150 000 гласа са нужни, за да се прескочи бариерата на евровота у нас през май. Това сочат данните от последното национално проучване на "Галъп интернешънъл", направено сред 1012 души между 9 и 16 януари. Според експертния анализ над 2,5 милиона българи ще отидат до урните на европейските избори. Това пък означава, че всеки един от 17-те мандата, отредени за страната ни, ще "струва" 150 000 бюлетини (5,88%).
Ако парламентарните избори са днес, БСП би получила 21,6% от гласовете или с около процент по-малко отколкото през декември. За ГЕРБ биха гласували 18,1% от българите, за ДПС - 5,8 на сто, а за партии от Реформаторския блок - 4,5%. Увеличават се изгледите за присъствие в следващия парламент на "България без цензура". Очакваното взаимодействие на партията на Николай Бареков (2,5%) с ВМРО (1%) може да се окаже решаващо за преминаването на бариерата смятат социолозите. Скандалите около "Атака" могат по-късно да подействат мобилизиращо на твърдите привърженици на Сидеров, но засега явно по-скоро заплашват шансовете на партията. Изследването е проведено преди старта на АБВ, който внася допълнителна неяснота.
Почти равни са дяловете на отговарящите със "за" и "против" по важните въпроси за съдбата на правителството: оставка, предсрочни избори, протести и т.н. Над 90% от българите обаче смятат, че сега повече от всякога е необходимо национално съгласие.
Близо 40 на сто твърдят, че протестите трябва да продължат, а също толкова са на обратното мнение. Една пета вярват, че ако митингите продължат, те ще успеят свалят правителството и да предизвикат предсрочни избори. Намаляването на демонстрациите не отменя готовността за протест. Една пета от запитаните твърдят, че биха участвали в протест срещу правителството, а 5% казват, че вече са го направили (условно това прави близо 300 хиляди души).
Високо остава недоверието към водещите държавни институции - всеки втори не харесва президента Росен Плевнелиев, а около 60 процента са разочаровани от правителството. Народното събрание също продължава да разчита на ниско доверие - 14%.
Две трети от българите са песимистични за посоката на развитие на страната, а пък оптимистите са едва 17%. Подобни нива се отчитат от началото на протестите през февруари 2013 г. насам и са свързани с непрекъснатото усещане за политическа криза, обобщават социолозите. 28 на сто застават зад формулата "ГЕРБ и БСП трябва да се разберат да управляват заедно". По-непримирими към подобна перспектива са привържениците на опозицията. Министрите продължават да бъдат слабо разпознаваеми. Единствените с по-високо доверие са премиерът Орешарски, вътрешният и икономическият министър - Цветлин Йовчев и Драгомир Стойнев. Известно успокоение се вижда и в нагласите спрямо имигрантите. 28 на сто смятат, че България не бива да приема повече бежанци, и трябва да изгони вече влезлите. Повече от половината са убедени, че трябва да се помага на бежанците, защото те се спасяват от военен конфликт.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com