Студентите са в дива радост. Ето какво става с общежитията им

Не се очаква да има недостиг на места в базите на университетите в страната

Студентите са в дива радост. Ето какво става с общежитията им | StandartNews.com

Източник: БГНЕС, архив

В програма с 200 млн. лв. за ремонтиране на студентските общежития участват университетите. Те затварят свои блокове, за да може да има процедури и да се сключват договорите за ремонтите.

Освен че увеличи средствата по програмата, Министерският съвет удължи и нейното действие с една година - до края на 2027 г.

Въпреки започналите ремонти по програмата, не се очаква да има недостиг на места в базите на университетите в страната.

Тази програма започна през 2020 година, когато се отделиха около 98 млн. лв. за ремонт на над 25 входа на студентски общежития в София и в страната, обясни пред Радио София Ангел Стойков - председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС).

Последната такава програма е била през далечната 2007 г.

"В цялата страна има над 150 студентски общежития, от които функционират над 130. В София блоковете – студентски общежития са около 60. С настоящата програма ще бъдат реновирани и ремонтирани над 30 входа. След това по условия те могат да се конкурират с общежитията на европейските университети", каза Стойков.

По думите му в София с новата програма ще бъдат ремонтирани малко над 15 студентски общежития.

Редно е ръководствата на съответните университети да обявят обществена поръчка. Последният срок за деклариране на сключен договор е до февруари 2025 г.

В София готовност имат СУ „Св. Климент Охридски“, УНСС, УАСГ, НМА и др.

Обикновено ремонтите продължават около 365 до 385 дни, т.е. 12-13 месеца.

Ако има повишаване на таксите за наем в обновените общежития, то ще е незначително и те ще варират от 80 до 120 лева. Някои от вузовете имат свои политики за покриване на разходите и отстъпки от размера на наемите за студентите.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай