600 млн.лв. се въртят между пенсионните фондове

Българите, родени след 1 януари 1960 г., към края на септември са прехвърлили 593,4 млн. лв.

600 млн.лв. се въртят между пенсионните фондове | StandartNews.com

Българите, родени след 1 януари 1960 г., към края на септември са прехвърлили 593,4 млн. лв. от един пенсионен фонд в друг, показват данните на Комисията за финансов надзор (КФН). По-голямата част от сумата или 538,3 млн. лв. са прехвърлени в универсални фондове, други 52,1 млн. лв. в професионални, а едва 2,9 млн. лв. вече са в доброволни фондове.

Спрямо същия период година по-рано тенденцията се запазва, като няма значителна промяна в прехвърлените суми=

Очаквано най-много пари или 467,4 млн. лв. са в универсалните фондове, 49,2 млн. лв. в професионалните и 2,7 млн. лв. в доброволните. Логично, голяма разлика не се наблюдава и в броя осигурени лица, възползвали се от правото си за промяна на участие и прехвърляне на средства от индивидуалните партиди=

Данните на КФН сочат още, че само през третото тримесечие на 2020 г. в пенсионноосигурителните дружества са подадени общо 79 829 заявления за промяна на участие и прехвърляне на средствата от един пенсионен фонд в друг. За сравнение, година по-рано заявленията са 60 390 броя.

„Моделът е много логичен и прост – колкото повече пари си инвестирал, толкова по-голяма пенсия ще получиш после. От тази гледна точка ще има много голяма разлика от пенсиите, които хората ще получават от втория стълб.

Ако си се осигурявал над 15 години на средна и над средна заплата, разчетите показват, че ще получиш над 100 - 170 лева втора пенсия. Ако обаче малко години си се осигурявал и имаш малко пари в универсалния фонд, няма как да получиш голяма пенсия, защото приносът е по-малък“, каза Иван Нейков от Балканския институт по труда и социалната политика в ефира на bTV.

Той препоръча на хората да не прибързват да взимат емоционално решение дали да прехвърлят парите си от втория стълб в НОИ.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай