- Когато искаш някой да ти се отчита, хубаво е преди това да направиш нещо за него
- Предимството на обучението от разстояние е, че всички - родители и учители, се поставихме на мястото на другия, казва Леда Аврамова
Леда Аврамова е учител по английски език в Частно начално училище "Питагор" в София. Преди дни публикува в социалните мрежи гневен статус по повод анкета на регионалното управление на образованието, с която то търси от родителите обратна връзка за това как учителите се справят с преподаването онлайн.
Ето какво каза в интервю пред ВЕСТНИК СТАНДАРТ.
Липсва ми живото общуване с децата
Учениците ми са на две трети от нивото, на което щяха да бъдат при нормални условия
- Госпожо Аврамова, Вие написахте доста гневен статус в социалните мрежи по повод анкетата, в която Регионалното управление на образованието иска от родителите обратна връзка, за да провери как те оценяват дистанционното обучение. Какво Ви провокира?
- Поводът бе, че РУО явно възприема себе си единствено и само като институция, на която да се отчитаме и която да ни контролира. РУО иска обратна връзка на базата на нещо неефективно - какво ще разберат те за нашата работа, когато им отговорят родителите? Нищо. Освен това, когато искаш някой да ти се отчита и да го контролираш, хубаво е преди това ти да си направил нещо смислено и качествено за него. Първо ни хвърлиха направо в дълбоката вода на дистанционното обучение и ни казаха просто да плуваме, а едва след това ни пуснаха спасителни пояси.
И това не е само РУО, а цялата образователна система - и министерство, и други институции. Наистина, има учители, които са много добре подготвени да работят в електронна среда, познават дигитални инструменти, платформи и други ресурси, но това не е общото ниво на българския учител. В масовата си част учителите се оказаха неподготвени да се справят. Беше ни дадена задачата да се справим и се опитахме да направим каквото ни е по силите. Институциите се опитаха да направят това, което им е по силите, аз не обвинявам никого за това как е реагирал, чисто и просто защото нямаше друг начин, по който да се реагира. Опитаха се да ни подпомогнат, но това нито беше систематично, нито беше достатъчно. Ние се оправяхме сами. А още от самото начало се искаше от нас да се отчитаме, че работим поне по 5 астрономически часа на ден, при положение, че аз нямам колега, който да е работил по-малко от 10. Ролята им на контролен орган, изискващ формална отчетност, която и без това открай време съществува в българското училище, си е на линия и сега, когато обучението е различно.
- А как се случва обучението, след като не всички учители са на еднакво ниво. Има ли опасност част от децата да останат с пропуски в знанията?
- Нямам цялостен поглед към работата на всички колеги. В нашето училище успяхме да се организираме сравнително бързо със собствени сили, знания и квалификации и да започнем обучението още от първия ден на извънредното положение. Но го направихме "на мускули", имахме вътрешно обучение между колегите и нещата тръгнаха. Но на други места хората имат не само технически затруднения. За да се осъществява подобно обучение, всеки учител и ученик трябва да имат устройство, както и високоскоростен интернет. Това на нас никой не ни го е осигурил. А при положение, че нищо подобно не е осигурено, да искат да ме контролират дори и за това, колко часа съм преподавала, изглежда, меко казано, нелепо. Та на някои места колегите имат както технически затруднения, така и недостатъчна експертиза по отношение на работата с тези платформи, с програмите, с многобройните електронни ресурси, които съществуват. Това, че съществуват, не е гаранция, че всеки може да ги използва било то учител, ученик или родител. Нещата са неравномерни, но те бяха неравномерни не само в дистанционното обучение, а и в реалното. А какви ще бъдат пропуските и кое докъде ще се усвои, няма как да бъде установено в момента, по простата причина, че няма механизъм, който да следи какво е пропуснато. А и не му се вижда краят - не знаем кога ще теглим чертата да видим на какво ниво са децата. Пропуските ще ги установяваме във времето напред, за да разберем какъв ще е резултатът от цялото това дистанционно обучение.
- Може би обучителните курсове трябваше да започнат по-рано...
- Така наречените квалификации на учителите в масовото българско училище са пълна смешка. Те са наистина формални. Аз самата имам интерес към използването на технологии и знам, че няма как да избягаме от тях, но съм се самообучавала. И всъщност това ми помогна да мога да се оправям в момента. Квалификациите са провеждани досега на парче, без система, без обща мисъл какво целим. Предполагам, че сегашната ситуация ще даде идея на институциите да систематизират малко повече нещата около квалификациите на учителите.
- Вие преподавате английски език на деца от втори клас. Как те възприемат ситуацията - ограниченията, изолацията, обучението от вкъщи?
- Децата ми, слава Богу, са спокойни и повече си говорим по учебни теми, отколкото по лични в момента. Семействата имат много голяма роля и ние имаме късмет, че нашите родители успяха да им осигурят условия да учат от вкъщи. Когато децата са по-малки, по-трудно възприемат материала без личното присъствие на учителя. Съвсем по различен начин се учи, когато си в класна стая и динамиката е друга, отколкото ако информацията идва през устройства и микрофони. Така че по-скоро предизвикателството пред мен е как да възприемат учебния материал, отколкото че те чисто емоционално не се справят. Проблемът е например, че те са може би на две трети от нивото, на което щяха да бъдат при нормални учебни условия. Вече имаме толкова малко време онлайн, че аз не успявам да ги чуя всичките. Това е много неприятно и много тежко - в класната стая с малки деца нещата са далеч по-интерактивни. А тук за малкото време, което ни е дадено - 30 минути, почти не успяваме да споделим лични неща и коментари. Те си обясняват и един на друг какво да правят, откъде да влязат в платформите, така че в крайна сметка за тях ще има и положителен ефект - ще понаучат нещо чисто технически покрай цялата тази ситуация.
- Липсва ли Ви живото общуване с децата?
- Много. Съвсем различно е. И според мен сме ощетени всички страни от това, че не сме заедно. Но такава е ситуацията - остава ни да я приемем и да извадим от нея това, което можем.
- А как се включват родителите?
- От гледна точка на това, че децата са малки, им съдействат на сто процента. Помагат им да изпращат домашни, да си подготвят заданията. Много ми е мъчно за родителите на учениците ми, защото не знам как може да се издържи такова нещо - единият от семейството е вкъщи или работи от вкъщи, което не знам как се случва при положение, че цял ден детето е на компютъра. Може да има собствен компютър, но колко души могат да си го позволят не е ясно. Моят син е в десети клас и има много малка нужда от моето съдействие в обучението, но едно малко дете до пети-шести клас, при което трябва да има възрастен - как се справят тези семейства, не мога да си представя. А родителите на моите ученици са много съпричастни, няма критики. И това е нещо положително, което мога да кажа за работата от разстояние - че се поставихме по-качествено на мястото на другия. Да видим какво му е на него, как той опитва да се бори. И в крайна сметка това ще ни сплоти.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com