2 млрд. влизат в хазната от концесията на летището

До средата на юли вероятно ще стане ясен концесионерът на софийския аеропорт

2 млрд. влизат в хазната от концесията на летището | StandartNews.com

Според транспортния министър Росен Желязков над 2 млрд. лева ще влязат в българската хазна от концесионирането на софийското летище. Министърът обяви пред бТВ още, че ще има сериозни промени в политиката на БДЖ към пътниците, подмяна на влаковите композиции и повишаване на скоростта на движение на влаковете.

До средата на юли вероятно ще стане ясен концесионерът на Летище София съобщи росен Желязков.

„По някои изчисления по нетен размер над 2 милиарда ще влязат в държавата. В първата си част ще бъдат насочени в държавния бюджет директно. После ще бъде взето решение дали с тях ще бъде погасен дългът на БДЖ към държавата, или ще се използват за други цели. А годишните концесионни възнаграждения ще влязат във фонда за подпомагане на пенсионната система, както е по закон", обясни още транспортният министър.

Железниците са европейски приоритет и с всички целенасочени мултимилиардни инвестиции в цялата Европа, това е бъдещето, коментира Росен Желязков.

Той обясни, че се работи и за подобряване на сигурността във влаковете, особено с борбата с гратисчийството. По думите му не са чести сцените на насилие и скандали във влаковете, а по-скоро тези с отказ да се заплати за превоза. Той добави, че понякога това става със сговор с кондукторите.

Ще бъде анонсирана до края на месеца и новата билетоиздаваща система, при която ще се купуват билети онлайн с нови пос терминали отделно в гаровите комплекси и станции. И система, която ще позволи издаване на билетите във влаковете. Контролът ще бъде значително подобрен, обясни Желязков.

По думите му в голяма си част трасето София-Бургас е готово. Остава участъкът Елин Пелин-Костенец. Голяма инвестиция ще се направи и в пътния възел в Пловдив, каза министърът.

„До 2023 г. от София до Бургас ще се пътува с проектните скорости от 160 км в час. Голяма инвестиция ще се направи и в пътния възел в Пловдив, за да се реновира цялата инфраструктура, която да позволи безпроблемното пресичане на града също със съоръжение”, каза още Росен Желязков.

Той коментира и тол системата…

"Обхватът на тол системата, така, както е по задание и така, както се изпълнява, е около 10 хиляди километра, но политиката на държавата трябва да обхваща определени целеви групи, за да не доведе до неравномерно разпределение на тежестта по отношение на таксуването. Всъщност политиката на държавата трябва да бъде насочена към транзитно преминаващите пътни превозни средства. Това означава, че приоритет трябва да бъдат автомагистралите и републиканската пътна мрежа първи клас, частично от втори клас", коментира още Желязков.

В момента с превозвачите както на камиони, така и на автобуси, върви разговор именно за приоритизиране на  политиката, допълни той.

Целта на въвеждането на тол системата е да се отграничи превозът на пътници и превоза на товари и например цената на билета за превоз на пътници да не се променя, заяви още транспортният министър.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай