- Предлагат увеличение на заплатите с 25 на сто, търсят студенти от Европа и в платено обучение
Четирима влизат в битката за ректор на УНСС, след като вторият мандат на досегашния му ръководител проф. Стати Статев изтече. Общото събрание, което ще се проведе на 18 декември, ще трябва да избира между досегашния заместник на проф. Статев по научната част - проф. Валентин Гоев, проф. Димитър Димитров, катедра "Национална и регионална сигурност", доц. Живко Драганов, катедра "Международно право и право на ЕС" и проф. Симеон Желев, факултет "Управление и администрация".
Има и очаквания, че тъй като никой от тях няма да събере необходимия брой гласове, ще се стигне до номиниране на кандидати направо на място, което правилникът позволява. Едното от предположенията е, че номиниран ще бъде досегашният социален министър Бисер Петков. Като фаворит на досегашния ректор проф. Статев пък се посочва проф. Валентин Гоев, чиято концепция съдържа ангажимент да вдигне заплатите на преподавателите с 25 на сто. Според него университетът трябва да търси компенсация за това, че държавата е занижила броя приемани студенти в икономическите специалности, чрез увеличаване на специализираните публикации в издания с импакт фактор, които носят допълнително висок рейтинг на вуза. Той смята също да разшири приема но бакалаври и магистри срещу заплащане, предвид спада на държавната поръчка. Иска и да постави специален акцент върху приема на студенти от чужбина в специалности с обучение на английски. Ще бъдат ускорени и процедурите за израстване на доценти до професори, тъй като от 2012 години те са намалели с 5 на сто.
Проф. Димитър Димитров също обещава увеличение на доходите и привличане на чужди студенти, но неговата концепция залага и на това студентите да могат да избират специалност още след първи курс без промяна в учебните планове. В момента това става след втори курс. Той смята и да търси частно финансиране и дарителство за слагане на климатици в университета. Студентите ще получат по-широко участие в ръководните органи на университета, а критериите за стипендии ще бъдат преразгледани, като успехът ще има по-висока тежест.
И доц. Живко Драганов залага в концепцията си излизане на УНСС на европейския образователен пазар. Той обаче вкарва в предложенията си и увеличение на посещаемостта на занятията, както и към осъвременяване на средствата за преподаване. За привличане на бъдещи студенти той обаче търси не само младежи от чужбина, а и хората на 30 и 40 години у нас, които имат нужда от обновяване на знанията, както и разширяване на магистратурите. Драганов залага също и на премахването на административната тежест и на някои от утежняващите вътрешната дейност на УНСС процедури. Кандидатът залага и на стимули за извършването на научна дейност в университета, защото досега те имали предимно кампаниен характер. Той единствен поставя и темата за това как се отдават терените на УНСС под наем, като посочва, че това трябва да става за създаване на условия за учебни дейности и пълноценна почивка, а не за нощни забавления. Неотдавна отново се разразиха скандали със сгради на УНСС, отдавани за чалготеки.
Проф. Симеон Желев отчита факта, че съвременният студент и среда на обучение са силно променени и препоръчва по-често решаване на казуси и употреба на реални данни в обучението, както и привличане за преподаватели на специалисти от практиката. За намиране на вторичен пазар на студенти той се насочва към хора, които са завършили преди време, но имат желание от ново висше образование поради смяна на работата или за опресняване на знанията си, като за тях УНСС може да организира дистанционно обучение. Той обаче посочва, че препъни-камъкът е много по-ниското финансиране от страна на държавата на дистанционното обучение в съотношение с редовното. Предлага и въвеждане на "присъдружни училища" - тоест такива, в които могат да преподават кадри на УНСС и те да подготвят студенти за вуза, по модела на ТУЕС и Техническия университет. В разширяването на електронното обучение той предлага също да бъдат потърсени онези процеси, в които може да бъде внедрен изкуствен интелект. Планира също и специална длъжност на заместник-ректор, който ще работи със студентите. В плановете му е и намаляване на разходите с цел нарастване на заплатите.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com