34 г. по-късно:  “За Бога, братя, не купувайте!”

Зоват за бойкот на магазините на 13 февруари

34 г. по-късно:  “За Бога, братя, не купувайте!” | StandartNews.com

ДПС-Ново начало ще внесе законопроект за ограничаването на спекулата и контрол върху търговците, обяви Делян Пеевски
 

Зоват за бойкот на магазините на 13 февруари, БСП иска таван от 10% на надценките за 70 стоки
 

Повишаване на цените след влизането в еврозоната е един от страховете на българите. Но това се случва още преди да ни приемат, установяват по джоба си потребителите. 
След примера за бойкот на магазините, който като снежна топка се завихри първо в Хърватия, а после в Босна и Херцеговина, Северна Македония и Черна гора, призив да не се пазарува в хранителни магазини бе отправен и у нас. Обявената дата за това 13 февруари. 3 дни по-рано - на 10 февруари, е датата на Косово. 
Причината за бойкота са високите цени на храните и е отправен към всички от Федерация на потребителите в България и пенсионерски организации. На много хора това напомни за призива, отправен на 1 февруари 1991 г. от тогавашния премиер Димитър Попов, когато цените бяха освободени от правителството. "За Бога, братя, не купувайте това, което ви харесва, но е много скъпо, защото след 30-40 дни цените ще паднат, а вие ще сте похарчили парите си и няма да можете да купите най-необходимото ви", каза тогава Попов. 
Според организаторите на бойкота у нас, през последните седмици в магазините за храни има драстично увеличение на цените на стоки от първа необходимост. Страната ни е най-бедната в ЕС, а още по-възмутително е, че цените на масло, мляко, сирене, месо и колбаси в българските клонове на чуждите търговски вериги са по-високи,  отколкото в собствените им страни, където стандартът на живот е несравним с нашия. Защо един и същи продукт, в една и съща търговска верига, има по-висока цена в България, отколкото в Австрия и Германия, питат организаторите на бунта. Нека на 13 февруари покажем, че в България има гневно гражданско общество, което повече няма да търпи ценовия произвол, заявяват те. И настояват правителството да одобри списък от 70 храни, на чиито цени да бъде поставен "таван". След бойкота в Хърватия правителството там е определило максимални цени на олио (1,72 евро за литър), прясно мляко с 2,8% масленост (1,03 евро/литър), захар (1,33 евро/кг), брашно (0,80 евро/кг), свинска кайма (4,11 евро/кг), пиле (3,32 евро/кг), кисело мляко (0,49 евро за кофичка), ориз (2,29 евро/кг), 10 яйца (2,45 евро), свински врат без кост (5,49 евро/кг) и т. н. В България цените на тези стоки са по-високи, а заплатите и пенсиите са по-ниски, заявяват организаторите, цитирани от TrudNews.
В Хърватия след няколко еднодневни бойкота започна и едноседмичен бойкот, в който гражданите бяха призовани да не пазаруват в три търговски вериги и да не купуват три продуктови групи - газирани напитки, бутилирана вода и перилни препарати, предаде хърватската телевизия ХРТ.
Още в сряда лидерът на ДПС и ПГ на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски заяви, че необоснованият ръст на цените на стоките от първа необходимост "създава напрежение сред хората и затова е необходима спешна и категорична намеса на държавата за ограничаване на спекулативния растеж на цените на стоките от първа необходимост".
"Призовавам всички политически лидери да се обединим за контрол върху цените за бита на хората. Това е най-важното, да махнем всички различия помежду си, да приемем контрола върху цените. Искам бързо да вкараме контрол, защото нещата са нечувани. Виждате как поскъпват хранителните продукти, всичко за бита, хората изнемогват. Всяко едно нещо се знае колко струва, ще сложим определена надценка и да не могат търговците да я превишават за основните стоки. Няма никакъв проблем - през митниците се вижда на колко се внася нещо, колко струва, слагаме им една печалба и не могат да взимат повече. Не искам да имаме авторство на това, трябва да го направим за всички българи", каза Пеевски. И обяви, че "ДПС-Ново начало" ще внесе специален закон, с който ще се гарантира ограничаване на спекулата и контрол върху търговците и производителите за "голямата потребителска кошница". "Политическата и икономическа нестабилност са главната причина за тези негативни процеси и България не е изолиран случай, но отговорност на политиците е да защитят на първо място хората. Установяването на правила и тяхното спазване, предпазването от лоши практики, задкулисни съглашения, които удрят хората по джоба, е задача на държавата. Гражданите трябва да бъдат сигурни, че техните интереси и бит ще бъдат защитени и подкрепени от държавата и ние от "ДПС-Ново начало" като политическа сила, независимо от това, че сме опозиция, ще бъдем на висотата на тези очаквания от хората, защото те са нашият пръв и основен приоритет", изтъкна Пеевски. И допълни: "Ние не искаме да чакаме високите цени да изкарат хората на улицата от безизходица, защото ако политиците не реагират на задаващата се криза, ще се случи точно това. Ще предложим решение, което да даде възможност на хората да се почувстват подкрепени от държавата".
В четвъртък БСП-Обединена левица обяви, че внася законопроект срещу увеличаването на цените на основни продукти преди влизането в Еврозоната. Габриел Вълков от лявото обединение отбеляза, че за последните 5 г. пенсиите и заплатите са нараснали едва с 60 %, докато цените на основните продукти в малката потребителска кошница са се увеличили с около 120 процента. "Това е безобразен ръст на цените на тези хранителни продукти, който многократно надвишава общата инфлация за този период. Това налага държавата да се намеси, за да защити своите граждани и българските производители от това поскъпване, което всъщност е поскъпване на алчността", посочи и Мая Манолова от лявото обединение, която е един от авторите на законопроекта. Предложението е да бъде определена пределна цена на надценките на основни хранителни продукти. "Не таван на цените, а таван на надценките, защото европейската практика показва, че в държавите, в които директно е наложен таван на цените, това смачква производителите. Тези ограничения ще важат за търговски субекти, които продават храни на дребно и реализират годишен оборот над 10 милиона лева, тоест това няма да засегне микропредприятията и малките предприятия. Ние предлагаме да бъдат наложени и драконовски санкции, които да стигат до 3% от оборота на търговските вериги." Манолова обясни, че законопроектът предвижда да се сложат пределни цени на надценките - до 10%, на 70 продукти. Техният списък ще бъде определен с решение на Министерския съвет. 
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай