Враца. Враца е в паника след афера в клона на "МКБ Юнионбанк" в града. Районната прокуратура вече разнищва случая, след като преди дни е сезирана от клиент. На 3 септември пък централата на банката в София подала сигнал срещу двама свои служители. В момента полицията извършва проверка на сигналите по образуваната преписка, съобщи районният прокурор Росен Колев. Наблюдаващият прокурор до понеделник е в отпуска и вероятно разследването ще бъде удължено до средата на месеца. Повече яснота по случая обаче може да има още в началото на следващата седмица.
По неофициални данни кредитният инспектор Петър Петров и една от касиерките са нарушили основния банкерски принцип No pipare. Двамата не са ощетявали клиенти, нито пък може да се каже, че са източвали банката. По-скоро става дума за пропуснати ползи на "МКБ Юнионбанк", съобщиха от пресслужбата на финансовата институция. А това е ставало, като са начислявали по-малки лихви по заемите на някои клиенти. Сумата, която не е прибрала банката, е малко над 50 000 лева. Тя е далеч под тиражираните 200-250 000 лева, уточни пресаташето Борислав Йорданов. "Смешно е да се мисли, че в банковия клон в този град има такива обороти, та някой да може да присвои четвърт милион лева", опроверга публикациите в медиите Йорданов. Двамата служители са освободени от работа и със сигурност ще бъдат наказани. Разследването пък ще покаже дали ще бъдат дадени на съд. Работа на магистратите е да решат има ли извършено престъпление и как може да се квалифицира то. На местата им в момента са командировани техни колеги от други градове. Случаят във Враца не е прецедент. Оказва се, че в още двайсетина клона на банката са ставали подобни неща. Но клиенти не са ощетени. Засега в сигналите до прокуратурата шефът на клона Нино Нинов не е замесен. Той повече от месец е в болнични и не бе открит за коментар. Скандалът обаче отприщи коментари по форумите най-вече по повод двата хотела, които семейството му притежава.
Схемата на далаверата, публикувана в местен сайт, обаче уличава банкерите в лихварство. Според тази версия няколко клиенти подали жалби до полицията, защото установили, че от сметките им липсват значителни суми. "Например, ако клиент внасял по кредита си 10 000 лв., на него му се издавала бележка за цялата сума, а по сметката му се внасяли 7000 лв. Бърза проверка на софийски екип одитори установила, че колегите им от местния клон са взимали пари от вложителите си и след това са ги давали на заложните къщи да работят с тях. На края на месеца прибирали сочни лихви и връщали част от откраднатото в банката", твърди сайтът.
"Това категорично не отговаря на истината" , опровергаха публикацията от банката. Клиент, пожелал анонимност, тъй като случаят му все още "виси", обаче настоява, че е ужилен с пари. Отишъл да си погаси последните няколко вноски от кредита и с изумление установил, че дължи много по-голяма сума от реалната. Клиентът е подал жалба, по която все още се извършва проверка, и се надява, че банката ще бъде лоялна към него.
Трезорът: Поемаме всички щети
От МКБ "Юнионбанк" са категорични, че няма ужилени техни клиенти. Ето какво заявиха официално: "Банката е предприела всички необходими действия във връзка с този неприятен инцидент, като е уведомила прокуратурата своевременно и в момента се извършва разследване. Служителите, които са замесени в случая, са незабавно освободени. Важно е да се подчертае, че няма ощетени клиенти на банката. Всички възможни щети са поети от банката. Бихме искали да уточним, че цитираната сума на тези щети от порядъка на 200-250 000 лева е силно преувеличена".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com