- Спират зелените училища, разпореди Красимир Вълчев
- Преподаватели и министерство в спор за великденската ваканция
Учебна година от 1 септември. Дискусия за преместването на първия учебен ден искат училищни директори. Причина за това са форсмажорните обстоятелства покрай грипната епидемия и коронавируса, които вкараха децата в безпрецедентно дълга грипна ваканция.
Според председателя на работодателската организация в просветата Диян Стаматов е време да се започне дискусия за по-ранно начало на учебната година - от първи или осми септември. Така училищата ще могат да играят по-гъвкаво с часовете и да наваксват материал, ако през годината бъде обявена епидемия.
"Искаме да бъде отменена и пролетната ваканция", заяви Стаматов. Според него в четирите дни извън великденските празници може да се навакса част от материала. Според министър Красимир Вълчев обаче на този етап отмяна на ваканцията не се предвижда. "Четири дни не означават кой знае какво, ще вземаме решенията ден за ден", каза той пред "Стандарт".
Спорът кога да е първият учебен ден се води от няколко години, като привържениците на по-ранно начало на учебната година предлагат по-равномерно разпределение на ваканциите, така че през зимата да има достатъчно време за грипни и дървени, без да се губи материал.
По повод искането на учители за отмяна на великденската ваканция тази година, за да се навакса пропуснатия материал, Красимир Вълчев заяви пред "Стандарт", че резерв от учебни часове може да се вземе от предварително организираните зелени училища, които вече бяха забранени. Родителите, които са предплатили за тях, могат да приберат обратно парите си. Най-често организираните зелени училища са били през април и май.
Според Вълчев се върви към извеждане на част от темите от изпитите, които не са били преподадени. Все още обаче не е ясно кои ще бъдат те, тъй като не се знае какъв материал е бил преподаден на учениците в различните училища и докъде ще стигнат. Красимир Вълчев призна, че не е отчетено и влиянието на частните школи, които децата посещават и по време на епидемия, така че едни ще бъдат по-подготвени за сметки на други.
Заместничката му Таня Михайлова заяви, че от изпитните програми може да отпадне част от материала, но не посочи на какъв принцип, а знанията да се наваксат другата година. Според Диян Стаматов за учениците, които няма да имат изпити, може да има преструктуриране, но за онези, които трябва да държат тестове, оптимизацията на програмата е изпълнена още с първата грипна ваканция. "Учителите по закон са в отпуск по време на ваканцията и не са длъжни да преподават, дори и онлайн, макар че такива опции има", коментира той идеята децата да имат часове по интернет. И допълни: "Ако ваканцията се удължи още, тогава може да се възприеме тази идея, като на учителите се зачита не отпуск, а пълно работно време, независимо че работят от вкъщи".
Много от училищата имат ресурс да преподават дистанционно, но не всички ученици имат устройства вкъщи. А и ако наистина са болни от грип, те няма как да участват в учебния процес, допълни Стаматов. Същото важи и за случай, когато учителите са болни. В същото време съществен проблем е и това, че родителите на малките ученици, които не могат да отсъстват от работа, докато има ваканция, ги дават в частни занимални, където не е сигурно как се дезинфекцират. Междувременно някои издателства като "Просвета" пуснаха уроци онлайн, същото прави и сайтът "Уча.се". Въпросът е, че в случая всичко опира до чувството за отговорност и самоподготовката на децата, а в крайна сметка за резултатите от външното оценяване отговорност носи училището.
Според Стаматов с коронавируса възниква и друг проблем - може да се прекрати ваканцията на децата, които не са податливи на новата епидемия, но повечето от учителите са в застрашената възрастова група - близо 40 на сто са в предпенсионна възраст. Рискът учител да бъде заразен от ученик е много по-голям, отколкото обратното.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com