- Пуснаха кетъринг с училищния обяд от столовата, дават и на пенсионери
- Баловете предплатени, ресторанти може да връщат парите
Матурите най-вероятно ще бъдат само върху материала, който е взет през първия срок, същото важи и за националното външно оценяване в седми клас. Председателят на най-голямото директорско сдружение Диян Стаматов, който е и шеф на 119 СУ, заяви пред "Стандарт", че е проведена анкета с негови колеги как да приключи обучението при форсмажорните обстоятелства. От всички 600 откликнали директори сто процента са заявили, че изпитите трябва да бъдат само върху материал, който е изучаван през първия срок, защото дистанционното обучение не протича по еднакъв начин навсякъде и децата се подготвят на различни скорости. Това означава, че в 12 клас вероятно ще отпаднат всички въпроси върху произведенията на Димитър Димов и Димитър Талев, а нищо чудно и върху Вапцаров, който е започнат да се изучава малко преди обявяването на извънредното положение и вероятно не навсякъде е преподаден. Същото намекна и просветният министър Красимир Вълчев като един от вариантите, върху които МОН работи в момента. Това обаче означава, че трябва да бъдат преработени част от тестовете в база данните на министерството, в които фигурират въпроси върху тези автори.
"Надяваме се, че матурите ще се състоят в уречените срокове, защото от тях зависи кандидатстването на учениците и в чужди университети", каза Стаматов. Що се отнася до седмокласниците, за тях изпитите могат да се проведат и по-късно, като се промени и графикът за прием в гимназии на базата на тези резултати. "Зрелостниците в момента повече се вълнуват от абитуриентските си балове, отколкото от матурите, защото тях са очаквали през цялата година", заяви Стаматов. Залите са резервирани още през октомври, но в договора има опция, че при форсмажорни обстоятелства нещата могат да бъдат предоговорени или ресторантът да върне парите. Въпросът е колко от ресторантите, в които са резервирани абитуриентски балове, ще имат ресурс да работят след кризата.
По неговите думи на втората седмица от коронавируса училището му вече ще мине на реалния си график, тоест на две смени онлай. "Получихме много отзиви от родителите, че имат дете в началния курс и в прогимназията, но само един компютър и за двете и не могат да учат паралелно. Затова от понеделник учениците ще учат съответно в първа и втора смяна", заяви Стаматов. Той посочи, че дори и учителите по предмети като физкултура, музика и изобразително изкуство са изключително креативни - учителите по физкултура пускали видеа с упражнения, които могат да бъдат изпълнявани, а по рисуване поставили задача да бъде направена най-позитивната рисунка за времето след края на епидемията. По предприемачество учениците получили задача да изчислят от кои разходи може да се лиши семейството им по време на епидемията, за да оцелее неговият бюджет. Училищните психолози пък подготвили презентации, които да помогнат на децата да оцеляват психически в извънредната ситуация - и най-вече да ги накарат да си мият ръцете.
Училищата пуснаха и друга услуга - доставка на обеда, който иначе децата трябваше да получат в школската столова. При това той се доставя не само на учениците, чиито родители продължават да работят в кризата, но и на външни хора - например пенсионери. Доставката е безплатна с таксита на Йелоу, а разходите по превоза се поемат от Мастъркард като част от благотворителна кампания. До момента такива оферти са пуснали 119-то, 23-то, 109-то, 138-мо и 31-во училища в столицата - предимно гимназии, в които има голям брой ученици.
Домашното обучение породи и един друг проблем, предвид факта, че не всички учители ползват едни и същи платформи. Някои от тях, като Google clasroom са щадящи към личните данни на учениците, но други учители използват вече предварително организирани групи във Фейсбук и това крие риск от изтичане на данни за децата и семействата им, както и от онлайн тормоз, твърдят юристи. Онлайн задачи почнаха да дават и забавачките за децата, които си стоят у дома и могат да ги изпълнят с помощта на родителя.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com