- Заради края на хвърковатите чети Велико Търново ще остане без правен факултет
- Или как в СПА хотел забраниха на професори над 65 години да се кандидатират за ректори
Ако в България някоя комисия от парламента трябва да реши нещо тайно от хората, които са искрено заинтересовани от него, тя отива на "изнесено заседание" извън столицата. Иначе казано, на СПА хотел. Предполага се, че по този начин ще бъдат гласувани по-бързо точките, по които е имало спорове преди това, и заради различни служебни ангажименти депутатите не са успели да се концентрират в гласуването.
Същото се получи и с последните текстове в Закона за висшето образование, които трябваше да бъдат гласувани от просветната комисия - докато институциите, внасящи допълнителни предложения, очакваха те да бъдат прегледани на официално заседание и в пленарна зала, депутати тихомълком ги изгласуваха там, където могат спокойно да се топнат в басейна, пък и да няма кой да им противоречи.
Така и успяха да пробутат текстове, които не фигурираха в първоначалния вариант на Закона за висшето, и да го отдалечат съществено от първоначалния проект, който министерството е внесло. Една от промените, които преди това не бе дискутирана публично, бе професор, надхвърлил 65 години, да няма право да се кандидатира за ректор или декан. Това не бе вписано в основния текст на Закона за висшето образование, но ще стане основно изискване за в бъдеще. И именно това поражда големия проблем - между първо и второ четене могат да бъдат правени съществени промени, след като Министерството на образованието вече е внесло веднъж текста. Промените се правят от депутатите и накрая законовият текст е много различен от първоначалния си вариант. В крайна сметка законът наподобява нещо като "Дяволът чете Евангелието" - както при една от ключовите промени в закона, Нацианалната карта за висшето образование. Съгласно промените, приети от депутатите, с предложения на кабинета спокойно могат да бъдат добавяни нови университети или техни филиали. В първоначалния вариант отговорност за предложението, примерно, университетът в Благоевгард да преподава право или не, носи министърът. Във втория случай, да му се отнеме правото за преподаване на юридически науки, носи министерски съвет. Съгласно първоначалното предложение за картата на вузовете трябваше да гласуват депутатите. Дори и на принципа "едно за теб, едно за мен", нямаше как депутат от Врачанско да си осигури толкова голяма подкрепа, че да открият вуз и филиал в неговия регион. Със стесняването на обхвата обаче такава възможност вече има. Да не забравяме, че в момента откриването на нови филиали на университети е спряно само до второ нареждане - тоест до приемането на така наречената пътна карта. Редно беше депутатите да попитат всички заинтересовани страни, при положение, че става дума за съществена промяна в инфраструктурата на висшето образование у нас. Стопанската академия в Свищов след детронирането на феодала Величко Адамов бе низвергната до степен, приемът в нея да бъде драстично занижен, а оттам и финансирането й. Ректорът Иван Марчевски разказваше, че конкурентни вузове, които не са чисто икономически, разкриват сходни специалности и канят преподаватели от други университети или БАН. Кой ще начертае картата и ще прецени има ли Свищов нужда от подобен университет? Както и дали преподаването по икономика в другите университети от региона е по-добро? Как депутатите и министерския съвет ще решават къде и какво да се учи?
Преподавателите от университетите, на които се очертава да потънат в забвение, би трябвало да присъстват на това заседание. Още повече, че на него е станало ясно и друго, във връзка с привидно брилянтната идея да бъдат ликвидирани хвърковатите чети от преподаватели. Такива опити са правени няколко пъти през годините, в интерес на оздравяването на качеството на висшето образование, и винаги са завършвали неуспешно. Идеята на предложението е един преподавател да участва в акредитирането само на един университет, след като в момента те могат да се преброят едновременно в два вуза, когато става дума за изчисляване на академичния им състав. В действителност много от преподавателите го правят заради ниското заплащане, а законът не регламентира повишаване на възнагражденията на учените. За част от тях този номадски начин на преподаване е гарантиране на прилично възнаграждение. Ако обаче законът им отнеме това право, най-малкият проблем ще е падането на доходите на определени преподаватели. Част от частните и дори държавни университети у нас ще трябва да закрият определени факултети или изцяло да затворят врати. По тази причина например може да се наложи да бъде закрит Юридическият факултет във Велико Търново, а част от частните висши училища няма да могат да преподават определени специалности. Според специалисти идеята за закриването на "хвърковатите чети" е правена без обосновка колко преподаватели от друг университет обезпечават качеството на съседния и това ще доведе до тежки последици. Според председателя на Националната агенция за оценяване и акредитация Петя Кабакчиева след приемането на подобен текст ще трябва да започне повторна процедура по акредитация на университетите, където има преподаватели на втори трудов договор. Това неизбежно би довело и до бумащина. Спорно е и доколко ще работи идеята ректорите да сключват договори за управление с министъра. В първоначалния вариант, в който я бе лансирал министър Красимир Вълчев, тя означаваше едно. На финала е на практика изпразнено от съдържание стискане на ръцете между ректорите и министъра, като това не променя нищо съществено в задълженията на ръководителите на университети. Още преди време ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков предупреди, че в крайна сметка този предложен текст ще се обезсмисли. Всъщност това стана по искане на десетките ректори, които предпочетоха да запазят едноличната си власт за сметка на сключването на формален договор. Така и Законът за висшето образование в крайна сметка отговори повече на техните искания и лобита, отколкото на исканията на модерното висше образование в България. А докато мине през пленарна зала ... едва ли ще стане по-хубав. Дори и да отиде още веднъж на СПА.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com