще стане страшно. Но сигурно и това трябва да се случи, та да оценим какво сме имали. Така, както болезнено осъзнахме липсата на истински специалисти, едва след като напуснаха страната ни и получиха своето заслужено признание навън. Но то ненапразно се казва: „Свой сред чужди, чужд сред свои".

1. Въпрос
Кои са причинителите на животозастрашаващи инфекции?

Klebsiella и "братовчедите" й споделят гени за резистентност към антибиотици

Патогенни микроорганизми, като тези от рода Klebsiella (клебсиела), които често пъти причиняват животозастрашаващи инфекции. По-лошото е, че от доста години насам, учените алармират за „глобална експлозия" на устойчиви към лекарства инфекции с тази бактерия, които стават все по-трудни за лечение. Според специалистите цели три различни вида бактерии от това „семейство" могат да причинят животозастрашаващи инфекциозни състояния. Едно от последните проучвания показва обаче, че тези патогени споделят общи гени, устойчиви към голям брой медикаметни, използвани за лечението им. За да стигне до това заключение, екипът от учени се посвещава на дългогодишно изследване, което цели да проучи естеството на инфекциите с Klebsiella, като фокусът попада върху голяма колекция от проби на ниво популация. Това се налага, тъй като специалистите заключават, че е необходимо да се разбере действието на патогена на ниво население. А това от своя страна прави изучаването на бактериалните геноми възможно. Следователно добитата информация може да се използва, за да се предвиди вирулентността или антибиотичната устойчивост на щама. На този принцип изследователите успяват да подредят целия геном на Klebsiella. Така и разбират, че досегашното мнение, че Klebsiella pneumoniae е виновникът за най-сериозните инфекции, причинявани от този род, е погрешно. Защото забелязват група от 28 проби, които изглеждат генетично различни от останалите. След тази „изненада" следва изграждане на ново основно генетично родословно дърво, от което 28 щама са премахнати като излишни. Тъй като се оказва, че по време на събирането на пробите, между 2-12% от тях са били идентифицирани погрешно като Klebsiella pneumoniae и всъщност представляват два свързани вида - Klebsiella variicola и Klebsiella quasipneumoniae. К. variicola и К. quasipneumoniae в миналото са били определяни като непатогенни бактерии на стомашно-чревния тракт, които рядко причиняват инфекции при хората. Но екипът открива точно обратното - те водят до инвазивни и тежки инфекции. Не само тези „братовчеди" на К. pneumoniae причиняват подобни ситуации и споделят тези мощни гени за устойчивост към лекарства. Всички налични бактериални материали показват, че и трите вида Klebsiella споделят гени за резистентност. Сред тях са поне два, които кодират мощни ензими, заблуждаващи широк спектър от антибиотични препарати. Както е известно, Klebsiella са вид бактерии, причиняващи инфекции, които могат да бъдат под формата на пневмония, сепсис, на пикочните пътища и други.

2. Въпрос:

Опасна ли е болестта риносклерома?

Ако не се вземат мерки, може да доведе до сепсис

Когато говорим за семейството на този патоген, е хубаво да споменем, че по-специлано Klebsiella pneumoniae има няколко подвида, които са не по-малко опасни за хомо сапиенс, а именно K. p. subsp. Rhinoscleromatis, водеща до развитието на болестта риносклерома. Хронично грануломатозно бактериално заболяване на носа, което понякога може да зарази горните дихателни пътища. Най-често засяга носната кухина (95-100% от случаите), но също така може да порази назофаринкса, ларинкса, трахеята и бронхите. Различават се три стадия на заболяването, които включват катарален, грануломатозен и склеротичен. Първият се характеризира с неспецифичен ринит, който с времето прогресира в гнойна ринорея, продължаваща седмици или дори месеци. Грануломатозният стадий води до образуване на интраназални полипи, а носната лигавица приодбива синкавочервен цвят. При него се наблюдава кървене от носа, деформация и разрушаване на носния хрущял. Последният стадий се характеризира със склероза и фиброза, при който липсва лимфаденит. Макар заболяването да не се счита за животозастрашаващо, при ненавременна реакция е възможно да се стигне до сепсис, кръвоизлив или други хронични заболявания, които вече да бъдат фатални. Klebsiella ozaenae е друг подвид на K.pneumoniae. Също се среща доста рядко, но за сметка на това е много устойчива и води до непредвидими последствия. Предизвиква хроничен атрофичен ринит (Озена). Отново възпалително заболяване на носа, за което е характерна атрофия на назалната лигавица, както и на жлезните, нервни структури и спиралните кости. Патогени като Proteus vulgaris, E.coli, дифтероиди също могат да провокират първичната форма на заболяването. Вторичната обаче често пъти е с резултат риносклером, хроничен гноен синузит и някои други заболявания. Тук отново се сблъскваме с обичайната пожелателна практика, която съветва да се обърнем към специалист още при най-малките оплаквания.
Но все пак, както е казал Оскар Уайлд: „Тези дни човек знае цената на всичко и стойността на нищо"!

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай