- Дезинфекцират и химикалката, с която зрелостникът се подписва
- Елате час по-рано, за да влезете преди началото на изпита
Температурата на учениците, които се явяват на матура, ще бъде мерена преди началото на изпита. Това се съдържа в инструкция на Министерството на образованието и науката за държавните зрелостни изпити, разпратена до училищата.
Температурата на учениците ще се мери от разстояние с инфрачервен термометър, разясни директорът на 119 СУ Диян Стаматов. Той призова учениците да се явят половин и дори един час преди началото на изпита, който тази година по изключение започва от 9, вместо от 8 часа. Така ще се избегне скупчване, учениците ще имат време да получат необходимите инструкции за безопасност, да дезинфекцират ръцете си и да бъде измерена температурата им. За свое улеснение те ще могат да показват бележките, че са допуснати до държавен зрелостен изпит, и от мобилния си телефон. "Всичко ще става максимално бързо, но абитуриентите трябва да имат предвид, че ще бъдат допускани в залите, преди да бъде обявен изпитният вариант, така че в техен интерес е да се явят по-рано", каза Стаматов.
В заповедта на МОН обаче не е записано над каква температура зрелостникът не може да бъде допуснат до изпита, така че явно това ще става по преценка на медицинското лице. "Съветваме учениците, които имат симптоми на заболяване, да не се явяват, за да не поставят под риск и изпита на връстниците си. Винаги ще имат време да се явят и на сесията през есента, а университетите заявиха, че ще удължат сроковете за прием", каза Стаматов. Въпреки че няма специални инструкции, в 119-о СУ са предвидени и зали, където ученици с малко по-висока температура от нормалната да бъдат изолирани и все пак да положат зрелостния изпит. За тях също е предвидено видеонаблюдение.
Абитуриентите ще бъдат по не повече от 10-12 в стая и ще бъдат разположени шахматно на чиновете. Длъжни са да носят маски, но могат да не ги държат непрекъснато на устата си, докато работят. Училищата са осигурили за своя сметка маски или шлемове и на квесторите. Предвиден е дори дезинфектант за химикалката, с която всеки ученик се подписва, след като предаде изпитната си работа.
Вече стана ясно, че въпросите за матурите ще бъдат редуцирани, като отпаднат всички задачи, свързани с Вапцаров, Талев и Димитър Димов, а по история няма да има въпроси за периода след Първата световна война.
В много училища възниква проблем с квесторите, тъй като част от учителите определят себе си като рискова група и не желаят да се подлагат на допълнително напрежение. В 119 СУ отказалите се да бъдат квестори са 15 души. В 107-мо ОУ, където ще се провеждат само изпити за гимназия, 10 преподаватели са отказали да присъстват на изпитите, което според директора Данко Калапиш е доста висок процент, но успели да ги заменят с други преподаватели.
От учителската "Подкрепа" коментираха, че доста педагози са отказали да се върнат и в детските градини. "Ще следим ситуацията, но няма да позволим да има уволнени учители заради личния им избор в тази ситуация", каза председателят на синдикат "Образование" Юлиан Петров. По неговите думи в колективния трудов договор е предвидена възможност и за допълнителен платен отпуск, ако учителите не се завърнат, и за това ще се водят преговори с Министерството на образованието.
В същото време МОН вече работи над 3 сценария за новата учебна година. Нейният старт зависи от това, дали ще има втора вълна на Covid-19. Ако това се случи до септември, годината може да започне в дистанционна форма. В противен случай тя ще започне присъствено, а впоследствие в зависимост от ситуацията може да бъде частично присъствена и частично дистанционна. Дотогава електронните ресурси ще бъдат обновени, а промени в нормативната уредба ще предвидят, че и при грипна ваканция ще може да се провежда онлайн обучение.
Минах край СУ и ме приеха право
- Юридическите факултети нямат проблем да приемат с матури, но искат единни изпити на финала
"Минах край спирката на метрото до Софийския университет и веднага ме записаха "Право". Това е един от популярните напоследък вицове в социалните мрежи.
След като стана ясно, че специалност "Право" в Алма матер ще приема с оценките от матури и общия успех от дипломата, впоследствие разрешението се разпространи и до останалите юридически факултети в страната. В действителност те няма как да организират изпити само за своите факултети, ако като цяло университетът се е отказал примерно от изпити по литература и история. Юридическият факултет на СУ не извършва собствена селекция и е изцяло зависим от колегите си от другите два факултета, които организират изпитите.
Според декана на факултета Даниел Вълчев, бивш министър на образованието, който пръв въведе матурите през своя мандат, те са надежден начин да бъдат проверени знанията на кандидат-студентите. Той обаче настоява, както и неговите предшественици, да има единен изпит на финала за завършващите "Право" от всички държавни университети, така че да се съпоставят знанията им. До момента всеки юридически факултет провежда тези изпити по собствени критерии и затова качеството на завършилите юристи се различава силно.
Юридическият факултет на Софийския университет посочва също, че с три невзети изпита от втория семестър на тази учебна година няма да се прекъсва, както досега беше по правилник. Вместо това студентите ще могат са ги положат и в рамките на следващата година. Ако някой избере като дата на първо явяване на присъствения си изпит есенния поправителен семестър, това няма да му се брои за поправителен, а за първи изпит. Частните университети обаче запазват входа си за "Право" - в Нов български университет, който има традицията да провежда електронни изпити и отпреди, бъдещите юристи отново ще трябва да положат тест. Това важи и за другите специалности. За сметка на това Висшето училище по застраховане и финанси ще се опре само на матурите.
С матури ще приемат повечето специалности в СУ, като ще се държат само тестовете за медицина и по по-сложната Математика - 2 за Математическия, Физическия и Стопанския факултет. Внесените пари за полагане на изпит ще бъдат върнати. Присъствени изпити предвижда и Техническият университет в столицата, както и Медицинският. Химико-технологичният ще ги проведе само онлайн. "Приемаме оценките от матурите, но към нас се ориентират и хора, завършили преди въвеждането на задължителния зрелостен изпит през 2008 година, които имат добра работа във фирми и дипломата им е необходима, за да растат. За тях изпитът е необходим, но ще бъде дистанционен", поясни ректорът Сеня Терзиева. Тя добави, че за завършващите ще се положат присъствено само най-необходимите присъствени изпити, които са върху практическа задача, и то само при съгласие между студента и научния ръководител. Що се отнася до дезинфектантите - химиците от университета са си решили въпроса. Правят си ги сами.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com