Не сме му издавали смъртен акт, скочиха от столичния район "Средец"
Около 2 г. може да отнеме съдебната процедура, в която бизнесменът Иван Кантарджиев трябва да доказва, че е жив. Това обяви онзи ден адвокатът му Димитър Петров. Кантарджиев близо 8 месеца е без документ за самоличност. Според ЕСГРАОН е мъртъв и затова МВР отказва да му издаде лична карта. Заради фалшивия смъртен акт, Иван няма право да влезе в държавна институция, да си упълномощи адвокат, да си вземе данъчна оценка за имотите. Кантарджиев няма отговор на писмата, които е изпратил до редица ведомства с искане за законови промени, които да позволяват по-бързо издаване на нова лична карта, както и спиране действието на фалшивите документи. Адвокат Петров се сблъскал с проблема на Кантарджиев, след като е започнал работа по дело за опит за кражба на спестяванията на негов клиент. Според Закона за гражданската регистрация двата фалшиви документа трябва да бъдат обявени за нищожни от съда. Процедурата е тромава, защото магистратите се произнасят след изготвяне на експертизи и събиране на други доказателства.
"Адвокат Петров, какво да правя? Да вдигна един плакат ли, да ме арестуват ли?", попитал защитника си бизнесменът Иван Кантарджиев в безизходицата си. През септември 2013 г. предприемачът "призрак" бил обявен за мъртъв чрез фалшив акт за смърт, издаден от район "Средец" към Столична община. Няколко месеца преди това, отново с фалшиви документи, той е бил и фиктивно оженен.
Мнимата съпруга е извадила удостоверение за наследници и опитала да изтегли 360 000 евро спестявания на мъжа. Служител на банката обаче се усъмнил и е сигнализирал органите на реда. ДАНС арестувала Нина Петрова и четирима нейни съучастници. Срещу петимата все още не е внесен обвинителен акт.
През есента на 2013-а, когато се гледаха мерките им за неотклонение, двама от петорката останаха зад решетките - Нина Петрова и Асен Петров. Веселин Василев си тръгна от съдебната зала с 2000 лв. парична гаранция. Според Софийския апелативен съд за трима от петимата задържани при акцията на ДАНС от Лъвов мост, задействали измамата за 360 хиляди евро, има достатъчно доказателства, че са участвали в престъпната схема. Останалите двама бяха пуснати без мярка. Разследването продължава.
Въпреки че измамата е била предотвратена, Кантарджиев близо година няма документ за самоличност. Според адвокат Петров клиентът му отишъл в общината в столичния район "Средец", откъдето е издаден смъртният акт, и поискал документът менте да бъде анулиран. В писмо до него на 29 април 2014 г. от общината отговорили, че това няма как да стане, защото "актът за смърт е съставен по надлежния ред, съгласно Закона за гражданската регистрация".
"За установяване на вписани неверни данни заинтересуваните лица установяват правата си по съдебен ред", пише още в уведомлението до Кантарджиев. То бе предоставено на журналистите от адвокат Петров на пресконференция в БТА преди ден. Проверка на юриста показала, че казусът на Кантарджиев не е изолиран случай.
Петров открил десетки пострадали някои от които чакат с години за нови лични карти.
"Актовете за смърт и в частност при оповестения случай вчера не се издават от район "Средец", обявиха вчера оттам в съобщение до медиите. В районната администрация актовете и документите се предават, след като вече са съставени. Затова и от район "Средец" категорично не приемат и възразяват срещу действията на адвокат Димитър Петров, като опит "да се урони престижът и доверието в работата на районната администрация". Кметството посочва, че е оказано пълно съдействие на разследващите и съдебните органи до момента и ще продължи да го прави с оглед установяването на истината и бързото разрешаване на случая.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com