Просветното министерство ще отпусне допълнително 30 милиона лева за заплащания на учителите, които се включат в екипите за привличане на децата в клас. Ще промени и част от проекта за наредба, срещу която учителите протестираха. Съгласно нея преподавателите трябваше да обхождат домовете на децата, които не отиват на училище.
Това заяви пред "Стандарт" просветният министър Красимир Вълчев, след като три учителски Фейсбук групи пуснаха петиция против промяна в наредба, която задължава преподаватели и класни ръководители да обикалят домовете на учениците, които не посещават редовно класните стаи. В групите участват общо 28 000 преподаватели, но петицията могат да подпишат не само педагози.
Един от аргументите, написани в петицията, е свързан с това, че учителите не получават допълнителни средства за извънреден труд. Нито пък пари за транспорт до населеното място, където живее детето, а преподавателите плащат бензина от джоба си.
Министър Вълчев заяви пред "Стандарт", че за населените места, където има такива проблеми и съществуват деца от уязвими групи, ще има отпуснати средства за назначаване на медиатори и покриване на транспорта на учителите, които отидат до махалата или селото, където има отпаднали деца. Регионалните управления на образованието ще делегират на училището правото да реши само как ще поощряват учителите и скоро ще има допълнителни обучения в тази насока, допълни той.
"Дали сме 30 милиона за привличане на деца и ученици от детски градини и училища в уязвими групи. Това е огромна сума. Ние не очакваме във всички училища да има извънредни дейности. Но в училища, където има деца в риск, разчитаме от тази сума да се заплати работата на учителите, които се занимават с привличането на тези деца", коментира Вълчев. "При тях просто не става иначе. За съжаление има училища, които не работят достатъчно. Винаги инструктираме началниците на регионални управления фокусът на отчитането да не бъде върху това, че са ходили до дома на детето, което не стъпва в клас, а върху резултата. Някои намират своя собствен модел, а когато някой намери своя модел, никой няма да коментира каква е числеността на екипа, който ще привлече детето, нека сами решат това. За тези 30 милиона са назначени над 200 медиатори в проблемните квартали, които трябва да поемат основната част от работата", допълни Вълчев.
Успешен метод за привличане на децата, за който "Стандарт" писа неотдавна, е примерът във "Факултето", където двама футболисти от ромски произход са медиатори и лично обхождат учениците, които не влизат в класната стая. При това организират и тренировки по футбол, като вземат само тези, които са редовно в клас.
"Ясно е, че имаме райони, в които трябва да ангажираме полицаи, но и те не могат винаги да откликнат. Имаме сериозна разлика в бройката на учителите и полицаите, като вторите са по-малко, обясни още пред "Стандарт" министър Вълчев. "Нормално е повечето от работата да се върши от учителите, но не е професионално да казваш - това не е професионално и ще го бойкотираме", заяви министър Вълчев. "Със сигурност ще има промяна в текстовете на наредбата, но няма на кого да разчитаме на друг, освен на учителите. Никой не ги задължава да ходят ежедневно до дома на детето, в много от случаите е достатъчно да говориш по телефона със семейството", допълни той. "Постановлението няма да ги задължи да ходят ежедневно, трябва реактивност, а има училища, които много работят, както и такива, които се изкушават да прикриват непосещаването на класната стая, скоро се появиха две такива. От време на време тези случаи стават и медийни, но когато се приложат повече мерки, се вдига посещаемостта", заяви Вълчев.
Според него учителите са прави да се тревожат, че част от мерките не работят, но все пак са променени законите за семейните помощи и социалното подпомагане, както и за енергийните помощи. "Вече при непосещаване на училище могат да се спрат много помощи, а някои да се трансформират в натура. Направихме промяна за преместването в друго училище. Ние казахме, че като общество разчитаме на учителите. А иначе, ако те се откажат, губим битката, защото няма да има работна ръка и ще има много изключени хора от обществото", допълни Вълчев.
В същото време част от най-активните преподаватели пуснаха петиция за отмяна на наредбата, тъй като тя ги кара да извършват много несвойствени дейности. Според тях промените в наредбата са незаконосъобразни и ще паднат в съда, защото учителят има работно място и работно време. Те смятат, че съгласно конституцията не са длъжни да полагат извънреден труд и да ходят по домовете на децата, а и родителите не са длъжни да ги допускат в дома си. В групи като "Педагози" учителка е споделила, че била заплашена от изнасилване, а други, че били замервани от свекървите на 12-годишни булки с камъни. Друг преподавател сподели в социалните мрежи, че е имал опит с родители, заминали в чужбина, при който или най-голямото отглежда останалите, или с това се справят баби и дядовци, които нямат пълномощно да са наставници и не е възможно да бъдат накарани да пратят детето в клас, след като то вече работи.
Искат да се плаща на специални съветнициДиректорите също застанаха зад бунта на учителите, които трябва да обикалят по села и паланки без никаква защита. Шефът на 119 СУ Диян Стаматов, който е и шеф на най-голямата работодателска организация в областта на образованието, препоръчва да има специално назначени педагози, чиято работа е да следят за отсъствията на учениците и да контактуват с родителите, когато детето отсъства и родителят не е подал информация за това. Освен това трябва да се назначи и разпознаваем специалист от социалните служби, като и двамата държат връзка с кварталния полицай в случай на проблем в семейството. "Иначе има опасност МОН да загуби най-важните си герои - учителите, а това не трябва да се случва на никаква цена", казва той.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com