Зам.-ректорът по учебната дейност на УНСС проф. д-р Матилда Александрова за кандидатстудентската кампания, основана на ключовия приоритет на УНСС – да предлага модерни специалности с богато учебно съдържание и практическа насоченост
- Проф. Александрова как оценявате кандидатстудентската кампания 2024 – 2025 и в контекста на кампанията как си взаимодействате със средното образование?
- Кандидатстудентската кампания през 2024 година в нашия университет може да се определи като силно фокусирана както върху прякото взаимодействие със средните училища в различните региони на страната, така и по отношение на индивидуалните потребности на кандидат-студентите. За да отговорим на тези потребности в УНСС бе създаден Информационен център с пряка телефонна връзка към заинтересованите страни, включително с дежурства вечер и през почивните дни. Стремежът е да се отговори на всички конкретни запитвания на кандидат-студенти в хода на кампанията.
Бяха предприети и множество инициативи за информиране и ангажиране на кандидат-студентите, техните родители, органите на местната власт и представители на бизнеса относно възможностите, които университетът предлага за надграждане на образованието на младите хора. Важна роля в това взаимодействие имат двете асоциации, създадени към УНСС, а именно Асоциацията на икономическите училища в България и Асоциацията на езиковите училища в България. Техните инициативи са насочени към организиране и провеждане на национални състезания на средношколци, спортни инициативи и методическа подкрепа за учителите в средните училища. Всички инициативи на Асоциациите преминават при значителен интерес от страна на учениците, учителите и ръководствата на училищата-партньори. Бизнесът също проявява интерес и се включва активно чрез предоставяне на стажове, стипендии и парични награди на първенците в състезанията. Целта е да се осигури плавен преход към висше образование чрез по-тясна интеграция между средните училища и УНСС.
Взаимодействието „средно образование – висше образование – бизнес“ се осъществява и в контекста на участието на УНСС в Европейската университетска мрежа ENGAGE.EU, в която участват 9 водещи висши училища в Европа, подготвящи студенти по икономика, бизнес, мениджмънт и социални науки. Участието ни в Алианса дава възможност да реализираме третата важна функция на университетите, а именно въздействието върху обществото, бизнеса и заобикалящата среда. Чрез различните инициативи на европейско равнище даваме възможност както на нашите студенти, така и на бъдещите ни такива да придобият опит в мултикултурна среда и да развият редица важни умения и компетентности. Успешна практика, например, е провежданото вече няколко години състезание по иновативно предприемачество за средношколци в рамките на университетската мрежа ENGAGE.EU.
В рамката на множеството разнообразни инициативи, в това число Дните на отворените врати в УНСС и посещенията на място в средните училища, създадохме устойчива и гъвкава мрежа от партньорства, насочена към информационен обмен и стимулираща уменията за учене и кариерното ориентиране на средношколците. По този начин в основата на цялостната политика на ректорското ръководство стои модерното разбиране, че образованието във всички му степени трябва да бъде в синхрон, за да осигури високо качество и реализация на пазара на труда.
- Какви са възможностите за кандидатстване?
- УНСС предлага модерно образование в областта на социалните, стопанските и правните науки в близо 60 бакалавърски и над 90 магистърски програми, основани на използването на съвременни методи за обучение и дигитални приложения. На кандидат-студентите са предоставени редица възможности за кандидатстване, съобразени със спецификата и профила на придобитото средно образование и осигуряващи обективно оценяване на техните знания и постижения.
УНСС е един от университетите, запазили кандидатстудентските изпити като основна възможност за прием. Всеки кандидат-студент може да се яви на един или повече кандидатстудентски изпит, организиран под формата на компютърен тест за Единен приемен изпит (ЕПИ) или на предварителен изпит във формат Държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по „Български език и литература“ и „География и икономика“. Важно е да се отбележи, че за образуване на състезателния бал за класиране се взема най-високата оценка измежду положен/и кандидатстудентски изпит/и в УНСС или ДЗИ от дипломата за средно образование. За всички специалности в УНСС може да се кандидатства по документи с оценка от държавен зрелостен изпит (матура).
От 10 години в УНСС се провежда обучение с преподаване на английски език, като понастоящем това става в осем специалности, една от които е в дистанционна форма на обучение. За тези специалности се изисква сертификат за владеене на езика на равнище В2 или успешно положен в УНСС изпит за нивото на владеене на езика. За още четири специалности се изисква владеене на език, като кандидатите могат да представят валиден сертификат за владеене на някой от петте езика – английски, немски, френски, испански и руски.
- Предлага ли УНСС нови специалности на кандидат-студентите?
- За поредна година УНСС предлага нови, модерни и атрактивни специалности, съобразени с изискванията на пазара на труда и интересите на кандидат-студентите. За прием през новата учебна 2024-2025 година в УНСС се предлагат нови бакалавърски програми – "Европейска интеграция и дипломация", която ще се изучава в редовна форма на обучение. Специалностите "Бизнес администрация", "Публична администрация" и "Регионално развитие", студентите ще могат да изучават и в предпочитаната от тях дистанционна форма на обучение. Новата специалност „Здравен и делови туризъм и икономика (с изучаване на чужди езици)“ e в дистанционна форма на обучение. Специалност "Бизнес администрация" се предлага за първи път и с преподаване на английски език.
След внимателен анализ на образователния пазар УНСС ще предложи и нови магистърски програми за учебната 2024-25 година, а именно „Икономика и мениджмънт“, „Социална промяна и изкуствен интелект“, „Финанси и инвестиции в недвижими имоти“, „Големи данни и аналитичност“, „Изкуствен интелект в икономиката“. Тези специалности пряко кореспондират с професиите на бъдещето и с възможностите за висока професионална реализация. Добра практика при инициирането на нови специалности е връзката с професионални, браншови и синдикални организации. Такива са съвместните програми „Акредитация и оценка на съответствието“ с Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“ и „Синдикализъм и синдикални политики“ с КНСБ. През новата учебна година на всички студенти от икономическите специалности е осигурена възможност за придобиване на допълнителна квалификация по специалност „Учител по икономика“ при редовна форма на обучение с продължителност 3 семестъра. В края на обучението си, освен диплома за висше образование в ОКС „бакалавър“, успешно завършилите ще получат удостоверение за професионална квалификация, с което могат да се реализират и в системата на средното образование.
Водещо правило при откриване на нови специалности в УНСС е конкретното проучване и обратната връзка от работодатели и браншови организации за необходимостта от кадри със съвременна подготовка.
- Какви са предимствата на обучението в УНСС?
- С визията си за университет на бъдещето, ние се стремим да бъдем в унисон със съвременния свят, основан на цифровата икономика, дигиталното общество и устойчивото развитие. Използвайки тези предимства ние се насочихме към такива канали за комуникация с младите хора, които ясно, бързо и ефективно да ги информират за въведените в УНСС нови и модерни учебни програми и интерактивни ресурси. Тези усилия интегрират стремежа към предлагане на интердисциплинарни и хибридни специалности, съвременни методи на преподаване, дигитализация на образователните ресурси, в които УНСС е лидер на образователния пазар. Специално внимание се обръща на използването на модерните дигитални образователни технологии в учебно-преподавателската работа, ангажирането на студентите в този процес и мотивацията им да участват в редица бизнес академии, майсторски класове и други гъвкави интерактивни форми за обучение чрез практика.
УНСС има ясна визия и стратегии за дигитализация, интернационализация и модернизация на обучението в професионалните направления, които предлага. Неслучайно тази лидерска позиция е оценена и с най-високата оценка за институционална акредитация сред всички университети в България. Значимо конкурентно предимство на университета е високата степен на реализация на неговите възпитаници на пазара на труда както в България, така и в чужбина. Практическата ориентация на обучението е приоритет в УНСС и е подкрепена чрез тясното взаимодействие с бизнеса, за което свидетелстват сключените и успешно функциониращи над 200 меморандума за сътрудничество с бизнес организации и институции от държавното и местното управление. Активните процеси по интернационализация, включването в множество международни програми и участието на УНСС в Алианса за Европейски Университет ENGAGE.EU осигуряват редица възможности за тясно сътрудничество с чуждестранни университети и пълноценна интеграция в Европейското образователно пространство. По този начин всеки студент в УНСС получава много възможности за обучение в партньорски университети в чужбина по отделни дисциплини, модули, периоди на обучение и придобиване на съвместни сертификати и дипломи.
- Какво предстои в кандидатстудентската кампания 2024 - 2025?
Предстоящите дати за предварителни изпити във формат ДЗИ по БЕЛ ще се проведат в УНСС на 8 и на 23 юни 2024 г. Зрелостниците, за които резултатите от матурата не са удовлетворяващи, имат възможност да се явят на тези изпити и освен да тестват знанията си, завършващите гимназисти ще имат шанса да бъдат приети в най-големия и авторитетен икономически университет у нас и в Югоизточна Европа.
Редовната кандидатстудентска сесия ще се проведе в периода 2-5 юли 2024 г., като кандидатстудентски документи ще се приемат: от 10 до 28 юни 2024 вкл. в Центъра за прием на документи в УНСС; от 10 до 30 юни 2024 г. вкл. онлайн през платформата „Уеб-прием“ на УНСС.
Шансовете на кандидат-студентите за класиране в желаната от тях специалност значително се увеличават чрез явяването им на повече кандидатстудентски изпити – както предварителни, така и в рамките на редовната кандидатстудентска сесия. Важно е да се подчертае, че за балообразуване се избира най-високата оценка, получена на някой от положените изпити.
За прием в УНСС се използва Единна информационна система, която освен онлайн подаване на документи осигурява автоматичен достъп до полезна информация при кандидатстване, подреждане на специалностите в желания от кандидата ред, получаване на информация и електронно напомняне за всички важни за кандидат-студентите срокове и дати, както и за резултатите от класирането. За оповестяване на актуална информация УНСС използва робот, който изпраща нотификация едновременно до всички кандидат-студенти. Това е съчетано с постоянно действащия Кол център, връзката с който дава възможност на кандидат-студентите да получат актуални отговори на своите въпроси и да направят своя информиран избор.
Всички усилия в УНСС са насочени към все по-широко използване на възможностите на изкуствения интелект не само в обучителния процес, а и в процесите на кандидатстудентската кампания. Това още веднъж свидетелства за новаторската роля на нашия университет в прилагане на съвременните дигитални технологии във учебните и административните процеси във висшето образование.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com