Нова промяна в училищата обсъжда МОН. Тя е свързана в това след кой клас да се взема диплома за основно образование.
Ще се направи професионален анализ дали основното образование да не бъде удължено с една или с две години. И дипломата вече да се взема със завършването на 8 или 9 клас, а не както досега със 7 клас.
Отрасловият съвет към МОН взе и най-важното решение за училищата тази година - промяната в учебните планове и програми, която се обсъжда, откакто просветният министър Красимир Вълчев пое поста си в кабинета.
Съветът реши, че децата вече ще учат повече математика и природни науки за сметка на чуждите езици, като часовете само по първия език ще са по-малко.
Предложението бе на просветния министър Красимир Вълчев. Той се обоснова, че към момента чуждоезиковото обучение е приоритизирано. “Чуждоезиковият профил е най-желаният, като 2/3 от учебните планове са с разширено обучение с чужд език. А най-голям е недостигът на часове по математика и природни науки. Трябва да има наваксване, каза министър Вълчев.
“Рамковият учебен план с разширено изучаване на чужд език ще остане само в езиковите гимназии. За другите ще намалим езика, но часовете да останат достатъчни учениците да достигнат ниво B2”, каза министър Вълчев с уточнение, че това ще засегне само часовете по първи чужд език.
Появиха се предложения да се увеличат заниманията по физическо възпитание, като се посегне на тези по изкуства. Янка Такева, председател на Синдикат на българските учители, предложи да се промени структурата на образователната система, заради високия брой заболявания сред децата, вследствие на стрес.
Междувременно обществени организации протестират срещу идеята на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", 15-те дни отсъствия, които родителите могат да дават на децата си за отсъствия по семейни причини, да бъдат намалени на 7.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com