480 сестри завършват, 500 напускат страната

Главният проблем е не заплащането, а лошото отношение от пациенти и лекари

480 сестри завършват, 500 напускат страната | StandartNews.com

Когато говорим за проблеми в здравната система, обикновено във фокуса на вниманието са пациентите или лекарите. Този път ви предлагаме една различна гледна точка. Тази на медицинските сестри в лицето на Милка Василева, председател на Националната асоциация на професионалистите по здравни грижи.

- Г-жо Василева, медицинските сестри за първи път миналата година са се увеличили. На какво се дължи това?

- Това може да се обясни с факта, че бяха открити два нови факултета по здравни грижи у нас и имаше по-голям прием през последните години. Но мисля, че трябва да поработим доста, за да останат в България кадрите, които завършват.

- Условията не се ли подобриха през последните години?

- За съжаление не може да се похвалим с това. Причините за лошото състояние са обективни - като недоброто финансиране на здравната система. Но има и много субективни причини, каквато е колективният трудов договор, който или не се сключва, или не се спазва.

- Колко е средната заплата за медицинските сестри?

- Много е трудно да се каже, защото зависи от типа лечебно заведение, но 480-520 лв. е една реална цифра. Има и по-високи заплати, но те са в най-натоварените центрове като тези за сърдечно-съдова реанимация, инвазивна хирургия, трансплантационните центрове, изобщо там, където се изисква висока специализация.

- Медицинските сестри продължават ли да напускат страната?

- За съжаление да, за последните години над 3300 сестри са напуснали страната, а има и такива, които са тук, но периодично напускат професията. Тази година само до 1 юли сме издали 423 удостоверения за работа в чужбина.

- Тези, които остават тук, но излизат от професията, с какво се занимават?

- Обръщат се към различни професии, търсейки по-добро заплащане и отношение. Тези поприща обаче нямат нищо общо с професията им. Засега няма дори регламентация за създаване на хосписи, за да се занимават с грижи за възрастни хора.

- Накъде мигрират медицинските сестри и срещу какво заплащане?

- Мигрират навсякъде, дори в Нова Зеландия, но европейските дестинации са по-предпочитани. Напоследък заминават масово за Австрия, Швейцария и Белгия, като основно започват работа в домове за деца или възрастни.
Смущаващият факт според едно проучване на "Отворено общество", направено заедно с нас, е, че на година във факултетите завършват 480 сестри, а напускат страната - 500. Това значи, че няма възвръщаемост на инвестицията в сестринското образование.

- Каква е възрастовата структура на медицинските сестри у нас?

- Средната възраст на сестрите е 48 години, за близо 4000 акушерки е 49, а за фелдшерите - 54. Тенденцията е към застаряване, трябва да отчетем и че 3200 пенсионерки работят в системата. Данните показват, че с 50% е нараснал броят на сестрите над 45 години в последните години.

- След като тенденциите на застаряване и миграция продължават, достатъчно ли са сестрите у нас?

- Не. Общият им брой е 25 341 или 425 на 100 000 души, а в ЕС са 725 на 100 000 души. В европейските страни обаче също отчитат, че не са достатъчни.

- Как се отразява недостигът на сестри на пациента?

- Последиците са сериозни, да не кажа по-тежка дума, защото пациентът не получава тези здравни грижи и човешко внимание, които очаква и от които има нужда. Сестрите нямат възможност да му преведат медицинския език, а те са междинното звено между лекаря и пациента. Всичко това води до тревожност и несигурност у болните хора, до влошаване на резултатите от лечението и това е лошо.

- А какви са последствията от липсата на достатъчно колеги за самите медицински сестри?

- Синдромът на изпепеляването е изключително силен сред медицинските сестри и те не издържат на натоварването. Сега работят за трима, а получават заплата за един и това води до повишаване на заболеваемостта сред тях. Все по-често се увеличават онкологичните заболявания сред колегите. Затова настояваме да се разпише ясно в медицинските стандарт колко сестри и къде трябва да работят. Ако няма достатъчно сестри, тогава трябва да затворят отделенията на болниците.

- Колко време продължава един работен ден на медицинска сестра в болница?

- Едно дежурство в тежките отделения, където се спасява човешки живот, трае различно - от 6 до 12 часа. Графикът се прави според спецификата на отделението или клиниката.

- Кои са най-големите проблеми за сестрите, които споделят с вас?

- На първо място това не е заплащането, а лошото отношение към тях от страна на пациенти и лекари. Направихме проучване заедно със синдикатите, което показва, че те са най-често потърпевшата група от насилие на работното място. Тук става дума и за физическо малтретиране включително.

- Какви са причините за това?

- Много е трудно да се отговори, зависи от индивидуалните участници в този процес и екип, както и от правилата, които сега не са достатъчно добри. Има закон за съсловната организация, но всяка болница сама определя своите правила, защото е търговско дружество и те често са дискриминационни за сестрите.

- Каква форма на дискриминация имате предвид?

- Например продължаващото обучение - лекарите имат право на отпуск, докато учат, а сестрите - не. Те трябва да се квалифицират със свои средства и по време на своя платен отпуск, а заради недостига на сестри в системата този отпуск се дава много трудно. Затова те трябва да посещават курсове в личното си свободно време в събота и неделя.

- Каква е ролята на медицинските сестри в съвременната медицина, има ли промяна в сравнение с миналото?

- Да, преди сестрите бяха обучавани и възприемани само като помощник на лекаря. Сега фокусът се премества върху самостоятелното им и отговорно участие в медицинския екип. Те трябва да правят собствена диагностика на пациента, план на грижите и да отговарят за изпълнението му. Естествено успоредно с това са длъжни да изпълняват и лекарските нареждания, но не трябва да чакат лекарят да им каже как да се грижи за пациента, а сами да знаят как да правят това. Тези грижи за пациента се правят по сестрински протоколи, които са въведени и тук. За съжаление у нас заради липсата на кадри сестрите не могат да изпълнят това, което знаят и искат. На тях дори не им стига времето, за да изпълнят нарежданията на лекарите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай