- Проф. д-р инж. Димитър Димитров, президент на Висше училище по агробизнес и развитие на регионите
Преди 30 години проф. д-р инж. Димитър Димитров изготвя проект и учредява Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите /ВУАРР/, което образова над 32 хиляди бакалаври, магистри, доктори и специализанти. От юли 2020 г. ВУАРР е единственото извънстолично висше училище, което стана пълноправен член на INVEST - Европейски университетски алианс "Иновации за регионална устойчивост". Като професор по управление е реализирал десетки национални и международни проекти.
Лауреат на български и чуждестранни отличия за наука, култура, образование. Поет, писател, издател.
- Проф. Димитров, българското общество зацикли в противоборство, преминаваме през тежка криза, ВУАРР придоби европейски статут. Как се отразява това на висшето училище?
- Не ни е лесно - и на нас, и на всички българи. Щеше ми се тази огромна енергия, която се прилага да се блъскаме един срещу друг, да не е толкова първобитна и да не е физическа, а интелектуална. И насочена към общ прогрес.
Цялата нация е в стрес. Безработицата е нараснала. На студентите е трудно. Трябва да учат и да работят /ако има работа/. Трябва да си плащат таксите.
- Когато обществото е в безизходица, може би трябва да потърсим мъдростта на учените?
- Да, но не я търсим. Преобладава примитивизмът, революционните настроения, атаки с яйца, домати, бутилки. Преди 120 години Константин Иречек е описал българите така: "Един върши работата, други се наслаждават да му я развалят". Левицата и генералът сключиха брак по сметка. Тя му съблече красивата пилотска униформа и му нахлузи нечистоплътната политическа риза. Както казва техен партиен другар: "Ако им отрежеш репликите против Борисов, от тях нищо не остава".
- Вие подкрепяте ли протестиращите?
- Ако говорим за младите хора, които искат да се върнат от чужбина в една по-добра България - горещо ги подкрепям! Но има още две групи в това улично общество. Това са лидери на политически сили, страстно жадуващи за власт, които искат да си излъскат прашасалия имидж. Те са катранът в меда. Те не искат нов модел. Старият ги устройва.
Има и трета група, за които се говори, че са платени наемници и провокатори. Това не е доказано. Смущаващо е само, че на рождения ден на един олигарх, беше кулминацията на протестите. Смущаващо е също, че няма ясна програма, ясен модел, ясни структури на това младежко движение. От тази гледна точка няма логика да се искат бързи предсрочни избори, защото именно тези, които ги искат, ще бъдат най-неподготвени за тях.
Така ще помогнат на политическа партия ГЕРБ отново да спечели властта. И пак ли ще протестират?!
- А Вие на страната на ГЕРБ ли сте?
- Не членувам в политически партии. Но съм директен свидетел на управлението на много лидери - от Тодор Живков до днес. Всеки от нас може да се замисли с какво да запомним другите управници - няма с какво. Лош или добър, Бойко Борисов ще остане в историята като свършил определена работа за България. На външен вид трудно може да бъде харесан. Не е красавец, но баба ми казваше, че красивите мъже носят нещастие. Сякаш излъчва агресивна сила, надмощие, понякога дори заплаха. Но това са външни характерни особености. Не е нужно да се харесваме, да се обичаме. Нужно е да видим каква работа е свършена. По време на управлението на ПП ГЕРБ се свърши повече работа, отколкото от всички други управляващи, взети заедно през последните 30 години. При тях имаше инфлация, девалвация, немотия.
Нека не си кривим душата. По време на управлението на ГЕРБ има градеж, има съзидание, икономическа стабилност, европейски авторитет, балансирана външна политика, инвестиции, енергийна и инфраструктурна диверсификация.
Доходите нарастват. Само минималната работна заплата е нараснала над 2,5 пъти в периода 2011-2020 г.
Правителството имаше финансови резерви, с които беше посрещната тежката пандемична криза.
- А корупцията?
- Да обвиняваш всички в корупция е несериозно. Необходимо е да представиш доказателства за конкретни личности. Иначе е обикновена клевета. А клеветата е престъпление.
- Трябва ли Бойко Борисов да подаде оставка?
- Да. Ако той мисли за спечелване на нов мандат, в негов интерес е час по-скоро да подаде оставка. Социологическите изследвания сочат предимството му. Организационните структури на ГЕРБ са фактори, нужни за подготовката на избори.
Ако е загрижен за народа си, ще изчака редовните избори.
- А протестиращите ще го чакат ли?
- Емоционалното състояние на протестиращите сякаш не им позволява да мислят трезво, мъдро, далновидно. Не могат да обяснят какъв е новият модел.
- А Вие знаете ли го?
- Разбира се. Новият модел за България започва още през далечната 1879 г., когато нашите мъдри предци са използвали добре работещата Белгийска конституция и от нея са направили Търновската конституция. Порочният модел на законодателство е илюстриран от Тодор Живков като записва в чл.1 на Конституцията, че БКП ръководи държавата. За съжаление, този маниер в законодателството все още властва.
Стига вече нашите депутати да се упражняват върху Майка България чрез нескопосани лобистки закони, които се променят от всяка нова власт.
Формулата на новия модел е във всеки сектор да внедряваме най-добрите закони и тяхното прилагане от цивилизованите страни. Това е научният подход.
Толкова хубави модели има, които можем да адаптираме към България. Например от Швейцария - без да издържа армия, тази държава за 15 минути може да мобилизира 600 хилядна войска. Също оттам може да научим как се взимат решения с референдуми - регионални и национални. Също - как полицията и шофьорите са в един отбор срещу нарушителите на пътя. Също - социални и осигурителни системи. От Бавария - как е организиран ефективен аграрен сектор. От Япония - как се прави обективна оценка на качествата на кадрите. От Швеция - какво казва министър-председателят им: "Това, което е добро за фирмата "Волво", е добро за Швеция!" Ето това е държавникът-мечта. От САЩ - как държавата и обществото, с всички сили подкрепят работещия, предприемчивия, талантливия. Затова е най-богатата държава. От България - данъчните закони са добри!
- Защо ние сме бедни?
- България започва да обеднява не от управлението на Бойко Борисов, а от 9 септември 1944 г., когато масово се избиват работодателите, предприемачите, държавниците. На тяхно място идват полуграмотни функционери.
- Проф. Димитров, след като сте наясно какъв модел следва да се прилага в България, не прозира ли тук Ваше желание да направите политическа партия?
- Категорично не. Аз съм човек на науката. Тук е моето призвание. Мога да бъда полезен на политиците, както например десетки професори съветват Доналд Тръмп.
Бях поканен и работих известно време като заместник-министър, експерт. Наясно съм, че средата е пълна с интриги, фалшиви сценарии, клевети, компромати.
- Лява или дясна политика?
- Историята категорично отхвърли лявата политика като неуспешна. Нека да сравним Източна и Западна Германия, Северна и Южна Корея и като цяло Източна и Западна Европа.
Ето защо е несправедливо да се хвърлят обвинения върху съвременните управляващи, заради бедността в България.
- Сега накъде?
- Сега е най-трудно да се управлява държавата. В една от моите книги аз установявам, че е изтекло времето на политическата въртележка между леви и десни. Просто е нужна политика "НА ДВАТА КРАКА"! Не можем да разпределяме времето си през четири години ту за работодатели, ту за работници.
Угаснаха цели сектори в икономиката. Не се вижда краят на пандемията. Управляващите са заплашвани с улични безредици и палежи. Няма диалог.
Няма изявен лидер, който като Данко, да освети пътя на обществото със сърцето си през тъмата на безпътицата.
- И все пак, какво оптимистично ще кажете на студентите и на кандидат-студентите?
- Най-хубавото е, че вече децата не се налага да учат в Западна Европа. Нашият европейски университетски алианс ще получи 7 милиона евро, за да подпомогне участниците в образователния процес. От Монтана до Бургас и от Силистра до Петрич нашите студенти вече са европейци. Много се надявам българската държава да подпомага, а не да пречи на проспериращите българи.
Тази година предлагаме на студентите стипендии, така че сами да си определят размера на таксите, включително да учат безплатно.
В нашия сайт www.uard.bg могат да разберат как. Пожелавам им успех и много прекрасни мигове в студентския живот!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com