Просветният министър отсече за матурите по математика! Няма мърдане

Било е обсъдено висшите училища да повишат тежестта на оценките по математика

Просветният министър отсече за матурите по математика! Няма мърдане | StandartNews.com

С ректорите и с академичните общности мислим, че трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия, докато проведем дебата и ако се вземе решение, да имаме задължителна матура по математика. Всички изразиха мнение, че задължителната матура по математика е едно от най-добрите неща, което може да се направи в услуга на техническото висше образование. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на брифинг след среща с ректорите на техническите висши училища в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).

Той отбеляза, че друга цел е свързана с укрепването на репутацията на висшето ни образование и конкретно на техническото висше образование. И сме убедени, че ако реализираме списък от мерки, това ще се случи и ще привлечем повече студенти за незадължителните матури по математика, физика и химия. В момента само 2000 зрелостници полагат матура по математика, 200 - по химия, и 200 - по физика, приблизително. Имаме общ проблем и той е свързан с възрастовата структура, днес випуските са два пъти и половина по-малки, отколкото преди 30 години. Преди 30 години сме имали набори с по 150 000 ученици - потенциално кандидати за системата на висшето образование, сега имаме 60 000, от които 50 000 полагат зрелостен изпит, каза министър Вълчев. Той съобщи, че годишно имаме нужда от 150 хидроинженери, а в същото време средно годишно 15 висшисти завършват в хидроинженерство в УАСГ.

Постигнахме днес съгласие по няколко мерки. Първата мярка е да обвържем за следващата кандидатстудентска кампания за учебната 2026/2027 година там, където имаме желани специалности и професионални направления, приемът в по-голяма степен с матура по математика и с изпит във висшите училища. В по-голяма степен от висшите училища го правят това в последните години - за едни или за други професионални направления, но на някои изпити се явява по един кандидат-студенти, каза образователният министър. Това решение, предложение, тази политика е приложима и подходяща преди всичко за специалности и професионални направления, в които имаме достатъчно търсене. Като в професионалното направление "Комуникационна и компютърна техника" смятаме, че още от следващата година можем да предложим обвързване с матура по математика на една част от приема. За съжаление, в почти всички останали технически професионални направления имаме двоен проблем - и количествен, и качествен, и сме пред дилемата дали да намалим приема и да имаме по-малко студенти, кандидат-студенти, потенциални инженери, или да имаме студенти, които влизат в инженерно образование без достатъчно знания по математика, физика и химия, обясни министър Красимир Вълчев.

Той каза, че е било обсъдено висшите училища с вътрешните си политики за приема да повишат тежестта на оценките по математика. Това може да стане - както по линия на коефициентите, които залагат за едната или другата матура, така и за изпита, който провеждат те. Това е тяхно решение, ректорите ще го обсъдят с академичните общности и всеки едни от тях ще го направи, каза образователният министър.

По думите му третото предложение, което е било обсъдено, е да се регламентират допълнителни стипендии за студентите, които са влезли с матури по математика, физика и химия. Допълнително ще се обсъди колко ще бъде стипендията, дали ще бъде обвързана с минимален успех, например 4,50, и за кои специалности и професионални направления ще се направи. Към септември ще имаме крайно решение и ще го анонсираме, отбеляза министър Красимир Вълчев.

Той съобщи, че ще има поредица от срещи със секторите, в които има концентрация на големи работодатели, но и има най-голям недостиг на кадри. Такъв например е ВиК секторът. Преди това ще предложим допълнение в постановлението за стипендиите, допълнителни стипендии, различни от тези, които ще са обвързани с матура по математика, физика и химия. Тези допълнителни стипендии трябва да са достатъчно мотивиращи като размер за студентите, които учат в тези най-дефицитни специалности. Списъкът започва с хидроинженерство и с ядрена енергетика, обясни образователният министър. Независимо от това каква ще е бюджетната рамка за следващата година МОН може да отдели средства за тези стипендии, изрази увереност министър Вълчев.

По думите му най-вероятно на 7 или на 8 май МОН ще представи концепция за промяна в рамковите учебни планове в посока увеличаване на часовете по математика и природни науки, но не само по тях. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай