Дерибеят и дългогодишен кмет на община Минерални бани Мюмюн Искендер е с ново, поредно обвинение, научи „Блиц“. Този път Искендер е привлечен към отговорност заради умишлено подвеждане на Общинския съвет и продажбата на имоти на собствената му жена – Гюлшен Искендер.
Десетки имоти на общината са придобити от фамилията на дерибея на Ахмед Доган в Минерални бани. Разследванията срещу Искендер са в ход от миналата година, след като инспекции на редица държавни институции установиха, че човекът на Доган на практика е приватизирал почти цялата община.
Освен множеството документални следи обаче вече има и много свидетелски показания, които разкриват вината на Искендер. Дългогодишни членове на Общинския съвет в Минерални бани свидетелстват пред разследващите органи, че в продължение на години са били подвеждани и манипулирани, за да подкрепят предложения на кмета Мюмюн Искендер, с които той е облагодетелствал собственото си семейство.
„Ние гласувахме винаги съгласувано и единодушно, съгласно политическата воля на групата (общинските съветници от ДПС с лидер в Минерални бани именно Мюмюн Искендер). По това време кмета Мюмюн Искендер беше водещата фигура в региона, която представяше партията пред централата (пред почетния дерибей Ахмед Доган) и местните партийни органи.
Поради това групата ни от общински съветници винаги подкрепяше предложенията на Мюмюн Искендер, защото му се доверявахме. Така се случи и при продажбата на имотите.
Решението за тази продажба си беше на кмета Искендер и ние го подкрепихме, като си мислехме, че всичко е законно. За да стане тази продажба, кметът трябваше да впрегне целия административен капацитет на общината, за да оправдаят законността на сделката.
Според мен, трябва да е заблудил и главния архитект на общината, за да си сложи подписа на разрешението за изменение на ПУП“, разкрива дългогодишен общински съветник от Минерални бани.
По подобна схема Мюмюн Искендер е приватизирал и сградата на бившия Икономически техникум в Минерални бани. Първоначалното общината придобива три общежития и 19 декара земя от Министерство на образованието. Формално е посочено, че целта на сделката е изграждането на болница за местните жители.
„Ние (общинските съветници) се убеждавахме, че ще се изгради болница с най-модерна техника, което ще спомогне за развитието на общината, но впоследствие имотът беше продаден на частна фирма, като се оказа, че нямат намерение да правят болница.
Кметът категорично заяви, когато се разглеждаше тази продажба, че няма да прави общинска болница“, свидетелства участник в скандалните решения, взимани в Минерални бани под диктовката на местния дерибей Мюмюн Искендер.
След акция на прокуратурата и КПК, проведена едва през 2024 г., Искендер бе задържан под стража, но многократно обжалва и по-късно бе пуснат под домашен арест. Преди две седмици съдът в Хасково измени мярката от „домашен арест“ в по-лека – „парична гаранция“ от 45 хиляди лева.
В четвъртък апелативните съдии в Пловдив ще решават окончателно – каква мярка за неотклонение следва да се наложи на скандално облагодетелствалия се от своето 14-годишно управление на Минерални бани местен дерибей Мюмюн Искендер.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com