Дежурим по 240 часа, от бумащина едва си гледаме пациентите, признава Даниела
Продължат ли да бягат в чужбина, ще затваряме отделения, алармират болнични шефове
1000 лв. средна заплата трябва да вземат медсестрите. И от 2016 г. ще направим всичко по силите си, за да я получат, обяви в интервю за "Стандарт" здравният министър д-р Петър Москов. Ще разубедят ли 1000 лв. сестрите от идеята да емигрират? И само мизерните заплати ли ги принуждават да стягат куфари за чужбина? "Стандарт" потърси отговорите от жените в бяло, отдали живота си на грижите за болните.
"1000 лв. заплата за медицинска сестра звучи добре. Но смятам, че заслужаваме и повече, тъй като трудът ни е висококвалифициран, свързан с много отговорности. И от нашата работа също зависи животът на пациентите. Дано д-р Москов успее да увеличи възнагражденията ни, да си удържи на думата. По-различен и по-упорит ми се струва от останалите здравни министри" - тези думи реди Даниела Анастасова, която от няколко месеца е старша сестра в урологичното отделение на частната болница "Пулс" в Благоевград. Но има над 32 г. стаж в държавното лечебно заведение. За кратко е била и преподавател в Колежа за медицински сестри в областния център, който обаче бе закрит. Признава, че детската й мечта не е била да стане здравен работник. Но не съжалява за избора си. "Оказа се, че не мога да върша нищо друго по-добре от това - да полагам грижи за болните. Макар да имам висше педагогическо образование. Проблемът е, че колежките ни заминават в чужбина за повече пари, други се пенсионират. Дано открият специалност за медицински сестри в Югозападния университет в града. Защото
лесно затриваме, а трудно създаваме
Но кадрите от него ще дойдат чак след 5-6 г.", споделя Даниела.
Доста пъти е мислила да поеме зад граница, но няма как. Тук се грижи за възрастните си родители и за малкото си дете. По-лошото е, че няма на кого да предаде опита и уменията си. Младите не изгарят от желание да вършат толкова отговорна и тежка работа. По стандарт на един лекар трябва да има две медицински сестри, но и в нейното отделение съотношението е 1 към 1 - по четирима. А това означава повече ангажименти за жените в бели престилки, често са сами на дежурства. Трябва да имат подготовка, знания и опит, за да вземат важните решения по отношение на пациентите. Понякога им се събират 240 часа работа на месец, а много от колежките й получават по 500-600 лева.
Платят си сметките - и останат на нула
Несигурността в утрешния ден води до психическо напрежение. Не бива само да се иска от медицинските сестри, но и да им се дава адекватно възнаграждение. "За нас е важно и отношението на останалите към професията ни, че напоследък се опорочи. Да не говорим и за случая с битото бебенце... Ние сме затрупани с бумащина, непрекъснато трябва да се попълват документи. Една грешка може да ни коства скъпо при писането на тези книжа. А нашата мисия е да сме близо до пациента, да му помагаме, дори да разговаряме с него, да го успокоим, ако се налага. Проверяващите обаче гледат документацията, а не дали пациентът е доволен и е излекуван", смята дългогодишната медицинска сестра.
Категорична е, че не е уморена, но й тежи липсата на адекватно отношение и възнаграждение. До пенсия, жива и здрава, ще е медицинска сестра. В частната болница условията на труд са добри, материалната база е съвременна, заплатите са по-високи. Твърди, че професията й е прекрасна, но изисква много човещина, всеотдайност и състрадателност. Да си готов винаги да помогнеш, защото става въпрос за човешки живот. А той е безценен. И това си длъжен да го правиш от сърце, а не да мислиш за комерсиалната изгода.
Стискам палци на министър Москов да успее
но ще му бъде трудно. Необходими са нови правила за работа, аз съм "за" промени в цялата система на здравеопазването. Мечтая обществото да цени труда ни така, както го ценят в белите страни. Тогава сигурно ще получаваме адекватни на работата и отговорностите ни заплати", допълва Анастасова.
На другия край на България, в Добрич, колежките на Даниела масово стягат куфарите за чужбина. Ако не като сестри, работят като болногледачки в старческите домове. За тревожната тенденция само преди седмица алармира и новият управител на добричката болница д-р Трифон Йорданов, който казва, че най-голямото здравно заведение в областта изпитва остра нужда от кадри, и то най-вече именно от медицински сестри и акушерки. Като причина той посочва фактът, че от години средният медицински персонал там е с най-ниските основни заплати в страната - около 450 лв. на месец. Д-р Йорданов дори се опасява, че ако продължат да напускат сестрите, може да се стигне до закриване на цели отделения в болницата. От една страна заради недостига на кадри, от друга - заради ниските заплати,
жените в бяло масово работят на две места
или вземат извънредни дежурства, споделят още от бранша. Дори главната сестра на болницата в Добрич давала дежурства в "Бърза помощ", признават нейни колеги.
"В града няма много работа, трудно се намира. У дома работя само аз, а съпругът ми е на борсата", сподели пред "Стандарт" медсестра, пожелала анонимност. Жената разказа, че е изключително трудно да се оцелява само на една заплата и затова й се налага да работи на още едно място, за да връзват двата края. Нейна колежка добавя, че почти няма семейство на колега, което да е без кредит, което допълнително ги кара да вземат извънредни дежурства. Не са малко и тези, които живеят разделени в семейството, защото съпругът е отишъл на гурбет. Масово също медицински сестри от Добрич
учат английски и немски и заминават
на работа в Германия и Великобритания. Най-ниското заплащане в Германия е за болногледачи - 1000 евро на месец. Тези, които научат немски и бъдат наети като медицински сестри, започват от най-ниското ниво с нетна месечна заплата 2000-2600 евро, според здравното заведение, разказа медицинска сестра, която в момента посещава езикови курсове и смята да замине, щом вземе сертификата по немски. Тя добавя още, че условията, които се предлагат в Германия, освен доброто заплащане, включват и осигурена квартира.
Не по-розово е положението и при медицинските сестри в учебните заведения. Там заплатата е 500 лв. Голяма част от тях през лятото, когато децата са във ваканция, се хващат да работят в курортните поликлиники и здравните пунктове по морето. Други пък се хващат в стоматологични кабинети и след работа в училище бягат на работа при зъболекарите за някой лев отгоре.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com