Потупване по рамото от Големия брат

Потупване по рамото от Големия брат | StandartNews.com

Кери ни похвали, че се опъваме на Русия и щедро ни обеща енергиен съветник

Страхил Делийски,
политолог

Имаше няколко ключови думи и послания при посещението на Джон Кери у нас. По нито една от тях не може да се съди, че САЩ са склонни да ни дадат нещо, вместо да искат от нас. Единият ключов израз бе "енергийна диверсификация", което в крайна сметка може да се окаже подновяване на интереса за проучване на шистов газ в България. Въпреки уверенията, че мораториумът остава, които чухме вчера от българска страна. Знаейки какви са настроенията в голяма част от родното общество, едва ли директно и веднага ще се заговори за това.

Но нищо чудно съвсем скоро да се случи

Другата ключова дума, използвана от Кери, беше "суверенитет". Истинското й значение без съмнение е: "Радваме се, че се опълчихте и заехте правилната позиция по отношение на Русия". Защото на езика на американската дипломация думи като свобода, демокрация и суверенитет означават приемане на американската версия за свобода, демокрация и суверенитет. Но не можем все пак да не отбележим, че нашият нов Голям брат или както ги наричаме нашите партньори, макар да не мисля, че отношенията ни със САЩ са партньорски, ни поздрави за последователната ни проамериканска политика. Дали тя е за добро или за лошо, не мога да кажа, времето ще покаже. Но имаше и експлицитно, и имплицитно потупване по рамото ни за добре свършената работа. Третото ключово послание при посещението на Кери у нас бе свързано с мантрата, която постоянно се повтаря, а именно борбата с корупцията и то най-вече в контекста на създаването на условия за създаване на бизнес. Ако хипотетично приемем, че сме в процес на подновяване на американския инвестиционен интерес по отношение на добива на шистов газ в България, то тогава този интерес върви ръка за ръка с условия за правене на бизнес и минимална корупция. Затова е логичен този акцент върху борбата с корупцията.

Няма общество без някакво ниво на корупция

но проблем е когато корупционните практики не са девиация, а норма и то общоприета и почти задължителна, за да направиш нещо. Тук те не просто са такива, а са част от начина ни на мислене. Затова борбата с корупцията не може да е еднократен акт - сменяме два закона, разделяме две служби. Необходими са последователност от действия в дълъг период от време и най-вече автентично намерение и ангажимент да се случи, а не мисля, че то е налице в България, защото сме свикнали така и корупционните практики са наш лош социален навик. А навиците са опасно нещо и трудно се изкореняват. Заявката, че от САЩ ще ни изпратят енергиен експерт - ето това вече е щедрост от страна на Вашингтон. Това предложение допълнително ме кара да си мисля, че тук става въпрос за сериозно лобиране в посока на отпадането на мораториума за проучване на шистов газ у нас. Ако преди време огромна част от обществото ни не се беше обявила против тези проучвания, директно щяха да ни кажат да ги започнем. Да не забравяме обаче, че САЩ е родината на добрия ПР и публичната дипломация. Явно е, че сме поели ангажимент към САЩ и това правителство трудно ще се опита поне малко да балансира поведението си по отношение на оста САЩ - Русия. Защото то получи от Кери освен похвала за добре свършената работа и обещание да бъде пазен суверенитетът, което означава: "Продължавайте в същия дух, ние сме с вас и няма от какво да се притеснявате!".

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай