- Не важи за физкултура, трудово, музика и рисуване
- Дистанционното влиза в училищния закон
Дистанционното преподаване навлиза трайно в българското школо. Това обмисля Министерството на образованието, а идеята е била обсъдена и на отраслов съвет, където присъстват МОН, синдикати и работодатели.
Окончателно решение не е взето, но трябва да бъде прието след около месец. Според Диян Стаматов, директор на 119 СУ и председател на най-голямата работодателска организация в образованието, предложението е всяко училище, което пожелае, да може да въвежда дистанционно обучение в до 20% от учебните си часове. Текстът би трябвало да се внесе като промяна в училищния закон.
По думите на Стаматов по този начин могат да бъдат компенсирани грипните ваканции, или пък част от учебните дни като философия и история да се обявяват за неприсъствени от учениците и те да работят от вкъщи. Идеята е да се изучава вкъщи или 20 на сто от учебната програма, или 20 на сто от учебния план.
По думите на Стаматов това не може да важи за предмети като физическо възпитание, музика, изобразително изкуство. За учениците може да има един ден, в който се комбинират само предмети, които се изучават от разстояние, така че те да работят от вкъщи, да правят презентации и да се обучават само онлайн. За учителите може да се направи комбинация - няколко реални учебни часа и няколко онлайн. "Не говорим за икономия на средства, защото точно за подготовка и квалификация на учителите трябва да се инвестират повече пари. Идеята е точно обратната - да се инвестират пари, за да стане образованието много по-съвременно", коментира Стаматов.
По думите му идеята е все още на етап проект и със сигурност ще се обмисли много внимателно и детайлно, преди да влезе в сила. Целта е да се даде възможност на всяко училище, не само на иновативните, да въведе до 20% в учебните планове и дни за дистанционно обучение, ако желае. "Така при една седмица от 5 дни, един от дните може да бъде посветен на дистанционно обучение", казва Стаматов, който дава пример с Австрия. Там понеделник и вторник учениците учат в училище, а сряда имат дистанционни часове вкъщи, в които обикновено работят по поставен от учителите проект.
Една от промените в закона за предучилищното и училищното образование ще е свързана с ясно дефиниране на това що е то дистанционно обучение, както и с прилагането на тази форма при грипни ваканции - нещо, което вече бе анонсирано от просветния министър Красимир Вълчев. Идеята е така да не се изпуска учебен материал. С друга промяна ще се регламентира и въвеждането на задължително предучилищно образование за 4-годишните - също оповестено вече намерение. Все още не е ясно и как ще бъде регламентиран отпускът на учителите при грипни ваканции, тъй като досега те ползваха допълнителен платен отпуск в този период. Ако се налага да преподават по време на грипна ваканция, вероятно ще се наложи промяна в колективния трудов договор, казаха директори.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com