Първият учебен ден ще е присъствен за всички първокласници независимо от данните за коронавирусната епидемия. Това обяви министърът на образованието проф. Николай Денков.
Изявлението му идва след публикация на "Стандарт" - родители и учители се оплакаха пред медията, че станалото традиция тържество при въвеждането на най-малките в клас ще се отмени заради пандемията.
При по-големите ученици формата на обучение ще зависи от това в коя зона е навлязла съответната област на страната, обяви пред БНР служебният министър на образованието.
Преди дни той обясни, че учениците от първи до четвърти клас, ако страната е в зелената зона - с под 100 заболели на 100 000, могат да бъдат без маски, с решение на педагогическия съвет. Ако обаче е в жълтата, червената и тъмночервената зона по разпространение на COVID-19, тогава и децата от първи до четвърти клас ще трябва да носят маски.
МОН и РЗИ интегрират информационните си системи и се надяват до 15 септември това да е факт, така че данните да се следят максимално ефективно и да няма забавяне при взимането на решения, коментира Денков. Просветното ведомство увеличи и прага на учениците, които следва да останат в клас при редуване на двете форми в дадено училище от 38 на 50%, което ще позволи по-честа ротация на децата, обясни служебният министър.
С цел максимална актуалност на данните, министерството съзнателно бави и провеждането на проучване за нивото на ваксинация и преболедуване сред учителите. Очаква се такава анкета да бъде пусната в началото на септември. Нивото на ваксинация сред учителите е ниско, като по данни от средата на юли ваксинираните учители и непедагогически персонал в 2/3 от училищата бях под 30%, този праг не беше преминат и в 75% от градините.
Възрастни учители отказват да стъпят в клас
Реакцията на учителите е част от реакцията на цялото общество, което не е "особено приветливо към ваксинацията", отбеляза Николай Денков. Той не очаква да е достигнат колективен имунитет в училищна среда. Запитан за непопулярни мерки, например задължителна ваксинация на преподавателите и дали подобни ходове не се съобразяват с политическата ситуация и изборния цикъл у нас, министърът на образованието изтъкна:
"Не принадлежа на партия, не съм задължен да се подчинявам на едно или друго решение на партиен вожд. Това, което мога да направя, е да използвам максимално знанията си като учен, така че да намерим кое е най-правилното решение за нашата страна и за нашата среда. В това отношение не се притеснявам. Ще търся решенията, които са най-подходящи за учениците и учителите, а не които са необходими, за да спасят някакви партийни проценти. Това не ме интересува изобщо."
Ще осигурим възможност за безплатно тестване на деца със сипмтоми, но профилктичното тестване има смисъл при голям брой ученици, а българските родители нямат нагласа за това, коментира още Денков. Няма нагласи и за ваксиниране на студентите, където се очертава втора трудна учебна година.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com